ФК Осасуна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осасуна
Целосно имеКлуб Атлетико Осасуна
Osasuna Athletic Club
ПрекариЦрвените (Gorritxoak)
Малите црвени (Los Rojillos)
Основан24 октомври 1920; пред 103 години (1920-10-24)
СтадионЕл Садар
(Капацитет: 23,576)
ПретседателЛуис Сабалза
МенаџерЈагоба Арасат
ЛигаЛа лига
2021/2210-ти
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Клуб Атлетико Осасуна (шпански: Osasuna Athletic Club) или едноставно Осасуна — професионален фудбалски клуб, со седиште во Памплона, Навара, Шпанија. Се натпреварува во Ла Лига, највисокото ниво на шпанскиот фудбал. Основан на 24 октомври 1920 година, а домашните натпревари ги игра на стадионот Ел Садар со капацитет од 23.576. Редовниот домашен дрес на тимот е црвен со темносини шорцеви. Осасуна е еден од четирите професионални шпански клубови кои се во сопственост на неговите членови со избран претседател.

Осасуна е единствениот клуб од Навареза кој играл во Ла Лига. Иако клубот никогаш не освоил национален трофеј, тој стигнал до финалето на Копа дел Реј во 2005 година. Четвртото место било најдоброто кое клубот го постигнал во лигата во сезоните 1990–91 и 2005–06.

Лос Роџилос е клупскиот прекар, што буквално значи „Малите црвени“. Зборот „осасуна“ значи „здравје“ на баскиски, што се користи во смисла на „сила“ или „живот“, што ја прави Осасуна единствениот тим во Ла Лига со баскиско име. Од различни причини, постојат ривалства помеѓу Осасуна и Реал Сарагоса,[1][2] Реал Мадрид,[3][4] и некои баскиски клубови, особено Атлетик Билбао.[5][6]

Осасуна има младинска школа која произвела неколку успешни играчи слични на другите клубови во поширокиот баскиски регион.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е основан на 24 октомври 1920 година, а неговото име Осасуна, што значи здравје на баскиски, го избрал Бенџамин Андојан Мартинес. Кога шпанскиот фудбал станал професионален во 1928 година, Осасуна била сместена во третата дивизија, добивајќи промоција во втората дивизија по сезоната 1931-32 со победата во плејофот против Национал де Мадрид. Тие стигнале до Ла Лига три сезони подоцна. Истата сезона стигнале до полуфиналето на Купот на кралот, каде загубиле од Севиља. Следната сезона, Осасуна повторно стигнала до полуфиналето, овојпат губејќи од Барселона на два натпревари, и покрај тоа што забележала победа во првиот натпревар.

Тимот на Осасуна во сезоната 1932-1933

Клубот бил силно погоден од репресијата што ја спроведувале националистичките бунтовници во државниот удар во 1936 година против Втората шпанска република. Најмалку десет играчи, вработени и членови на управниот одбор биле убиени, затворени или на друг начин прогонувани.[7] Преживеаните членови биле насилно регрутирани за фронтот, при што некои од нив покажале ентузијазам за пучот. Силната поддршка на Навара за националистичките бунтовници довело до тоа на Осасуна да и биде понудено место во Ла Лига во сезоната 1939-1940 кога официјалните натпреварувања продолжиле, иако тие завршиле на последното место во 1935-1936 и требало да испаднат;[8] на крајот бил договорен натпревар со другиот релегиран тим Атлетико Авијасион – поврзан со шпанските воздухопловни сили и затоа фаворизиран од воениот режим. Тимот од Мадрид победил и со поддршка од нивните моќни поддржувачи, продолжил да ја освои титулата во лигата и да ја задржи.[9] Дури во сезоната 1953-1954 Осасуна повторно учествувале во највисоката дивизија, и 1956-1957 кога успеале да го задржат своето место меѓу елитата, останувајќи таму уште три години.

Во септември 1967 година, стадионот Ел Садар на Осасуна бил отворен со натпревар помеѓу Осасуна и Виторија де Сетубал, при што домаќините победиле со 3–0. Клубот ги постигнал своите први квалификации за Купот на УЕФА во 1985-1986 година, откако завршил на шестото место во лигата; нивната кампања започнала во првото коло, елиминирајќи го шкотскиот клуб Ренџерс пред да биде поразен од белгискиот клуб Варегем со вкупни 3–2. Во сезоната 1990-1991 година, Осасуна завршила на четвртото место во лигата, нивната најдобра позиција дотогаш. Ова им дало право за квалификации во Купот на УЕФА следната сезона, каде што клубот стигнал до третото коло со елиминирање на Славија Софија и Штутгарт. Завршувајќи последни во сезоната 1993-1994, тимот поминал шест години на второто ниво, пред конечно да биде промовиран во 1999-2000 година, откако се пласирал на второто место на првенствената табела.

