УЕФА Лига на шампиони 2012/13

Од Википедија — слободната енциклопедија
2012–13 Лига на шампиони
Финалето се одиграло на стадионот Вембли
Податоци за купот
Датуми18 септември 2012 – 25 мај 2012 (турнир)
3 јули – 29 август 2011 (квалификации)
Екипи32 (групна фаза)
76 (вкупно) (од 52 асоцијации) (from 52 associations)
Финале
ШампиониБаерн Минхен
(5. титула)
Вице-шампионБорусија Дортмунд
Статистики за купот
Одиграни натпревари126
Постигнати голови368 (2.92 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Кристијано Роналдо (12 гола)

УЕФА Лига на шампиони 2012/13 — 58. издание најсилниот Европски клупски фудбалски турнир, и 20. сезона во овој формат.

Финалето се одиграло на стадионот Вембли во Лондон, Англија. ФИФА се определила за Лондон како признание за 150 годишнината на Фудбалскиот сојуз на Англија, најстариот фудбалски сојуз во светот. Ова е седми пат финалето да се игра на стадионот Вембли (стариот и новиот).[1][2] Титулата ќе ја бранеше Челзи, но заврши неславно откако испадна уште во групната фаза, завршувајќи на третото место зад Јувентус и Шахтиор Донецк.

Распределба на тимови по асоцијација[уреди | уреди извор]

Вкупно 76 тима ќе се натпреваруваат во 2012-13 Лигата на шампиони, од 52 УЕФА асоцијации (без Лихтенштајн кој нема домашно лигашко првенство). Распределбата на места на државите е одредена според УЕФА лига коефициентите од 2011, во кој се земаат во обзир перформансите во Европските натпреварувања од 2006-07 до 2010-11.[3]

Подолу е квалификационата шема за 2012-13 УЕФА Лига на шампиони:[4]

 • Асоцијациите 1–3 имаат по четири тима во игра
 • Асоцијациите 4–6 имаат по три тима во игра
 • Асоцијациите 7–15 имаат по два тима во игра
 • Асоцијациите 16–53 имаат по еден тима во игра (освен Лихтенштајн)

Челзи, победникот на Лига на шампиони 2011/12, завршил на шестото место во Премиер Лигата, но според ограничувањето дека ниту една асоцијација не може да има повеќе од четири тимови кои играат во Лигата на шампионите, Челзи својот влез во овогодинешното натпреварување го заработил на грб на Тотенхем Хотспар, четврто-пласираниот тим во Премиер Лигата (кој ќе игра во УЕФА Европа Лигата).

Рангирање на асоцијациите[уреди | уреди извор]

Место Асоцијација Коеф Тимови
1 Англија Англија 85.785 4
2 Шпанија Шпанија 82.329
3 Германија Германија 69.436
4 Италија Италија 60.552 3
5 Франција Франција 53.678
6 Португалија Португалија 51.596
7 Русија Русија 44.707 2
8 Украина Украина 43.883
9 Холандија Холандија 40.129
10 Турција Турција 35.050
11 Грција Грција 34.166
12 Данска Данска 30.550
13 Белгија Белгија 27.000
14 Романија Романија 25.824
15 Шкотска Шкотска 25.141
16 Швајцарија Швајцарија 24.900 1
17 Израел Израел 22.000
18 Чешка Чешка 20.850
Место Асоцијација Коеф Тимови
19 Австрија Австрија 20.700 1
20 Кипар Кипар 18.124
21 Бугарија Бугарија 17.875
22 Хрватска Хрватска 16.124
23 Белорусија Белорусија 16.083
24 Полска Полска 15.916
25 Словачка Словачка 14.499
26 Норвешка Норвешка 14.375
27 Србија Србија 14.250
28 Шведска Шведска 14.125
29 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 9.124
30 Финска Финска 8.966
31 Ирска Ирска 8.708
32 Унгарија Унгарија 8.500
33 Молдавија Молдавија 7.749
34 Литванија Литванија 7.708
35 Латвија Летонија 7.415
36 Грузија Грузија 6.957
Место Асоцијација Коеф Teams
37 Азербејџан Азербејџан 6.165 1
38 Словенија Словенија 6.124
39 Македонија Македонија 5.207
40 Исланд Исланд 4.957
41 Казахстан Казахстан 4.374
42 Лихтенштајн Лихтенштајн 4.000 0
43 Црна Гора Црна Гора 3.875 1
44 Албанија Албанија 3.874
45 Естонија Естонија 3.791
46 Велс Велс 2.790
47 Ерменија Ерменија 2.583
48 Малта Малта 2.416
49 Северна Ирска Северна Ирска 2.249
50 Фарски Острови Фарски Острови 1.416
51 Луксембург Луксембург 1.374
52 Андора Андора 1.000
53 Сан Марино Сан Марино 0.916

