Куп на шампиони 1955/56

Од Википедија — слободната енциклопедија

Куп на шампиони 1955/56 — првото издание на европкиот Куп. Победник беше Реал Мадрид кој го победил Ремс на Паркот на Принцовите, Париз на 13 јуни 1956

  Осмина-финале Четврт-финале Полуфинале Финале
                                         
 Flag of Sweden.svg Џургарден 0 4 4  
 Flag of Poland.svg Гвардија Варшава 0 1 1  
   Flag of Sweden.svg Џургарден 1 0 1  
   Flag of Scotland.svg Хибернијан 3 1 4  
 Flag of Germany.svg Рот-Веис Есен 0 1 1
 Flag of Scotland.svg Хибернијан 4 1 5  
   Flag of France.svg Ремс 2 1 3  
   Flag of Scotland.svg Хибернијан 0 0 0  
 Flag of Denmark.svg Архен 0 2 2  
 Flag of France.svg Ремс 2 2 4  
   Flag of France.svg Ремс 4 4 8
   Flag of Hungary.svg Ворош Лобого 2 4 6  
 Flag of Hungary.svg Ворош Лобого 6 4 10
 Flag of Belgium.svg Андерлехт 3 1 4  
   Flag of Spain.svg Реал Мадрид 4
   Flag of France.svg Ремс 3
 Flag of Switzerland.svg Сервете 0 0 0  
 Flag of Spain.svg Реал Мадрид 2 5 7  
   Flag of Spain.svg Реал Мадрид 4 0 4
   Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Партизан 0 3 4  
 Flag of Portugal.svg Спортинг Лисабон 3 2 5
 Flag of Yugoslavia (1946-1992).svgПартизан 3 5 8  
   Flag of Spain.svg Реал Мадрид 4 1 5
   Flag of Italy.svg Милан 2 2 4  
 Flag of Austria.svg Рапид Виена 6 0 6  
 Flag of the Netherlands.svg ПСВ Ајндховен 1 1 2  
   Flag of Austria.svg Рапид Виена 1 2 3
   Flag of Italy.svg Милан 1 7 8  
 Flag of Italy.svg Милан 3 4 7
 Flag of Germany.svg Саарбрукен 4 1 5  

Осмина-финале[уреди | уреди извор]

Прв Натпревар[уреди | уреди извор]

4 септември 1955
Flag of Portugal.svg Спортинг Лисанбон 3–3 Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Партизан Национал Стадион, Лисабон
Публика: ~30.000
Судија: Деан Харзич  Франција
Мартинс гол 14' гол 78'
Квим гол 65'
Милутинович гол 45' гол 50'
Бобек гол 73'

7 септември 1955
Flag of Hungary.svg Ворош Лобого 6–3 Flag of Belgium.svg Андерлехт MTK Stadion, Будимпешта
Публика: ~35.000
Судија: Фридрих Маер Австралија Австралија
Шмицак гол 8'
Палотас гол 25' гол 59' гол 80'
Хидекути гол 28'
Шандор гол 83'
Вандервилд гол 7'
ван дер Бош гол 39' гол 73'

8 септември 1955
Flag of Switzerland.svg Сервете 0–2 Flag of Spain.svg Реал Мадрид Чармил Стадион, Женева
Публика: ~7.000
Судија: Роберт Саутел  Франција
Муњос гол 74'
Риал гол 89'

14 септември 1955
Flag of Germany.svg Рот-Веис Есен 0–4 Flag of Scotland.svg Хибернијан Џеорџ-Мелчес Стадион, Есен
Публика: ~5.000
Судија: Јохан Бронхорнст  Холандија
Турнбул гол 45' гол 53'
Рели гол 53'
Орлмонд гол 81'

20 септември 1955
Flag of Sweden.svg Џургарден 0–0 Flag of Poland.svg Гвардиа Варшава Стокхолмски Олимписки Стадион, Стокхолм
Публика: ~3.500
Судија: Артур Едвард Елис  Англија

21 септември 1955
Flag of Denmark.svg Орхус 0–2 Flag of France.svg Ремс Атлетион, Орхус
Публика: ~18.000
Судија: Клас Чипер  Холандија
Гловацки гол 7' гол 72'

