УЕФА Лига на шампиони 2002/03

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 2002/03
Податоци за купот
Датуми17 јули 2002 — 28 мај 2003
Екипи32 (72 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониИталија Милан
(6. титула)
Вице-шампионИталија Јувентус
Статистики за купот
Одиграни натпревари157
Постигнати голови431 (2.75 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Холандија Руд ван Нистелрој (12 голова)

УЕФА Лига на шампиони 2002/03 — 11. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 48. сезона од основањето на натпреварувањето.

Финалето било одиграно на 28 мај 2003 година на стадионот Олд Трафорд во Манчестер, каде што Милан по нерешениот резултат 0:0, издвоил победа над Јувентус по изведување на пенали со резултат од 2:3 со тоа освојувајќи ја својата 6. титула во најсилното европско натпреварување. Бранителот на титулата од претходната година, Реал Мадрид, испаднал во полуфиналето, каде што бил поразен во двомеч од страна на Јувентус.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 17 јули, а реванш натпреварите на 24 јули 2002 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ф91 Диделанж Луксембург 1:4 Македонија Вардар 1:1 0:3
Хибернијанс Малта 3:2 Ирска Шелбурн 2:2 1:0
Портадаун Северна Ирска 2:3 Белорусија Белшина Бабрујск 0:0 2:3
Железничар Сараево Босна и Херцеговина 4:0 Исланд Акранес 3:0 1:0
Сконто Латвија 6:0 Велс Бери Таун 5:0 1:0
Флора Талин Естонија 0:1 Кипар АПОЕЛ 0:0 0:1
Шериф Тираспол Молдавија 4:4[1] Казахстан Женис Астана 2:1 2:3
Тампере Јунајтед Финска 0:6 Ерменија Пјуник 0:4 0:2
Каунас Литванија 2:3 Албанија Динамо Тирана 2:3 0:0
Торпедо Кутаиси Грузија 6:2 Фарски Острови Б36 Торсхавн 5:2 1:0

Второ квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 31 јули, а реванш натпреварите на 7 август 2002 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Шериф Тираспол Молдавија 1:6 Австрија ГАК 1:4 0:2
Макаби Хаифа Израел 5:0 Белорусија Белшина Бабрујск 4:01 1:0
Динамо Киев Украина 6:2 Ерменија Пјуник 4:0 2:2
Залаегерсег Унгарија 2:2[1] Хрватска Загреб 1:0 1:2
Боависта Португалија 7:3 Малта Хибернијанс 4:0 3:3
Спарта Прага Чешка 5:1 Грузија Торпедо Кутаиси 3:0 2:1
Сконто Латвија 0:2 Бугарија Левски Софија 0:0 0:2
Вардар Македонија 2:4 Полска Легија Варшава 1:3 1:1
Хамарби Шведска 1:5 Сојузна Република Југославија Партизан 1:1 0:4
Жилина Словачка 1:4 Швајцарија Базел 1:1 0:3
Марибор Словенија 4:5 Кипар АПОЕЛ 2:1 2:4
Лилестрем Норвешка 0:2 Босна и Херцеговина Железничар Сараево 0:1 0:1
Клуб Брухе Белгија 4:1 Романија Динамо Букурешт 3:1 1:0
Брондби Данска 5:0 Албанија Динамо Тирана 1:0 4:0

1 Натпреварот бил одигран на стадионот ГСП во Никозија, Кипар поради тоа што УЕФА забранила одигрување на меѓународни натпревари во Израел.

Трето квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 13 и 14 август, а реванш натпреварите на 27 и 28 август 2002 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Генк Белгија 4:4[1] Чешка Спарта Прага 2:0 2:4
Фејенорд Холандија 3:0 Турција Фенербахче 1:0 2:0
Макаби Хаифа Израел 5:3 Австрија Штурм Грац 2:01 3:3
Боависта Португалија 0:1 Франција Оксер 0:1 0:0
АПОЕЛ Кипар 2:4 Грција АЕК Атина 2:3 0:1
Залаегерсег Унгарија 1:5 Англија Манчестер Јунајтед 1:0 0:5
Спортинг Лисабон Португалија 0:2 Италија Интер Милано 0:0 0:2
Партизан Сојузна Република Југославија 1:6 Германија Бајерн Минхен 0:3 1:3
Шахтјор Донецк Украина 2:2
(1:4 пен.)
Белгија Клуб Брухе 1:1 1:1 (прод.)
Железничар Сараево Босна и Херцеговина 0:5 Англија Њукасл Јунајтед 0:1 0:4
Селтик Шкотска 3:3[1] Швајцарија Базел 3:1 0:2
ГАК Австрија 3:5 Русија Локомотива Москва 0:2 3:3
Розенборг Норвешка 4:2 Данска Брондби 1:0 3:2
Левски Софија Бугарија 0:2 Украина Динамо Киев 0:1 0:1
Милан Италија 2:2[1] Чешка Слован Либерец 1:0 1:2
Барселона Шпанија 4:0 Полска Легија Варшава 3:0 1:0

1 Натпреварот бил одигран во Софија, Бугарија поради тоа што УЕФА забранила одигрување на меѓународни натпревари во Израел.

