Карлсруе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карлсруе

Karlsruhe

Поглед на Карлсруе
Поглед на Карлсруе
Знаме на Карлсруе
Грб на Карлсруе
Местоположба на Карлсруе во Германија
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Карлсруе
Округ Градски округ
Градски единици 27 четврти
Градоначалник Франк Ментруп (СДП)
Основни податоци
Површина 173,46 км2
Надм. височина 115 м
Население 307.755 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 1.774 жит/км2
Основано 1715
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KA
Пошт. бр. 76131–76229
Повик. бр. 0721
Портал karlsruhe.de
Координати 49°00′33″ N; 8°24′14″ E / 49.0092° СГШ; 8.404° ИГД / 49.0092; 8.404Координати: 49°00′33″ N; 8°24′14″ E / 49.0092° СГШ; 8.404° ИГД / 49.0092; 8.404

Карлсруе (германски: Karlsruhe, порано: Carlsruhe) — град во југозападна Германија кој припаѓа на Баден-Виртемберг. Се наоѓа во близина на француско-германската граница.

Најголемата нафтена рафинерија во Германија се наоѓа во Карлсруе, во западниот дел на градот, на реката Рајна.

Карлсруе е познат како семрежниот главен град на Германија, бидејќи два познати семрежни услужници се наоѓаат во градот.

Technologieregion Karlsruhe е конфедерација на градовите од регионот за промовирање на високотехнолошки индустрии; денес, околу 20% од работите во регионот се состојат од истражување и развиток кои даваат добра основа за висока технологија.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]