Шалон ан Шампањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шалон-ан-Шампањ
Notredamedevaux-chevet.jpg
Нотр Дам ан Во
Шалон-ан-Шампањ
Шалон-ан-Шампањ се наоѓа во Франција
Шалон-ан-Шампањ
Координати: 48°57′27″ СГШ 4°21′54″ ИГД / 48.9575, 4.365
Земја Франција
Округ Шалон ан Шампањ
Општ. заедница Шалон ан Шампањ
Управа
 • Градоначалник (2001-2008) Бруно Бург-Брок
Население 1

47,339

date-population=1.999
INSEE/Пошт. бр. 51108
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Шалон-ан-Шампањ е град во Франција. Главен град е на депарманот Марна и регионот Шампања-Ардени. Градот порано се нарекувал Шалон-сир-Марн, за да во 1998 година го добие денешното име.