УЕФА Лига на шампиони 2006/07

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 2006/07
Податоци за купот
Датуми11 јули 2006 – 23 мај 2007
Екипи32 (73 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониИталија Милан
(7. титула)
Вице-шампионАнглија Ливерпул
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови311 (2.49 по натпревар)
Посетеност5.746.346 (45.971 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Бразил Кака (10 голови)
Најдобар играчБразил Кака

УЕФА Лига на шампиони 2006/07 — 15. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 52. сезона од основањето на натпреварувањето.

Натпреварувањето започнало со одигрувањето на првото квалификациско коло кое започнало на 11 јули 2006 година, а завршило со одигрување на финале на 23 мај 2007 година одржано на Олимпискиот стадион Спиридон Луис во Атина, Грција. Во финалето екипата на Милан издвоила победа над Ливерпул со резултат 2:1 со тоа освојувајќи ја својата седма титула во најсилното европско фудбалско натпреварување.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Седумдесет и три клубови од 50 национални сојузи од државите членки на УЕФА. Од секоја држава имало одреден број на претставници во УЕФА Лигата на шампионите врз основа на коефициентот на лигата во државата; сојузот со поголем коефициент имал повеќе свои претставници од оној национален сојуз со помал коефициент, но сепак, ниеден сојуз не смеел да биде претставуван со повеќе од четири клубови. Сите фудбалски сојузи имале барем еден претставник во квалификациите, освен Лихтенштајн, чии клубови се натпреварувале во швајцарските лиги, но ниеден во Швајцарската Супер лига.

 • Сојузи 1-3 (Шпанија, Англија и Италија): 4 претставници
 • Сојузи 4-6 (Франција, Германија и Португалија): 3 претставници
 • Сојузи 7-15: 2 претставници
 • Сојузи 16-50: 1 претставник
 • Фудбалските сојузи на Сан Марино и Анд Сојузи Сан Марина и Андора немале ниеден претставник во квалификациите за УЕФА Лигата на шампиони.

Прво квалификациско коло: (24 претставници)

 • 24 шампиони од сојузите 26–50 (без Лихтенштајн)

Второ квалификациско коло: (28 претставници)

 • 12 победници од првото квалификациско коло
 • 10 шампиони од сојузите 16-25
 • 6 вицешампиони од сојузите 10-15

Трето квалификациско коло: (32 екипи)

 • 14 победници од второто квалификациско коло
 • 6 шампиони од сојузите 10-15 (Шкотска, Турција, Чешка, Русија, Австрија и Украина)
 • 3 вицешампиони од сојузите 7-9 (Холандија, Грција и Белгија)
 • 6 третопласирани од сојузите 1-6
 • 3 четвртопласирани од сојузите 1-3

Групна фаза: (32 екипи)

 • бранител на титулата
 • 16 победници од третото квалификациско коло
 • 9 шампиони од сојузите 1-9
 • 6 второпласирани од сојузите 1-6

Екипи[уреди | уреди извор]

Групи
Шпанија БарселонаШ Италија Интер Германија Бајерн Минхен Холандија ПСВ Ајндховен
Шпанија Реал Мадрид Италија Рома Германија Вердер Бремен Грција Олимпијакос
Англија Челси Франција Олимпик Лион Португалија Порто Белгија Андерлехт
Англија Манчестер Јунајтед Франција Бордо Португалија Спортинг Шкотска Селтик
Трето квалификациско коло
Шпанија Валенсија Италија Кјево Грција АЕК Атина Русија ЦСКА Москва
Шпанија Осасуна Франција Лил Белгија Стандард Лиеж Австрија Австрија Виена
Англија Ливерпул Германија Хамбургер Турција Галатасарај Украина Шахтјор Донецк
Англија Арсенал Португалија Бенфика Чешка Слован Либерец Израел Макаби Хаифа
Италија Милан Холандија Ајакс
Второ квалификациско коло
Шкотска Хартс Украина Динамо Киев Бугарија Левски Софија Романија Стеауа Букурешт
Турција Фенербахче Србија Црвена ѕвезда Хрватска Динамо Загреб Шведска Јургорден
Чешка Млада Болеслав Полска Легија Варшава Данска Копенхаген Словачка Ружомберок
Русија Спартак Москва Швајцарија Цирих Унгарија Дебрецин
Австрија Ред Бул Салцбург Норвешка Волеренга
Прво квалификациско коло
Словенија Горица Грузија Сиони Болниси Ерменија Пјуник Велс Њу Сејнтс
Кипар Аполон Лимасол Литванија Екранас Малта Биркиркара Луксембург Ф91 Диделанж
Босна и Херцеговина Широки Брег Исланд Хафнарфјордур Албанија Елбасани Азербејџан Баку
Латвија Металург Лијепаја Македонија Работнички Естонија ТВМК Талин Фарски Острови Б36 Торсхавн
Финска МИПА Ирска Корк Сити Северна Ирска Линфилд Казахстан Актобе
Молдавија Шериф Тираспол Белорусија Шахтјор Солигорск