Во Копа дел Реј 2002-2003, Осасуна стигнала до полуфиналето за прв пат од 1988 година. Екипата влегла во колото на 64. најдобри, каде ја победила Лемона. Во следните кола, тие ги победиле Еибар, Реал Унион и Севиља, до полуфиналето каде што биле поразени од Рекреативо де Уелва со вкупни 4–2.

Во 2005 година, тие стигнале до финалето на Копа дел Реј за прв пат, губејќи од Реал Бетис по продолженијата.[10][11][12] Тие имале тешка кампања во Копа Дел Реј таа сезона, за малку ќе биле елиминирани во осминафиналето, каде тесно го победиле тимот од Сегунда Дивизион Б, Кастељон на пенали по ремито без голови. Тие продолжиле со победа на Жирона со 1-0 во продолжението, потоа Хетафе, Севиља и Атлетико Мадрид со по еден гол разлика во вкупниот број за да стигнат до финалето.

На 27 ноември 2005 година, Осасуна го одиграла својот 1000-ти натпревар во Ла Лига. По блескавата домашна кампања 2005-06, тие испишале историја завршувајќи на четвртото место - израмнувајќи го најдобриот финиш досега - за да влезат во квалификациската фаза за Лигата на шампионите на УЕФА во следната сезона. Ова достигнување било подраматично поради неизвесноста што се одржувало до последниот ден од шампионатот во кој Осасуна и Севиља се бореле за четвртото место - и двете на крајот ја завршиле сезоната со ист број бодови, но Осасуна завршила повисоко поради нивниот подобар меѓусебен резултат. Сепак, тие не успеале да се пласираат во групната фаза од Лигата на шампионите, откако биле елиминирани од Хамбургер во третото квалификациско коло, оставајќи ги Црвените по петти пат да се натпреваруваат во Купот на УЕФА.

Осасуна на натпреварот против Депортиво во 2012 година

Осасуна била извлечена во групата Д на Купот на УЕФА 2006-2007 и се квалификувала за нокаут фазата откако завршила на второто место во групата. Во првото коло од нокаут фазата, победиле против Бордо, напредувајќи со вкупен резултат 1-0, ремизирајќи 0-0 на гости пред да победат со 1-0 во Памплона преку гол во продолженијата од Џавад Некунам. Следен противник на Осасуна бил Ренџерс, а Осасуна повторно напредувала по ремито 1–1 во Глазгов и победата од 1–0 на домашен терен. Клубот бил извлечен против германскиот Бајер Леверкузен во четвртфиналето. Сметана како тешки аутсајдери, Осасуна не само што напредувала во полуфиналето, туку и го направила тоа со голем стил (победата од 3-0 на гости практично го запечатил резултатот, но Осасуна го добила и реваншот со 1-0). Во полуфиналето, клубот бил извлечен против носителот и другата шпанска екипа Севиља, губејќи на крајот со вкупен резултат 1-2 по победата на домашен терен со 1-0.

Во следните две сезони, Осасуна тешко се борела во лигата. Во сезоната 2007-2008 година, тие завршиле на 17-тото место и само еден бод над испаѓањето. Во наредната сезона, избегнале испаѓање само во последниот ден; се наоѓале на 18-то место и влегувајќи во последниот натпревар дома со Реал Мадрид, клубот заостанувал, но се вратил со два гола за да ги победи 9-члените Лос Бланкос и да остане во првата лига, со завршување на 15-тото место.[13]

Осасуна имала голем успех во сезоната 2011-2012, завршувајќи на седмото место и едно место подалеку од квалификациите за европските места, но повторно се мачеле во следните 2 сезони, завршувајќи на 16-тото место во 2012-2013 и испаднале во втората дивизија по завршувањето на 18-тото место во сезоната 2013-2014. Во сезоната 2014-2015, клубот успеал да заврши една позиција над зоната за испаѓање. Менаџерската промена резултирала со значително подобрување, а Осасуна го добила последниот натпревар од регуларниот дел од сезона 2015-2016 со 0–5 на гостувањето кај Овиедо, завршувајќи на шестото место на табелата и се квалификувале во плејофот за промоција и последователно ги добиле сите натпревари во плејофот - против Гимнастик де Тарагона во полуфиналето и Жирона во финалето - за да обезбедат промоција во Ла Лига. Осасуна ја завршила сезоната 2016-2017 на 19-та позиција, што резултирало со испаѓање. Завршиле само на осмото место во нивната прва кампања назад од второто ниво.