Први круг на натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Првиот круг на натпреварувањето по групи се играл од 17 септември до 13 ноември 2002 година.

Легенда:
Победникот од групата и второпласираната екипа продолжиле во вториот круг на натпреварувањето по групи.
Третопласираната екипа го продолжува своето натпреварување во третото коло од УЕФА Купот.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  АРС ОКС БД ПСВ
Англија Арсенал 1:2 2:0 0:0
Франција Оксер 0:1 1:0 0:0
Германија Борусија Дортмунд 2:1 2:1 1:1
Холандија ПСВ Ајндховен 0:4 3:0 1:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Арсенал 6 3 1 2 9 4 +5 10
2. Германија Борусија Дортмунд 6 3 1 2 8 7 +1 10
3. Франција Оксер 6 2 1 3 4 7 -3 7
4. Холандија ПСВ Ајндховен 6 1 3 2 5 8 -3 6

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  БАЗ ЛИВ СПА ВАЛ
Швајцарија Базел 3:3 2:0 2:2
Англија Ливерпул 1:1 5:0 0:1
Русија Спартак Москва 0:2 1:3 0:3
Шпанија Валенсија 6:2 2:0 3:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Валенсија 6 5 1 0 17 4 +13 16
2. Швајцарија Базел 6 2 3 1 12 12 0 9
3. Англија Ливерпул 6 2 2 2 12 8 +4 8
4. Русија Спартак Москва 6 0 0 6 1 18 -7 0

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  АЕК ГЕН РМ РОМ
Грција АЕК Атина 1:1 3:3 0:0
Белгија Генк 0:0 1:1 0:1
Шпанија Реал Мадрид 2:2 6:0 0:1
Италија Рома 1:1 0:0 0:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Реал Мадрид 6 2 3 1 15 7 +8 9
2. Италија Рома 6 2 3 1 3 4 -1 9
3. Грција АЕК Атина 6 0 6 0 7 7 0 6
4. Белгија Генк 6 0 4 2 2 9 -7 4

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  АЈА ИНТ ОЛ РОЗ
Холандија Ајакс 1:2 2:1 1:1
Италија Интер Милано 1:0 1:2 3:0
Франција Олимпик Лион 0:2 3:3 5:0
Норвешка Розенборг 0:0 2:2 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Интер Милано 6 3 2 1 12 8 +4 11
2. Холандија Ајакс 6 2 2 2 6 5 +1 8
3. Франција Олимпик Лион 6 2 2 2 12 9 +3 8
4. Норвешка Розенборг 6 0 4 2 4 12 -8 4

Група Е[уреди | уреди извор]

 
  ДК ФЕЈ ЈУВ ЊЈ
Украина Динамо Киев 2:0 1:2 2:0
Холандија Фејенорд 0:0 1:1 2:3
Италија Јувентус 5:0 2:0 2:0
Англија Њукасл Јунајтед 2:1 0:1 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Јувентус 6 4 1 1 12 3 +9 13
2. Англија Њукасл Јунајтед 6 3 0 3 6 8 -2 9
3. Украина Динамо Киев 6 2 1 3 6 9 -3 7
4. Холандија Фејенорд 6 1 2 3 4 8 -4 5

Група Ф[уреди | уреди извор]

 
  БЛ МХ МЈ ОЛИ
Германија Баер Леверкузен 2:1 1:2 2:0
Израел Макаби Хаифа 0:2 3:0 3:0
Англија Манчестер Јунајтед 2:0 5:2 4:0
Грција Олимпијакос 6:2 3:3 2:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Манчестер Јунајтед 6 5 0 1 16 8 +8 15
2. Германија Баер Леверкузен 6 3 0 3 9 11 -2 9
3. Израел Макаби Хаифа 6 2 1 3 12 12 0 7
4. Грција Олимпијакос 6 1 1 4 11 17 -6 4

Група Г[уреди | уреди извор]

 
  МИЛ БМ ДЕП ЛАН
Италија Милан 2:1 1:2 2:1
Германија Бајерн Минхен 1:2 2:3 3:3
Шпанија Депортиво ла Коруња 0:4 2:1 3:1
Франција Ланс 2:1 1:1 3:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Милан 6 4 0 2 12 7 +5 12
2. Шпанија Депортиво ла Коруња 6 4 0 2 11 12 -1 12
3. Франција Ланс 6 2 2 2 11 11 0 8
4. Германија Бајерн Минхен 6 0 2 4 9 13 -4 2