Распоред[уреди | уреди извор]

Тимови влезени во оваа рунда Тимови од претходните рунди
Прва квалификациона рунда
(6 тима)
 • 6 шампиони од асоцијациите 48–53
Втора квалификациона рунда
(34 тима)
 • 31 шампион од асоцијациите 16–47 (освен Лихтенштајн)
 • 3 победници од првата квалификациона рунда
Трета квалификациона рунда Шампиони
(20 тима)
 • 3 шампиони од асоцијациите 13–15
 • 17 победници од втората квалификациона рунда
Нешампиони
(8 тима)
 • 8 второпласирани од асоцијациите 8–15
Плеј-оф рунда Шампиони
(10 тима)
 • 10 победници од третата квалификациона рунда за шампиони
Нешампиони
(10 тима)
 • 1 второпласиран од асоцијација 7
 • 3 третопласирани од асоцијациите 4–6
 • 2 четвртопласирани од асоцијациите 1–3
  (минус местото испразнето од Тотенхем Хотспар)
 • 4 победници од третата квалификациона рунда за нешампиони
Групна фаза
(32 тима)
 • Бранителот на титулата
 • 12 шампиони од асоцијациите 1–12
 • 6 второпласирани од асоцијациите 1–6
 • 3 третопласирани од асоцијациите 1–3
 • 5 победници од плеј-оф рунда за шампиони
 • 5 победници од плеј-оф рунда за нешампиони
Нокаут фаза
(16 тима)
 • 8 победници во фазата по групи
 • 8 второпласирани во фазата по групи

Тимови[уреди | уреди извор]

Лигашката позиција од минатата сезона е покажана во загради, освен за Челзи кој е квалификуван како бранител на титулата.[5]

Групна фаза
Англија Челзи (БТ) Шпанија Валенсија (3ет) Франција Монпеље (1рв) Украина Шахтјор Донецк (1рв)
Англија Манчестер Сити (1рв) Германија Борусија Дортмунд (1рв) Франција Париз Сен Жермен (2ор) Холандија Ајакс (1рв)
Англија Манчестер Јунајтед (2ор) Германија Баерн Минхен (2ор) Португалија Порто (1рв) Турција Галатасарај (1рв)
Англија Арсенал (3ет) Германија Шалке 04 (3ет) Португалија Бенфика (2ро) Грција Олимпијакос (1рв)
Шпанија Реал Мадрис (1рв) Италија Јувентус (1рв) Русија Зенит Санкт Петербург (1рв) Данска Нордсјиланд (1рв)
Шпанија Барселона (2ор) Италија Милан (2ор)
Плеј-оф рунда
Шампиони Нешампиони
Шпанија Малага (4рт) Италија Удинезе (3ет) Португалија Брага (3ет)
Германија Борусија Менхенгладбах (4рт) Франција Лил (3ет) Русија Спартак Москва (2ор)
Трета квалификациона рунда
Шампиони Нешампиони
Белгија Андерлехт (1рв) Украина Динамо Киев (2ор) Грција Панатинаикос (2ор) Романија Васлуи (2ор)
Романија Клуж (1рв) Холандија Фејнорд (2ор) Данска Копенхаген (2ор) Шкотска Мадервел (3ет)Белешка ШКО
Шкотска Селтик (1рв) Турција Фенербахче (2ор) Белгија Клуб Брухе (2ор)
Втора квалификациона рунда
Швајцарија Базел (1рв) Полска Сласк Вроцлав (1рв) Унгарија Дебрецин (1рв) Исланд Рејкјавик (1рв)
Израел Ирони Киријат Шмона (1рв) Словачка Жилина (1рв) Молдавија Шериф Тираспол (1рв) Казахстан Шахтјор Караганди (1рв)
Чешка Слован Либерец (1рв) Норвешка Молде (1рв) Литванија Екранас (1рв) Црна Гора Будуќност Подгорица (1рв)
Австрија Ред Бул Салцбург (1рв) Србија Партизан (1рв) Латвија Вентспилс (1рв) Албанија Скендербег Корча (1рв)
Кипар АЕЛ Лимасол (1рв) Шведска Хелсинборг (1рв) Грузија Зестафони (1рв) Естонија Флора Талин (1рв)
Бугарија Лудогорец Разград (1рв) Босна и Херцеговина Железничар (1рв) Азербејџан Нефчи Баку (1рв) Велс Њу Сејнтс (1рв)
Хрватска Динамо Загреб (1рв) Финска Хелсинки (1рв) Словенија Марибор (1рв) Ерменија Улисес (1рв)
Белорусија БАТЕ Борисов (1рв) Ирска Шамрок Роверс (1рв) Македонија Вардар (1рв)
Прва квалификациона рунда
Малта Валета (1рв) Фарски Острови Б36 Торшхавн (1рв) Андора Луситанос (1рв) Сан Марино Тре Пене (1рв)
Северна Ирска Линфилд (1рв) Луксембург Ф91 Дуделанж (1рв)
Белешки
 • Шкотска (ШКО): Иако Мадервел завршил на 3-то место во Шкотската Премиер Лига[6] сепак ќе игра во третата квалификациона рунда, на местото на Глазгов Ренџерс, кој банкнотирал.