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 11 и 12 јули, а реванш натпреварите на 18 и 19 јули 2006 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Елбасани Албанија 1:3 Литванија Екранас 1:0 0:3
ТВМК Талин Естонија 3:4 Исланд Хафнарфјордур 2:3 1:1
Металург Лијепаја Латвија 2:1 Казахстан Актобе 1:0 1:1
МИПА Финска 2:0 Велс ТНС 1:0 1:0
Корк Сити Ирска 2:1 Кипар Аполон Лимасол 1:0 1:1
Сиони Болниси Грузија 2:1 Азербејџан Баку 2:0 0:1
Ф91 Диделанж Луксембург 0:1 Македонија Работнички 0:1 0:0
Шахтјор Солигорск Белорусија 0:2 Босна и Херцеговина Широки Брег 0:1 0:1
Биркиркара Малта 2:5 Фарски Острови Б36 Торсхавн 0:3 2:2
Линфилд Северна Ирска 3:5 Словенија Горица 1:3 2:2
Пјуник Ерменија 0:2 Молдавија Шериф Тираспол 0:0 0:2

Второ квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 25 и 26 јули, а реванш натпреварите на 1 и 2 август 2006 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Горица Словенија 0:5 Романија Стеауа Букурешт 0:3 0:2
Левски Софија Бугарија 4:0 Грузија Сиони Болниси 2:0 2:0
Цирих Швајцарија 2:3 Австрија Ред Бул Салцбург 2:1 0:2
Јургорден Шведска 2:3 Словачка Ружомберок 1:0 1:3
Дебрецин Унгарија 2:5 Македонија Работнички 1:1 1:4
Корк Сити Ирска 0:4 Србија Црвена ѕвезда 0:1 0:3
Фенербахче Турција 9:0 Фарски Острови Б36 Торсхавн 4:0 5:0
Млада Болеслав Чешка 5:3 Норвешка Волеренга 3:1 2:2
Шериф Тираспол Молдавија 1:1[1] Русија Спартак Москва 1:1 0:0
Металург Лијепаја Латвија 1:8 Украина Динамо Киев 1:4 0:4
Хафнарфјордур Исланд 0:3 Полска Легија Варшава 0:1 0:2
Копенхаген Данска 4:2 Финска МИПА 2:0 2:2
Екранас Литванија 3:9 Хрватска Динамо Загреб 1:4 2:5
Хартс Шкотска 3:0 Босна и Херцеговина Широки Брег 3:0 0:0

Трето квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 8 и 9 август, а реванш натпреварите на 22 и 23 август 2006 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Слован Либерец Чешка 1:2 Русија Спартак Москва 0:0 1:2
Шахтјор Донецк Украина 4:2 Полска Легија Варшава 1:0 3:2
Ред Бул Салцбург Австрија 1:3 Шпанија Валенсија 1:0 0:3
Левски Софија Бугарија 4:2 Италија Кјево 2:0 2:2
Хартс Шкотска 1:5 Грција АЕК Атина 1:2 0:3
ЦСКА Москва Русија 5:0 Словачка Ружомберок 3:0 2:0
Милан Италија 3:1 Србија Црвена ѕвезда 1:0 2:1
Галатасарај Турција 6:3 Чешка Млада Болеслав 5:2 1:1
Стандард Лиеж Белгија 3:4 Романија Стеауа Букурешт 2:2 1:2
Австрија Виена Австрија 1:4 Португалија Бенфика 1:1 0:3
Динамо Загреб Хрватска 1:5 Англија Арсенал 0:3 1:2
Копенхаген Данска 3:2 Холандија Ајакс 1:2 2:0
Хамбургер Германија 1:1[1] Шпанија Осасуна 0:0 1:1
Динамо Киев Украина 5:3 Турција Фенербахче 3:1 2:2
Ливерпул Англија 3:1 Израел Макаби Хаифа 2:1 1:1*
Лил Франција 4:0 Македонија Работнички 3:0 1:0

* Поради вооружените судири во Израел, УЕФА донела одлука овој натпревар да се игра на неутрален терен. Натпреварот бил одигран на стадионот Валери Лобановски во Киев.

Натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Ждрепката за натпреварувањето по групи се одржала на 24 август 2006 година во Монако. Натпреварувањето во групната фаза траело од 12 септември до 24 август 2006 година.

Првите две екипи од секоја група се пласирале во осминафиналето, додека третопласираните екипи го продолжиле својот настап во шеснаесетфиналето во УЕФА Купот. Според параграфот 4.05 во УЕФА правилникот за таа сезона, доколку две или повеќе екипи имаат ист број на бодови по завршувањето на групната фаза, нивниот редослед се одредува според следните правила:

 1. поголем број на бодови освоени во меѓусебните натпревари;
 2. подобра гол разлика остварена во меѓусебните натпревари;
 3. поголем број на голови постигнати на гости во меѓусебните натпревари;
 4. подобра гол разлика од сите одиграни натпревари во групната фаза;
 5. поголем број на постигнати голови во сите натпревари од групната фаза;
 6. поголем коефициент кој клубот го остварил, како и фудбалскиот сојуз во кој клубот припаѓа во претходните 5 сезони.
Легенда на бои
Тимови кои се пласирале во осминафиналето
Тимови кои го продолжуваат својот настап во УЕФА Купот

Група А[уреди | уреди извор]

 
  БАР ЧЕЛ ЛЕВ ВЕР
Шпанија Барселона 2:2 5:0 2:0
Англија Челси 1:0 2:0 2:0
Бугарија Левски Софија 0:2 1:3 0:3
Германија Вердер Бремен 1:1 1:0 2:0 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Челси 6 4 1 1 10 4 6 13
2. Шпанија Барселона 6 3 2 1 12 4 8 11
3. Германија Вердер Бремен 6 3 1 2 7 5 2 10
4. Бугарија Левски Софија 6 0 0 6 1 17 -16 0

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  БАЈ ИНТ СПА СПО
Германија Бајерн Минхен 1:1 4:0 0:0
Италија Интер 0:2 2:1 1:0
Русија Спартак Москва 2:2 0:1 1:1
Португалија Спортинг Лисабон 0:1 1:0 1:3 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Германија Бајерн Минхен 6 3 3 0 10 3 7 12
2. Италија Интер 6 3 1 2 5 5 0 10
3. Русија Спартак Москва 6 1 2 3 7 11 -4 5
4. Португалија Спортинг Лисабон 6 1 2 3 3 6 -3 5

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  БОР ГАЛ ЛИВ ПСВ
Франција Бордо 3:1 0:1 0:1
Турција Галатасарај 0:0 3:2 1:2
Англија Ливерпул 3:0 3:2 2:0
Холандија ПСВ Ајндховен 1:3 2:0 0:0 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Ливерпул 6 4 1 1 11 5 6 13
2. Холандија ПСВ Ајндховен 6 3 1 2 6 6 0 10
3. Франција Бордо 6 2 1 3 6 7 -1 7
4. Турција Галатасарај 6 1 1 4 7 12 -5 4

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  ОЛИ РОМ ШАХ ВАЛ
Грција Олимпијакос 0:1 1:1 2:4
Италија Рома 1:1 4:0 1:0
Украина Шахтјор Донецк 2:2 1:0 2:2
Шпанија Валенсија 2:0 2:1 2:0 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Валенсија 6 4 1 1 12 6 6 13
2. Италија Рома 6 3 1 2 8 4 4 10
3. Украина Шахтјор Донецк 6 1 3 2 6 11 -5 6
4. Грција Олимпијакос 6 0 3 3 6 11 -5 3

Група Е[уреди | уреди извор]

 
  ДИН ЛИО СТЕ РМ
Украина Динамо Киев 0:3 1:4 2:2
Франција Олимпик Лион 1:0 1:1 2:0
Романија Стеауа 1:1 0:3 1:4
Шпанија Реал Мадрид 5:1 2:2 1:0 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Франција Олимпик Лион 6 4 2 0 12 3 9 14
2. Шпанија Реал Мадрид 6 3 2 1 14 8 6 11
3. Романија Стеауа 6 1 2 3 7 11 -4 5
4. Украина Динамо Киев 6 0 2 4 5 16 -11 2

Група Ф[уреди | уреди извор]

 
  БЕН СЕЛ КОП МАН
Португалија Бенфика 3:0 3:1 0:1
Шкотска Селтик 3:0 1:0 1:0
Данска Копенхаген 0:0 3:1 1:0
Англија Манчестер Јунајтед 3:1 3:2 3:0 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Манчестер Јунајтед 6 4 0 2 10 5 5 12
2. Шкотска Селтик 6 3 0 3 8 9 -1 9
3. Португалија Бенфика 6 2 1 3 7 8 -1 7
4. Данска Копенхаген 6 2 1 3 5 8 -3 7

