Нојс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојс
Градско собрание
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Нојс
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ Рајна-Нојс
Градоначалник Рајнер Бројер (СДП)
Основни податоци
Површина 99,48 км2
Население 153.109 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.539 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NE, GV
Пошт. бр. 41460-41472
Повик. бр. 02131, 02137 (Norf), 02182
Портал neuss.de
Местоположба на град Нојс во рамките на округот Рајна-Нојс
Карта
Карта

Нојс (германски: Neuss, лимбуршки: Nüss) — град во Северна Рајна-Вестфалија, Германија и седиште на округот Рајна-Нојс. Според проценката за 2010 година, во градот имало 151.254 жители. Градот има регионален код (AGS) 5162024, (DEA1D) и (DE NSS) код. Се наоѓа на левиот брег на Рајна преку патот од Диселдорф.

Градот бил основан во римскиот период под името Новесиум (Novaesium). Заедно со Аугсбург и Трир, тој припаѓа на еден од трите најстари градови во Германија. Тој бил значаен во средниот век, пожарот од 1586 година и војните на Луј XIV целосно го уништиле стопанството во градот.

Географија[уреди | уреди извор]

Нојс се наоѓа во државата Северна Рајна-Вестфалија, во областа Ној. Градот е на надморска височина од 30 - 68 метри. Областа на општината е 99,5.

Население[уреди | уреди извор]

Во самиот град, според проценката за 2010 година, имало 151 254 жители. Просечната густина на населеност изнесува 1 520 жители.

Меѓународна соработка[уреди | уреди извор]

Место Држава Вид на соработка Од
Псков Русија партнерство 1990 година .
Риека Хрватска партнерство 1990 година .
Сент Пол САД партнерство 1999 година .
Шалон ан Шампањ Франција партнерство 1972 година .
Болу Турција пријателство 2007 година .
Невшехир Турција партнерство 2007 година .
Вуси Кина пријателство 2000 година .
Миколов Полска партнерство 1994 година .
Извор [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)
  2. Савјет општина и региона Европе - Преглед међуопштинске сарадње, Посетено на 30. 6. 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]