Кајзерслаутерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кајзерслаутерн
Грб на Кајзерслаутерн
Кајзерслаутерн се наоѓа во Германија
Кајзерслаутерн
Управа
Земја Германија
Покраина Рајнска област-Пфалц
Округ Урбан округ
Градски единици 18 окрузи со 22 предградија
Градоначалник Клаус Вајхел (SPD)
Основни податоци
Површина 139,72 км2
Надм. височина 245 м
Население 99.302 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 711 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KL
Пошт. бр. 67655–67663
Повик. бр. 0631 / 06301
Портал www.kaiserslautern.eu
Местоположба на Кајзерслаутерн во Рајнската област-Пфалц
Местоположба на Кајзерслаутерн во Рајнската област-Пфалц
Координати 49°26′41″ СГШ 7°46′08″ ИГД / 
Kaiserslautern-Stiftskirche-06-gje.jpg

Кајзерслаутерн (германски: Kaiserslautern) е град во југозападна Германија, во сојузната покраина Рајнска област-Пфалц. Историскиот дел на градот потекнува од 9 век. Се наоѓа 459 километри од Париз, 117 километри од Франкфурт на Мајна и 159 километри од Луксембург.

Градот има население од околу 100.000 жители, додека околу 50.000 воен персонал на НАТО живее во самиот град и во околниот истоимен округ и годишно придонесува со околу 1 милијарда американски долари во локалната економија. Поголемиот дел од нив се Американци, со што ова претставува најголема американска населба надвор од територијата на САД, а самите војници често градот го нарекуваат „К-Таун“ (K-Town).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]