Куп на шампиони 1979/80

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1979/80
Податоци за купот
Датуми29 август 1979 — 28 мај 1980
Екипи33
Финале
ШампиониАнглија Нотингем Форест
(2. титула)
Вице-шампионГерманија Хамбургер
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Данска Сорен Лерби (10 голова)

Куп на шампиони 1979/80 — 25-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 28 мај 1980 година на стадионот Сантјаго Бернабеу во Мадрид. На тој натпревар Нотингем Форест го победил Хамбургер со резултат 1-0. За Нотингем Форест тоа било втора освоена титула по ред.

Резултати[уреди | уреди извор]

Предквалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Дандалк Ирска 3:1 Северна Ирска Линфилд 1:1 2:0

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нотингем Форест Англија 3:1 Шведска Естер 2:0 1:1
Арџеш Питешт Романија 3:2 Грција АЕК Атина 3:0 0:2
Динамо Берлин Источна Германија 4:1 Полска Рух Хожов 4:1 0:0
Сервет Швајцарија 4:2 Белгија Беверен 3:1 1:1
Ујпешт Дожа Унгарија 3:4 Чешка Дукла Прага 3:2 0:2
Старт Норвешка 1:6 Франција Стразбур 1:2 0:4
Хелсинки Финска 2:16 Холандија Ајакс 1:8 1:8
Ред бојс Диферданж Луксембург 3:7 Кипар Омонија 2:1 1:6
Партизани Тирана Албанија 2:4 Шкотска Селтик 1:0 1:4
Дандалк Ирска 2:1 Малта Хибернијанс 2:0 0:1
Порто Португалија 1:0 Италија Милан 0:0 1:0
Левски Спартак Бугарија 0:3 Шпанија Реал Мадрид 0:2 0:1
Валир Исланд 1:5 Германија Хамбургер 0:3 1:2
Ливерпул Англија 2:4 СССР Динамо Тбилиси 2:1 0:3
Вејле Данска 4:3 Австрија Австрија Виена 3:2 1:1
Хајдук Сплит СФРЈ 2:0 Турција Трабзонспор 1:0 1:0

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нотингем Форест Англија 4:1 Романија Арџеш Питешт 2:0 2:1
Динамо Берлин Источна Германија 4:3 Швајцарија Сервет 2:1 2:2
Дукла Прага Чешка 1:2 Франција Стразбур 1:0 0:2
Ајакс Холандија 10:4 Кипар Омонија 10:0 0:4
Селтик Шкотска 3:2 Ирска Дандалк 3:2 0:0
Порто Португалија 2:2 Шпанија Реал Мадрид 2:1 0:1
Хамбургер Германија 6:3 СССР Динамо Тбилиси 3:1 3:2
Вејле Данска 2:4 СФРЈ Хајдук Сплит 0:3 2:1

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нотингем Форест Англија 3:2 Источна Германија Динамо Берлин 0:1 3:1
Стразбур Франција 0:4 Холандија Ајакс 0:0 0:4
Селтик Шкотска 2:3 Шпанија Реал Мадрид 2:0 0:3
Хамбургер Германија 3:3 СФРЈ Хајдук Сплит 1:0 2:3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нотингем Форест Англија 2:1 Холандија Ајакс 2:0 0:1
Реал Мадрид Шпанија 3:5 Германија Хамбургер 2:0 1:5

Финале[уреди | уреди извор]

28 May 1980
Нотингем Форест Англија 1–0 Западна Германија Хамбургер Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 50,000
Судија: Антонио Гаридо (Португалија)
Робертсон гол 21' Извештај