Шалон ан Шампањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шалон-ан-Шампањ
Notredamedevaux-chevet.jpg
Нотр Дам ан Во
Шалон-ан-Шампањ
Шалон-ан-Шампањ is located in Франција
Шалон-ан-Шампањ
Шалон-ан-Шампањ
Координати: 48°57′27″ СГШ; 4°21′54″ ИГД / 48.9575° СГШ; 4.365° ИГД / 48.9575; 4.365Координати: 48°57′27″ СГШ; 4°21′54″ ИГД / 48.9575° СГШ; 4.365° ИГД / 48.9575; 4.365
ЗемјаФранција
ОкругШалон ан Шампањ
Општ. заедницаШалон ан Шампањ
Управа
 • Градоначалник (2001-2008) Бруно Бург-Брок
Население 147,339 date-population=1.999
INSEE/Пошт. бр.51108
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Шалон-ан-Шампањ е град во Франција. Главен град е на депарманот Марна и регионот Шампања-Ардени. Градот порано се нарекувал Шалон-сир-Марн, за да во 1998 година го добие денешното име.