Група Х[уреди | уреди извор]

 
  БАР КБ ГАЛ ЛОК
Шпанија Барселона 3:2 3:1 1:0
Белгија Клуб Брухе 0:1 3:1 0:0
Турција Галатасарај 0:2 0:0 1:2
Русија Локомотива Москва 1:3 2:0 0:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Барселона 6 6 0 0 13 4 +9 12
2. Русија Локомотива Москва 6 2 1 3 5 7 -2 12
3. Белгија Клуб Брухе 6 1 2 3 5 7 -2 8
4. Турција Галатасарај 6 1 1 4 5 10 -5 2

Втор круг на натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Вториот круг на натпреварувањето по групи се играл од 26 ноември 2002 година до 19 март 2003 година.

Легенда:
Победникот во групата и второпласираниот клуб продолжуваат во полуфиналето.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  БАР БЛ ИНТ ЊЈ
Шпанија Барселона 2:0 3:0 3:1
Германија Баер Леверкузен 1:2 0:2 1:3
Италија Интер Милано 0:0 3:2 2:2
Англија Њукасл Јунајтед 0:2 3:1 1:4
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Барселона 6 5 1 0 12 2 +10 16
2. Италија Интер Милано 6 3 2 1 11 8 +3 11
3. Англија Њукасл Јунајтед 6 2 1 3 10 13 -3 7
4. Германија Баер Леверкузен 6 0 0 6 5 15 -10 0

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  АЈА АРС РОМ ВАЛ
Холандија Ајакс 0:0 2:1 1:1
Англија Арсенал 1:1 1:1 0:0
Италија Рома 1:1 1:3 0:1
Шпанија Валенсија 1:1 2:1 0:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Валенсија 6 2 3 1 5 6 -1 9
2. Холандија Ајакс 6 1 5 0 6 5 +1 8
3. Англија Арсенал 6 1 4 1 6 5 +1 7
4. Италија Рома 6 1 2 3 7 8 -1 5

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  МИЛ БД ЛОК РМ
Италија Милан 0:1 1:0 1:0
Германија Борусија Дортмунд 0:1 3:0 1:1
Русија Локомотива Москва 0:1 1:2 0:1
Шпанија Реал Мадрид 3:1 2:1 2:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Милан 6 4 0 2 5 4 +1 12
2. Шпанија Реал Мадрид 6 3 2 1 9 6 +3 11
3. Германија Борусија Дортмунд 6 3 1 2 8 5 +3 10
4. Русија Локомотива Москва 6 0 1 5 3 10 -7 1

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  БАЗ ДЕП ЈУВ МЈ
Швајцарија Базел 1:0 2:1 1:3
Шпанија Депортиво ла Коруња 1:0 2:2 2:0
Италија Јувентус 4:0 3:2 0:3
Англија Манчестер Јунајтед 1:1 2:0 2:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Манчестер Јунајтед 6 4 1 1 11 5 +6 13
2. Италија Јувентус 6 2 1 3 11 11 0 7
3. Швајцарија Базел 6 2 1 3 5 10 -5 7
4. Шпанија Депортиво ла Коруња 6 2 1 3 7 8 -1 7

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 8 и 9 април, а реванш натпреварите на 22 и 23 април 2003 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид Шпанија 6:5 Англија Манчестер Јунајтед 3:1 3:4
Ајакс Холандија 2:3 Италија Милан 0:0 2:3
Интер Милано Италија 2:2[1] Шпанија Валенсија 1:0 1:2
Јувентус Италија 3:2 Шпанија Барселона 1:1 2:1 (прод.)

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 6 и 7 мај, а реванш натпреварите на 13 и 14 мај 2003 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид Шпанија 3:4 Италија Јувентус 2:1 1:3
Милан Италија 1:1[1] Италија Интер Милано 0:0 1:11

1 Двете екипи играат на истиод стадион (Сан Сиро), но Милан бил одреден како гостин во вториот натпревар, па затоа победил според правилото за повеќе постигнати голови на гости.

Финале[уреди | уреди извор]

28 мај 2003.
20:45
Јувентус Италија 0 – 0 (прод.) Италија Милан Олд Трафорд, Манчестер
Публика: 63.215
Судија: Маркус Мерк (Германија)


Трезеге
Бириндели
Залајета
Монтеро
Дел Пјеро
Извештај
2 – 3 (пен.)


Сержињо
Седорф
Каладзе
Неста
Шевченко

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Екипата се квалификувала според правилото за повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]