На 20 мај 2019 година, Осасуна обезбедила промоција назад во Ла Лига по победата на Гранада над Албасете, математички обезбедувајќи место за промоција на три натпревари до крајот на сезоната. На 31 мај, тие ја победиле Кордоба за да завршат како шампиони на втората дивизија во сезоната 2018-2019.[14]

Клубот ја прославил својата стогодишнина во октомври 2020 година со првенствена победа над Атлетик Билбао, иако натпреварот се играл на празен стадион поради ограничувањата предизвикани од пандемијата КОВИД-19 во Шпанија.[15] Во мај 2021 година, по децении молк и заедно со другите институции од Навара, претседателот на клубот Луис Сабалза за првпат им оддал почит на членовите кои поминале низ заднинската националистичка репресија за време на Шпанската граѓанска војна, во име на одборот на директори.[16]

Дрес[уреди | уреди извор]

Црвената и темносината се боите на Осасуна, рефлектирани во домашниот дрес и логото на клубот. Гостинските дресови имаат тенденција многу да се разликуваат од домашните.

Ривалства[уреди | уреди извор]

Осасуна има многу ривалства: меѓу нив се Реал Сарагоса, Реал Мадрид,[17][18] и Атлетик Билбао.

Ривалството со Реал Мадрид започнало во декември 1990 година, кога Осасуна победила со 4-0 на стадионот Сантјаго Бернабеу.[19] Ривалството со Сарагоса не било секогаш жестоко ривалство, но непријателството меѓу двата клуба започнало за време на натпревар во октомври 1987 година, кога навивачите на Сарагоса фрлиле предмет кон голманот на Осасуна, Роберто Сантамарија. Оттогаш, овие натпревари често имаат расправии помеѓу навивачите и играчите, а познато е дека тоа е едно од најжестоките ривалства во Шпанија.[20][21] Меѓутоа, во последните години, имало големи временски периоди каде овој ривалски натпревар не се играл, поради тоа што клубовите биле во различни дивизии.

Играчи[уреди | уреди извор]

Прва екипа[уреди | уреди извор]

Обновено на 2 септември 2022.
Бр. Позиција Играч
1 Шпанија ГМ Серхио Ерера
2 Шпанија ОД [[Начо Видал]
3 Шпанија ОД Хуан Круз
4 Шпанија ОД Унаи Гарсија
5 Шпанија ОД Дејвид Гарсија (заменик-капитен)
6 Шпанија СР Лукас Торо
7 Шпанија СР Џон Монкајола
8 Србија СР Дарко Брашанац
9 Аргентина НП Езекиел Авила
10 Шпанија СР Роберто Торес (капитен)
11 Шпанија СР Кике Барја
12 Мароко НП Абде Езалзули (на позајмица од Барселона)
13 Шпанија ГМ Хуан Перес
Бр. Позиција Играч
14 Шпанија СР Рубен Гарсија
15 Шпанија ОД Рубен Пења
16 Шпанија СР Мои Гомес
17 Хрватска НП Анте Будимир
18 Шпанија НП Кике Гарсија
19 Шпанија СР Пабло Ибањез
20 Шпанија ОД Ману Санчес (на позајмица од Атлетико Мадрид)
22 Шпанија СР Аимар Ороз
23 Шпанија ОД Аридан Ернандес
25 Шпанија ГМ Ајтор Фернандес
31 Шпанија ОД Хорхе Ерандо Ороз
33 Шпанија НП Икер Бенито
Шпанија СР Кике Саверио

Резервен тим[уреди | уреди извор]

Главна статија: ФК Осасуна Б
Бр. Позиција Играч
39 Шпанија ГМ Дарио Рамос Пиназо

На позајмица[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
Шпанија ОД Хесус Аресо (на Бургос до 30 јуни 2023)
Шпанија СР Хави Мартинес (на Албасете до 30 јуни 2023)