21 септември 1955
Flag of Austria.svg Рапид Виена 6–1 Flag of the Netherlands.svg ПСВ Ајндховен Фравиес, Виена
Публика: ~10.000
Судија: Емил Шмецер  Германија
Корнер гол 12' гол 62' гол 82'
Мешарош гол 55'
Ханапи гол 56'
Пробст гол 60'
Франсен гол 18'

1 ноември 1955
Flag of Italy.svg Милан 3–4 Flag of Germany.svg Саарбукен Сан Сиро, Милано
Публика: ~18.000
Судија: Годфрид Динест  Швајцарија
Фрињани гол 15'
Шиафино гол 23'
дал Монте гол 37'
Криегер гол 5'
Филипи гол 43'
Шира гол 67'
Мартин гол 65'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

12 октомври 1955
Flag of Spain.svg Реал Мадрид 5–0 Flag of Switzerland.svg Сервете Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: ~40.000
Судија: Рикардо Пјери  Италија
Стефано гол 29' гол 61'
Иглесиас гол 44'
Риал гол 46'
Моловни гол 54'

Реал Мадрид победи со вкупен резулатат 7-0


12 октомври 1955
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Партизан 5–2 Flag of Portugal.svg Спортинг Лисабон Стадион на Партизан, Белград
Публика: ~15.000
Судија: Џроји Данко  Унгарија
Милутинович гол 15' гол 29' гол 64' гол 74'
Јоцич гол 88'
Брандао гол 49' гол 77'

Партизан победи со вкупен резулатат 8-5


12 октомври 1955
Flag of Scotland.svg Хибернијан 1–1 Flag of Germany.svg Рот-Веис Есен Истерн Роуд “Источен Пат“, Единбург
Публика: ~30.000
Судија: Артур Едвард Елис  Англија
Џон Бучан гол 5' Фриц Абромеит гол 90'

Хибернијан победи со вкупен резулатат 5-1


12 октомври 1955
Flag of Poland.svg Гварциа Варшава 1–4 Flag of Sweden.svg Џургарден Садион на “Полската Армија“, Варшава
Публика: ~25.000
Судија: Деан Харзич  Франција
Бацкиевиц гол 14' Ериксон гол 5' гол 17' гол 22'
Сандберг гол 29'

Џургарден победи со вкупен резулатат 4-1


19 октомври 1955
Flag of Belgium.svg Андерлехт 1–4 Flag of Hungary.svg Ворош Лобого Констант Вандер Сток Стадион, Андерлехт
Публика: ~33.000
Судија: Јохан Бронхорст  Холандија
ван дер Боч гол 3' Хидекути гол 25'
Лантош гол 78'
Палотас гол 85'
Ковач III гол 89'

Ворош Лобого победи со вкупен резулатат 10-4


26 октомври 1955
Flag of France.svg Ремс 2–2 Flag of Denmark.svg Орхус Аугустин Делан Стадион, Ремис
Публика: ~5.800
Судија: Алфредед Бонд  Англија
Гловацки гол 47'
Рене Билард гол 60'
Јенсен гол 77'
Бјерагард гол 80'

Ремс победи со вкупен резулатат 4-2


1 ноември 1955
Flag of the Netherlands.svg ПСВ Ајндховен 1–0 Flag of Austria.svg Рапид Виена Филипс Стадион, Ајндховен
Публика: ~8.000
Судија: Алош Шмит  Белгија
Франсен гол 9'

Рапид Виена победи со вкупен резулатат 6-2


23 ноември 1955
Flag of Germany.svg Саарбрукен 1–4 Flag of Italy.svg Милан Лудвикпарк Стадион, Саабрукен
Публика: ~15.000
Судија: Клас Чипер  Холандија
Бинкерт гол 32' Вали гол 8' гол 77'
Пуф гол 75' (а.г.)
Бералдо гол 86'

Милан победи со вкупен резулатат 7-5

Четврт-финале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

23 ноември 1955
Flag of Sweden.svg Џургарден 1–3 Flag of Scotland.svg Хибернијан Фирхил Парк, Глазгов
Публика: ~22.000
Судија: Артур Едвард Елис  Англија
Еклунд гол 1' Комбе гол 18'
Мулкерин гол 49'
Олсон гол 86' (а.г.)