Група Г[уреди | уреди извор]

 
  АРС ЦСКА ХАМ ПОР
Англија Арсенал 0:0 3:1 2:0
Русија ЦСКА Москва 1:0 1:0 0:2
Германија Хамбургер 1:2 3:2 1:3
Португалија Порто 0:0 0:0 4:1 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Арсенал 6 3 2 1 7 3 4 11
2. Португалија Порто 6 3 2 1 9 4 5 11
3. Русија ЦСКА Москва 6 2 2 2 4 5 -1 8
4. Германија Хамбургер 6 1 0 5 7 15 -8 3

Група Х[уреди | уреди извор]

 
  АЕК АФК ЛИЛ МИЛ
Грција АЕК Атина 1:1 1:0 1:0
Белгија Андерлехт 2:2 1:1 0:1
Франција Лил 3:1 2:2 0:0
Италија Милан 3:0 4:1 0:2 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Милан 6 3 1 2 8 4 4 10
2. Франција Лил 6 2 3 1 8 5 3 9
3. Грција АЕК Атина 6 2 2 2 6 9 -3 8
4. Белгија Андерлехт 6 0 4 2 7 11 -4 4

Завршница[уреди | уреди извор]

  Осминафинале Четвртинафинале Полуфинале Финале
                                     
1  Италија Рома    
16  Франција Олимпик Лион    
     Италија Рома    
 
     Англија Манчестер Јунајтед    
8  Франција Лил  
9  Англија Манчестер Јунајтед    
     Англија Манчестер Јунајтед    
     Италија Милан    
5  Шкотска Селтик    
12  Италија Милан (прод.)    
     Италија Милан  
 
     Германија Бајерн Минхен    
4  Шпанија Реал Мадрид  
13  Германија Бајерн Минхен[1]    
     Италија Милан 2
     Англија Ливерпул 1
6  Португалија Порто    
11  Англија Челси    
     Англија Челси  
 
     Шпанија Валенсија    
3  Италија Интер  
14  Шпанија Валенсија[1]    
     Англија Челси  
     Англија Ливерпул    
7  Холандија ПСВ Ајндховен    
10  Англија Арсенал    
     Холандија ПСВ Ајндховен  
 
     Англија Ливерпул    
2  Шпанија Барселона  
15  Англија Ливерпул[1]    


Осминафинале[уреди | уреди извор]

Ждрепката за осминафиналето се одржала на 15 декември 2006 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари биле одиграни на 20 и 21 февруари, а реванш натпреварите на 6 и 7 март 2007 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Порто Португалија 2:3 Англија Челси 1:1 1:2
Селтик Шкотска 0:1 Италија Милан 0:0 0:1 прод.
ПСВ Ајндховен Холандија 2:1 Англија Арсенал 1:0 1:1
Лил Франција 0:2 Англија Манчестер Јунајтед 0:1 0:1
Рома Италија 2:0 Франција Олимпик Лион 0:0 2:0
Барселона Шпанија 2:2[1] Англија Ливерпул 1:2 1:0
Реал Мадрид Шпанија 4:4[1] Германија Бајерн Минхен 3:2 1:2
Интер Италија 2:2[1] Шпанија Валенсија 2:2 0:0

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Ждрепката за четвртфиналето и полуфиналето се одржала на 9 март 2007 година во Атина, Грција. Првите натпревари биле одиграни на 3 и 4 април, а реванш натпреварите на 10 и 11 април 2007 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Милан Италија 4:2 Германија Бајерн Минхен 2:2 2:0
ПСВ Ајндховен Холандија 0:4 Англија Ливерпул 0:3 0:1
Рома Италија 3:8 Англија Манчестер Јунајтед 2:1 1:7
Челси Англија 3:2 Шпанија Валенсија 1:1 2:1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 24 и 25 април, а реванш натпреварите на 1 и 2 мај 2007 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Челси Англија 1:1 (1:4 пен.) Англија Ливерпул 1:0 0:1
Манчестер Јунајтед Англија 3:5 Италија Милан 3:2 0:3

Финале[уреди | уреди извор]

23 мај 2007
20:45 CEST
Милан Италија 2 – 1 Англија Ливерпул Олимписки стадион Спиридон Луис, Атина
Публика: 74.000
Судија: Германија Херберт Фанкел
Инзаги гол 45' гол 82' Кајт гол 89'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]