Тренерски персонал[уреди | уреди извор]

Позиција Име
Главен тренер Шпанија Јагоба Аррасат
Помошник тренер Шпанија Битор Алкиза
Кондиционен тренер Шпанија Пепе Конде
Кондиционен тренер Шпанија Хуантксо Мартин
Тренер на голмани Шпанија Рикардо Санзол
Тренер Шпанија Алваро Гарсија
Спортски директор Шпанија Браулио Васкез

Почести[уреди | уреди извор]

Лига[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. VAVEL.com (2021-07-19). „Osasuna - Zaragoza: rivalidad de primera“. VAVEL (шпански). Посетено на 2022-11-30.
 2. „PlayGround - Like. Share. Do“. PlayGround (шпански). Посетено на 2022-11-30.
 3. Olmedo, Álvaro (2016-09-09). „LaLiga Santander: Alta tensión: Diez historias que forjaron la rivalidad entre Real Madrid y Osasuna“. Marca.com (шпански). Посетено на 2022-11-30.
 4. PAMPLONA, JOSÉ MIGUEL SÁNCHEZ (2013-12-10). „Osasuna-Real Madrid, una rivalidad clásica“. diariodenavarra.es (шпански). Посетено на 2022-11-30.
 5. PAMPLONA, FERNANDO CIORDIA (2009-04-09). „A Orbaiz e Iraizoz sí les gusta el Reyno | Últimas noticias deportivas en Diario de Navarra“. diariodenavarra.es (шпански). Посетено на 2022-11-30.
 6. 'Es un partido especial por la afición y por la rivalidad sana'. EITB (шпански). Посетено на 2022-11-30.
 7. Press, Europa (2021-05-21). „El Gobierno de Navarra rinde homenaje a las personas vinculadas a Osasuna represaliadas tras el golpe de 1936“. www.europapress.es. Посетено на 2022-12-03.
 8. Nuevatribuna. 'Osasuna 1936. Golpistas, represaliados y franquismo'. Nuevatribuna (шпански). Посетено на 2022-12-03.
 9. Valderrama, Antonio (2018-09-10). „El Real Madrid y el Metropolitano (2ª parte)“. La Galerna (шпански). Посетено на 2022-12-03.
 10. „Spain Cup Tournaments 2004/05“. www.rsssf.org. Посетено на 2022-12-03.
 11. 20minutos (2014-11-18). „Fotos: Josef Kouldeka, 'Nacionalidad dudosa' | Imágenes“. www.20minutos.es - Últimas Noticias (шпански). Посетено на 2022-12-03.
 12. „Copa del Rey 2004/2005“. www.elmundo.es. Посетено на 2022-12-03.
 13. „Osasuna vs Real Madrid La Liga 2008/2009“. Football-Lineups. Посетено на 2022-12-03.
 14. „Osasuna, campeón en la Feria de El Arcángel“. Marca.com (шпански). 2019-05-31. Посетено на 2022-12-03.
 15. „Navarros frente al centenario de Osasuna“. www.lavanguardia.com. Посетено на 2022-12-03.
 16. Press, Europa (2021-05-21). „El Gobierno de Navarra rinde homenaje a las personas vinculadas a Osasuna represaliadas tras el golpe de 1936“. www.europapress.es. Посетено на 2022-12-03.
 17. Olmedo, Álvaro (2016-09-09). „LaLiga Santander: Alta tensión: Diez historias que forjaron la rivalidad entre Real Madrid y Osasuna“. Marca.com (шпански). Посетено на 2022-12-03.
 18. „Osasuna - Real Madrid: Pamplona, territorio hostil“. La Vanguardia (шпански). 2012-03-31. Посетено на 2022-12-03.
 19. PAMPLONA, JOSÉ MIGUEL SÁNCHEZ (2013-12-10). „Osasuna-Real Madrid, una rivalidad clásica“. diariodenavarra.es (шпански). Посетено на 2022-12-03.
 20. VAVEL.com (2022-06-08). „Rivalidad histórica entre Osasuna y Zaragoza“. VAVEL (шпански). Посетено на 2022-12-03.
 21. „Osasuna – Zaragoza, historia de una rivalidad“. Wanderersfutbol (шпански). 2015-06-30. Посетено на 2022-12-03.