Куп на шампиони 1973/74

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1973/74
Податоци за купот
Датуми19 септември 1973 - 17 мај 1974
Екипи31
Финале
ШампиониЗападна Германија Баерн Минхен
(1. титула)
Вице-шампион Атлетико Мадрид
Статистики за купот
Одиграни натпревари60
Постигнати голови180 (3 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Западна Германија Герд Милер

Куп на шампиони 1973/74 — 19-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

За првпат во историјата на ова натпреварување финалето е повторно одиграно по нерешениот резултат во првиот натпревар помеѓу Баерн Минхен и Атлетико Мадрид којшто се одиграл на стадионот Хејсел завршил со резултат 1:1 каде што двата голови биле постигнати во продолжетоците. Во вториот натпревар којшто бил одржан два дена подоцна Баерн забележал убедлива победа со резултат 4:0 со тоа освојуваќи го својот прв трофеј во Купот на шампионите, а тоа воедно била и прва титула на тим од Западна Германија.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Викинг Норвешка 1:3 Чехословачка Спартак Трнава 1:2 0:1
Зарја Ворошиловград СССР 3:0 Кипар АПОЕЛ 2:0 1:0
Бенфика Португалија 2:0 Олимпијакос 1:0 1:0
Вотерфорд Јунајтед Ирска 2:6 Унгарија Ујпешт Дожа 2:3 0:3
Баерн Минхен Западна Германија 4:4
(4:3 пен.)
Шведска Отвидаберг 3:1 1:3
Динамо Дрезден Источна Германија 4:3 Италија Јувентус 2:0 2:3
ЦСКА Софија Бугарија 4:0 Австрија Вакер Инсбрук 3:0 1:0
Клуб Брухе Белгија 10:0 Малта Флоријана 8:0 2:0
Базел Швајцарија 11:2 Исланд Фрам 5:0 6:2
ТПС Финска 1:9 Шкотска Селтик 1:6 0:3
Вејле Данска 3:2 Франција Нант 2:2 1:0
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 3:1 Полска Стал Мјелец 2:1 1:0
Женес Еш Луксембург 1:3 Англија Ливерпул 1:1 0:2
Крусејдерс Северна Ирска 0:12 Романија Динамо Букурешт 0:1 0:11
Атлетико Мадрид 1:0 Турција Галатасарај 0:0 1:0

Напомена: Ајакс како бранител на титулата од претходната сезона се директно се пласирал во осминафиналето.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Спартак Трнава Чехословачка 1:0 СССР Зарја Ворошиловград 0:0 1:0
Бенфика Португалија 1:3 Унгарија Ујпешт Дожа 1:1 0:2
Баерн Минхен Западна Германија 7:6 Источна Германија Динамо Дрезден 4:3 3:3
Ајакс Холандија 1:2 Бугарија ЦСКА Софија 1:0 0:2
Клуб Брухе Белгија 6:7 Швајцарија Базел 2:1 4:6
Селтик Шкотска 1:0 Данска Вејле 0:0 1:0
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 4:2 Англија Ливерпул 2:1 2:1
Динамо Букурешт Романија 2:4 Атлетико Мадрид 0:2 2:2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Спартак Трнава Чехословачка 2:2
(3:4 пен.)
Унгарија Ујпешт Дожа 1:1 1:1
Баерн Минхен Западна Германија 5:3 Бугарија ЦСКА Софија 4:1 1:2
Базел Швајцарија 5:6 Шкотска Селтик 3:2 2:4
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 0:2 Атлетико Мадрид 0:2 0:0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ујпешт Дожа Унгарија 1:4 Западна Германија Баерн Минхен 1:1 0:3
Селтик Шкотска 0:2 Атлетико Мадрид 0:0 0:2

Финале[уреди | уреди извор]

15 мај 1974
Баерн Минхен Западна Германија 1–1 Шпанија Атлетико Мадрид Стадион Хејсел, Брисел
Гледачи: 49,000
Судија: Витал Лоро (Белгија)
Шварценбек гол 120' Извештај Арагонес гол 114'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

17 мај 1974
Баерн Минхен Западна Германија 4–0 Шпанија Атлетико Мадрид Стадион Хејсел, Брисел
Гледачи: 23,000
Судија: Алофред Делкор (Белгија)
Hoeneß гол 28'83'
Милер гол 58'71'
Извештај