Куп на шампиони 1980/81

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1980/81
Податоци за купот
Датуми16 август 1980 — 27 мај 1981
Екипи33
Финале
ШампиониАнглија Ливерпул
(3. титула)
Вице-шампионШпанија Реал Мадрид
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Англија Тери Макдермот,
Германија Карл-Хајнц Румениге,
Шкотска Грејм Сунис (6 голови)

Куп на шампиони 1980/81 — 26-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 27 мај 1981 на стадионот Паркот на Принцовите во Париз. На тој натпреварЛиверпул го победил Реал Мадрид со резултат 1-0. За Ливерпул тоа била трета титула.

Резултати[уреди | уреди извор]

Предквалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Хонвед Унгарија 11:0 Малта Валета 8:0 3:0

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Абердин Шкотска 1:0 Австрија Австрија Виена 1:0 0:0
ОПС Финска 2:11 Англија Ливерпул 1:1 1:10
ЦСКА Софија Бугарија 2:0 Англија Нотингем Форест 1:0 1:0
Трабзонспор Турција 2:4 Полска Шомберки Битом 2:1 0:3
Олимпијакос Грција 2:7 Германија Баерн Минхен 2:4 0:3
Динамо Тирана Албанија 0:3 Холандија Ајакс 0:2 0:1
Вестманаеја Исланд 1:2 Чешка Бањик Острава 1:1 0:1
Динамо Берлин Источна Германија 4:2 Кипар АПОЕЛ 3:0 1:2
Женес Еш Луксембург 0:9 СССР Спартак Москва 0:5 0:4
Халмстад Шведска 2:3 Данска Есберг 0:0 2:3
Лимерик Ирска 2:7 Шпанија Реал Мадрид 1:2 1:5
Спортинг Лисабон Португалија 0:3 Унгарија Хонвед 0:2 0:1
Линфилд Северна Ирска 0:3 Франција Нант 0:1 0:2
Интер Италија 3:1 Романија Университатеа Крајова 2:0 1:1
Клуб Брухе Белгија 1:5 Швајцарија Базел 0:1 1:4
Викинг Норвешка 3:7 СФРЈ Црвена Ѕвезда 2:3 1:4

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Абердин Шкотска 0:5 Англија Ливерпул 0:1 0:4
ЦСКА Софија Бугарија 5:0 Полска Шомберки Битом 4:0 1:0
Баерн Минхен Германија 6:3 Холандија Ајакс 5:1 1:2
Бањик Острава Чешка 1:1 Источна Германија Динамо Берлин 0:0 1:1
Спартак Москва СССР 3:2 Данска Есберг 3:0 0:2
Реал Мадрид Шпанија 3:0 Унгарија Хонвед 1:0 2:0
Нант Франција 2:3 Италија Интер Милан 1:2 1:1
Базел Швајцарија 1:2 СФРЈ Црвена Ѕвезда 1:0 0:2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ливерпул Англија 6:1 Бугарија ЦСКА Софија 5:1 1:0
Баерн Минхен Германија 6:2 Чешка Бањик Острава 2:0 4:2
Спартак Москва СССР 0:2 Шпанија Реал Мадрид 0:0 0:2
Интер Милан Италија 2:1 СФРЈ Црвена Ѕвезда 1:1 1:0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ливерпул Англија 1:1 Германија Баерн Минхен 0:0 1:1
Реал Мадрид Шпанија 2:1 Италија Интер Милано 2:0 0:1

Финале[уреди | уреди извор]

27 мај 1981
Ливерпул Англија 1–0 Шпанија Реал Мадрид Парк на Принцовите, Париз
Гледачи: 48,360
Судија: Каролиј Палотај (Унгарија)
Алан Кенеди гол 82' Извештај