14 декември 1955
Flag of France.svg Ремс 4–2 Flag of Hungary.svg Ворош Лобого Парк на Принцовите, Париз
Публика: ~36.000
Судија: Готфдрид Диенст  Швајцарија
Гловацки гол 13'
Леблонт гол 33' гол 57'
Билард гол 42'
Шолнок гол 34'
Лантош гол 77' (пен)

25 декември 1955
Flag of Spain.svg Реал Мадрид 4–0 Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Партизан Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: ~105.000
Судија: Деан Харзич  Франција
Кастањо гол 12' гол 23'
Генто гол 36'
ди Стефано гол 70'

18 јануари 1955
Flag of Austria.svg Рапид Виена 1–1 Flag of Italy.svg Милан Фравиес, Виена
Публика: ~18.000
Судија: Јарослав Влчек Чешка Чехословачка
Корнер гол 26' (пен) Нордахл гол 20'

Втор Натпревар[уреди | уреди извор]

28 ноември 1955
Flag of Scotland.svg Хибернијан 1–0 Flag of Sweden.svg Џургарден Истерн Роад “Источен Пат“, Единбург
Публика: ~31.000
Судија: Артур Едвард Елис  Англија
Турнбул гол 70'

Хибернијан победи со вкупен резултат 4-1


28 декември 1955
Flag of Hungary.svg Ворош Лобого 4–4 Flag of France.svg Ремс Нандор Хидекути Стадион, Будимпешта
Публика: ~35.000
Судија: Џон Хасбанд  Англија
Лантош гол 11' (пен) гол 74' (пен)
Палотас гол 53' гол 82'
Гловацки гол 6'
Билард гол 20' гол 44'
Темплин гол 52'

Ремс победил со вкупен резултат 8-6


29 јануари 1956
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Партизан 3–0 Flag of Spain.svg Реал Мадрид Стадион на Партизан, Белград
Публика: ~40.000
Судија: Јосеф Гулде  Швајцарија
Милутинович гол 24' гол 87'
Михајлович гол 34' (пен)

Реал Мадрид победи со вкупен резултат 4-3


12 февруари 1956
Flag of Italy.svg Милан 7–2 Flag of Austria.svg Рапид Виена Сан Сиро, Милан
Публика: ~35.000
Судија: Леополд Сивиан Хорн  Холандија
Мариани гол 15'
Хордахл гол 23' гол 50'
Рикањи гол 26' гол 63'
Фрињани гол 56'
Шиафино гол 75'
Голобич гол 35'
Диенст гол 59'

Милан победи со вкупен резултат 8-3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

4 април 1956
Flag of France.svg Ремс 2–0 Flag of Scotland.svg Хибернијан Парк на Принцовите, Париз
Публика: ~35.000
Судија: Мануел Асенси  Шпанија
Леблонт гол 67'
Билард гол 89'

19 април 1956
Flag of Spain.svg Реал Мадрид 4–2 Flag of Italy.svg Милан Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: ~129.000
Судија: Деан Харзич  Франција
Риал гол 6'
Иглесиас гол 25'
Олсе гол 40'
ди Стефано гол 62'
Нордахл гол 9'
Шиафино гол 30'

Втор Натпревар[уреди | уреди извор]

18 април 1956
Flag of Scotland.svg Хибернијан 0–1 Flag of France.svg Ремс Истерн Роуд “Источен Пат“, Единбург
Публика: ~45.000
Судија: Артур Едвард Елис  Англија
Гловацки гол 57'

Ремс победил со вкупен резултат 3-0


1 мај 1956
Flag of Italy.svg Милан 2–1 Flag of Spain.svg Реал Мадрид Сан Сиро, Милано
Публика: ~30.000
Судија: Ерик Стеинер Австралија Австралија
дал Монте гол 69' (пен) гол 86' (пен) Иглесиас гол 65'

Реал Мадрид победи со вкупен резултат 5-4

Финале[уреди | уреди извор]

13 јуни 1956
Flag of Spain.svg Реал Мадрид 4–3 Flag of France.svg Ремс Парк на Принцовите, Париз
Публика: ~40.000
Судија: Артур Едвард Елис  Англија
ди Стефаногол 14'
Риал гол 30' гол 79'
Маркитос гол 67'
Леблонт гол 6'
Темплин гол 10'
Идалго гол 62'