Календар на натпреварување[уреди | уреди извор]

Сите жрепки се одржааа во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија, освен ако не е поинаку наведено.[7]

Фаза Рунда Датум на ждреб Прв натпревар Втор натпревар
Квалификации Прва квалификациона рунда 25 јуни 2012 3–4 јули 2012 10–11 јули 2012
Втора квалификациона рунда 17–18 јули 2012 24–25 јули 2012
Трета квалификациона рунда 20 јули 2012 31 јули – 1 август 2012 7–8 август 2012
Плеј-оф Плеј-оф рунда 10 август 2012 21–22 август 2012 28–29 август 2012
Групна фаза 1 коло 30 август 2012
(Монако)
18–19 септември 2012
2 коло 2–3 октомври 2012
3 коло 23–24 октомври 2012
4 коло 6–7 ноември 2012
5 коло 20–21 ноември 2012
6 коло 4–5 декември 2012
Нокаут фаза Осмина-финале 14 декември 2012 12–13 и 19–20 февруари 2013 5–6 и 12–13 март 2013
Четврт-финале 15 март 2013 2–3 април 2013 9–10 април 2013
Полуфинале 23–24 април 2013 30 април – 1 мај 2013
Финале 25 мај 2013 на Вембли, Лондон

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прва квалификација рунда[уреди | уреди извор]

Жрепката за првата и втората квалификациона рунда била одржана на 25 јуни 2012.[8] Првите натпревари беа одиграни на 3 јули, а вторите натпревари на 10 јули 2012.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ф91 Дуделанж Луксембург 11:0 Сан Марино Тре Пене 7:0 4:0
Валета Малта 9:0 Андора Луситанос 8:0 1:0
Линфилд Северна Ирска 0:0 (4:3 пен.) Фарски Острови Б36 Торшхавн 0:0 0:0 прод.

Втора квалификациона рунда[уреди | уреди извор]

Првите натпревари беа одиграни на 17 и 18 јули, а вторите натпревари на 24 и 25 јули 2012.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Скендербег Корча Албанија 0:3 Унгарија Дебрецин 1:0 0:3
Марибор Словенија 6:2 Босна и Херцеговина Железничар 4:1 2:1
Жилина Словачка 1:2 Израел Ирони Киријат Шмона 1:0 0:2
БАТЕ Борисов Белорусија 3:2 Македонија Вардар 3:2 0:0
АЕЛ Лимасол Кипар 3:0 Северна Ирска Линфилд 3:0 0:0
Шамрок Rоверс Ирска 1:2 Литванија Екранас 0:0 1:2
Флора Талин Естонија 0:5 Швајцарија Базел 0:2 0:3
Њу Сејнтс Велс 0:3 Шведска Хелсинборг 0:0 0:3
Хелсинки Финска 9:1 Исланд Рејкјавик 7:0 2:1
Молде Норвешка 4:1 Латвија Вентспилс 3:0 1:1
Ф91 Дуделанж Луксембург 4:4 Австрија Ред Бул Салцбург 1:0 3:4
Слован Либерец Чешка 2:1 Казахстан Шахтјор Караганди 1:0 1:1 (п.п)
Лудогорец Разград Бугарија 3:4 Хрватска Динамо Загреб 1:1 2:3
Нефчи Баку Азербејџан 5:2 Грузија Зестафони 3:0 2:2
Улисес Ерменија 0:2 Молдавија Шериф Тираспол 0:1 0:1
Валета Малта 2:7 Србија Партизан 1:4 1:3
Будуќност Подгорица Црна Гора 1:2 Полска Сласк Вроцлав 0:2 1:0

Трета квалификациона рунда[уреди | уреди извор]

Третата квалификациона рунда е поделена во два одвоени делови: еден за шампионите и еден за нешампионите. Поразените екипи во двата делови се приклучуваат во плеј-оф рундата од УЕФА Европа Лигата.

