УЕФА Лига на шампиони 1996/97

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 1996/97
Податоци за купот
Датуми7 август 1996 — 28 мај 1997
Екипи16 (групна фаза) 24 (вкупно)
Финале
ШампиониГерманија Борусија Дортмунд
(1. титула)
Вице-шампионИталија Јувентус
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови161 (2.64 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Сојузна Република Југославија Милинко Пантиќ (5)

УЕФА Лига на шампиони 1996/95 — петта сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 42. сезона од основањето на натпреварувањето.

Финалето било одиграно на 28 мај 1997 година на Олимпискиот стадион во Минхен, каде што Борусија Дортмунд со резултат 3:1 издвоила победа над Јувентус, бранител на титулата од претходното првенство, со тоа освојувајќи го својот прв трофеј во најсилното европско клупско натпреварување.

Квалификаци[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 7 август, а реванш натпреварите на 21 август 1996 година. Поразените екипи од квалификациите го продолжувале својот настап во првото коло од УЕФА Купот.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Макаби Тел Авив Израел 1:2 Турција Фенербахче 0:1 1:1
Ренџерс Шкотска 10:3 Русија Аланија Владикавказ 3:1 7:2
Панатинаикос Грција 1:3 Норвешка Розенборг 1:0 0:3 (прод.)
Гетеборг Шведска 4:1 Унгарија Ференцварош 3:0 1:1
Виѓев Лоѓ Полска 4:4[1] Данска Брондби 2:1 2:3
Грасхопер Швајцарија 6:0 Чешка Славија Прага 5:0 1:0
Клуб Брухе Белгија 2:5 Романија Стеауа Букурешт 2:2 0:3
Рапид Виена Австрија 6:2 Украина Динамо Киев 2:0 4:2

Натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето по групи се играло од 11 септември до 4 декември 1996 година.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  ОКС АЈА ГРА РЕН
Франција Оксер 0:1 1:0 2:1
Холандија Ајакс 1:2 0:1 4:1
Швајцарија Грасхопер 3:1 0:1 3:0
Шкотска Ренџерс 1:2 0:1 2:1
 
Група А ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Франција Оксер 6 4 0 2 8 7 +1 12
2. Холандија Ајакс 6 4 0 2 8 4 +4 12
3. Швајцарија Грасхопер 6 3 0 3 8 5 +3 9
4. Шкотска Ренџерс 6 1 0 5 5 13 -8 3

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  АМ СБ БД ВИЃ
Шпанија Атлетико Мадрид 4:0 0:1 1:0
Романија Стеауа Букурешт 1:1 0:3 1:0
Германија Борусија Дортмунд 1:2 5:3 2:1
Полска Видзев Лоѓ 1:4 2:0 2:2
 
Група Б ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Атлетико Мадрид 6 4 1 1 12 4 +8 13
2. Германија Борусија Дортмунд 6 4 1 1 14 8 +6 13
3. Полска Виѓев Лоѓ 6 1 1 4 6 10 -4 4
4. Романија Стеауа Букурешт 6 1 1 4 5 15 -10 4

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  РАП ФЕН ЈУВ МУ
Австрија Рапид Виена 1:1 1:1 0:2
Турција Фенербахче 1:0 0:1 0:2
Италија Јувентус 5:0 2:0 1:0
Англија Манчестер Јунајтед 2:0 0:1 0:1
 
Група Ц ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Јувентус 6 5 1 0 11 1 +10 16
2. Англија Манчестер Јунајтед 6 3 0 3 6 3 +3 9
3. Турција Фенербахче 6 2 1 3 3 6 -3 7
4. Австрија Рапид Виена 6 0 2 4 2 12 -10 2

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  ГЕТ РОЗ МИЛ ПОР
Шведска Гетеборг 2:3 2:1 0:2
Норвешка Розенборг 1:0 1:4 0:1
Италија Милан 4:2 1:2 2:3
Португалија Порто 2:1 3:0 1:1
 
Група Д ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Португалија Порто 6 5 1 0 12 4 +8 16
2. Норвешка Розенборг 6 3 0 3 7 11 -4 9
3. Италија Милан 6 2 1 3 13 11 +2 7
4. Шведска Гетеборг 6 1 0 5 7 13 -6 3

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 5 март, а реванш натпреварите на 19 март 1997 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Дортмунд Германија 4:1 Франција Оксер 3:1 1:0
Манчестер Јунајтед Англија 4:0 Португалија Порто 4:0 0:0
Ајакс Холандија 4:3 Шпанија Атлетико Мадрид 1:1 3:2(прод.)
Розенборг Норвешка 1:3 Италија Јувентус 1:1 0:2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 9 април, а реванш натпреварите на 23 март 1997 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Дортмунд Германија 2:0 Англија Манчестер Јунајтед 1:0 1:0
Ајакс Холандија 2:6 Италија Јувентус 1:2 1:4

Финале[уреди | уреди извор]

28 мај 1997
Борусија Дортмунд Германија 3 – 1 Италија Јувентус Олимписки стадион, Минхен
Публика: 59.000
Судија: Шандор Пул (Унгарија)
Ридле гол 29, 34'
Рикен гол 71'
Дел Пјеро гол 65'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Екипата се квалификувала по правилото на повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]