Жрепката за третата квалификациона рунда била одржана на 20 јули 2012.[9] Првите натпревари беа одиграни на 31 јули и на 1 август, а вторите натпревари на 7 и 8 август 2012.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Шампиони
Марибор Словенија 5:1 Луксембург Ф91 Дуделанж 4:1 1:0
БАТЕ Борисов Белорусија 3:1 Унгарија Дебрецин 1:1 2:0
Клуж Романија 3:1 Чешка Слован Либерец 1:0 2:1
Андерлехт Белгија 11:0 Литванија Екранас 5:0 6:0
Сласк Вроцлав Полска 1:6 Шведска Хелсинборг 0:3 1:3
Шериф Тираспол Молдавија 0:5 Хрватска Динамо Загреб 0:1 0:4
Селтик Шкотска 4:1 Финска Хелсинки 2:1 2:0
Молде Норвешка 1:2 Швајцарија Базел 0:1 1:1
Ирони Киријат Шмона Израел 6:2 Азербејџан Нефчи Баку 4:0 2:2
АЕЛ Лимасол Кипар 2:0 Србија Партизан 1:0 1:0
Нешампиони
Фенербахче Турција 5:2 Романија Васлуи 1:1 4:1
Мадервел Шкотска 0:5 Грција Панатинаикос 0:2 0:3
Копенхаген Данска 3:2 Белгија Клуб Брухе 0:0 3:2
Динамо Киев Украина 3:1 Холандија ФК Фејнорд 2:1 1:0

Плеј-оф рунда[уреди | уреди извор]

Плеј-оф рундата е поделена во два одвоени делови: еден за шампионите и еден за нешампионите. Поразените екипи во двата делови се приклучуваат во групната фаза од УЕФА Европа Лигата.

Жрепката за плеј-оф рундата била одржана на 10 август 2012.[10] Првите натпревари беа одиграни на 21 и 22 август, а вторите натпревари на 28 и 29 август 2012.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Прваци
Базел Швајцарија 1:3 Романија Клуж 1:2 0:1
Хелсинборг Шведска 0:4 Шкотска Селтик 0:2 0:2
БАТЕ Борисов Белорусија 3:1 Израел Ирони Киријат Шмона 2:0 1:1
АЕЛ Лимасол Кипар 2:3 Белгија Андерлехт 2:1 0:2
Динамо Загреб Хрватска 3:1 Словенија Марибор 2:1 1:0
Остали
Брага Португалија 2:2 (5:4 пен.) Италија Удинезе 1:1 1:1 (п.п)
Спартак Москва Русија 3:2 Турција Фенербахче 2:1 1:1
Малага Шпанија 2:0 Грција Панатинаикос 2:0 0:0
Борусија Менхенгладбах Германија 3:4 Украина Динамо Киев 1:3 2:1
Копенхаген Данска 1:21 Франција Лил 1:0 0:2 (п.п)
Notes
 • Белешка 1: Редоследот на натпреварите бил променет по извлекувањето на жрепката.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Жрепката за групната фаза била одржана во Монако на 30 август 2012.[11] 32 тима биле распределени во четири шешири засновани на коефициентот на клубовите од 2012. Бранителот на титулата, Челзи бил автоматски сместен во првиот шешир. Тимовите биле сместени во осум групи од по четири тима.

Вкупно 17 национални асоцијации се застапени во групната фаза. Монпеље, Нордсјиланд и Малага ќе дебитираат во групната фаза.[12]

Легенда:
Победниците на групите и второпласираните тимови продолжуваат во нокаут фазата
Третопласираните тимови продолжуваат во нокаут фазата од УЕФА Европа лигата

Група A[уреди | уреди извор]

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
Франција Париз Сент-Жермен 1 1 0 0 4 1 +3 3
Португалија Порто 1 1 0 0 2 0 +2 3
Украина Динамо Киев 1 0 0 1 0 2 −2 0
Хрватска Динамо Загреб 1 0 0 1 1 4 −3 0
  ДЗ ДК ПСЖ ПОР
Динамо Загреб 4 дек 24 окт 0–2
Динамо Киев 3 окт 21 ное 6 ное
Париз Сент-Жермен 6 ное 4–1 4 дек
Порто 21 ное 24 окт 3 окт

Група B[уреди | уреди извор]

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
Англија Арсенал 1 1 0 0 2 1 +1 3
Германија Шалке 04 1 1 0 0 2 1 +1 3
Грција Олимпијакос 1 0 0 1 1 2 −1 0
Франција Монпеље 1 0 0 1 1 2 −1 0
  АРС МПЉ ОЛИ ШАЛ
Арсенал 21 ное 3 окт 24 окт
Монпеље 1–2 24 окт 4 дек
Олимпијакос 4 дек 6 ное 1–2
Шалке 04 6 ное 3 окт 21 ное

Група C[уреди | уреди извор]

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
Шпанија Малага 1 1 0 0 3 0 +3 3
Италија Милан 1 0 1 0 0 0 0 1
Белгија Андерлехт 1 0 1 0 0 0 0 1
Русија Зенит Ст. Петерсбург 1 0 0 1 0 3 −3 0
  АНД МАЛ МИЛ ЗЕН
Андерлехт 3 окт 21 ное 6 ное
Малага 4 дек 24 окт 3–0
Милан 0–0 6 ное 4 дек
Зенит Ст. Петерсбург 24 окт 21 ное 3 окт

Група D[уреди | уреди извор]

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
Шпанија Реал Мадрид 1 1 0 0 3 2 +1 3
Германија Борусија Дортмунд 1 1 0 0 1 0 +1 3
Англија Манчестер Сити 1 0 0 1 2 3 −1 0
Холандија Ајакс 1 0 0 1 0 1 −1 0
  АЈА БОР МСИ РМ
Ајакс 21 ное 24 окт 3 окт
Борусија Дортмунд 1–0 4 дек 24 окт
Манчестер Сити 6 ное 3 окт 21 ное
Реал Мадрид 4 дек 6 ное 3–2

Група E[уреди | уреди извор]

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
Италија Јувентус 6 3 3 0 12 4 +8 12
Украина Шахтар Донецк 6 3 1 2 12 8 +4 10
Англија Челзи 6 3 1 2 16 10 +6 10
Данска Нордсјеланд 6 0 1 5 4 22 −18 1
  ЧЕЛ ЈУВ НОР ШД
Челзи 2–2 5 дек 7 ное
Јувентус 3-0 4-0 1-1
Нордсјеланд 2 окт 1-1 20 ное
Шахтар Донецк 23 окт 0-1 2–0

Група F[уреди | уреди извор]

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
Белорусија Бате Борисов 1 1 0 0 3 1 +2 3
Германија Баерн Минхен 1 1 0 0 2 1 +1 3
Шпанија Валенсија 1 0 0 1 1 2 −1 0
Франција Лил 1 0 0 1 1 3 −2 0
  БТЕ БМ ЛИЛ ВАЛ
Бате Борисов 2 окт 20 ное 23 окт
Баерн Минхен 5 дек 7 ное 2–1
Лил 1–3 23 окт 5 дек
Валенсија 7 ное 20 ное 2 окт

Група G[уреди | уреди извор]

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
Шпанија Барселона 1 1 0 0 3 2 +1 3
Португалија Бенфика 1 0 1 0 0 0 0 1
Шкотска Селтик 1 0 1 0 0 0 0 1
Русија Спартак Москва 1 0 0 1 2 3 −1 0
  БАР БЕН СЕЛ СМ
Барселона 5 дек 23 окт 3–2
Бенфика 2 окт 20 ное 7 ное
Селтик 7 ное 0–0 5 дек
Спартак Москва 20 ное 23 окт 2 окт

Група H[уреди | уреди извор]

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
Романија ФК Клуж 1 1 0 0 2 0 +2 3
Англија Манчестер Јунајтед 1 1 0 0 1 0 +1 3
Турција Галатасарај 1 0 0 1 0 1 −1 0
Португалија Брага 1 0 0 1 0 2 −2 0
  БРА ФКЛ ГАЛ МУ
Брага 0–2 5 дек 7 ное
ФК Клуж 20 ное 7 ное 2 окт
Галатасарај 2 окт 23 окт 20 ное
Манчестер Јунајтед 23 окт 5 дек 1–0

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Во нокаут фазата, тимовите играат помеѓу себе во два натпревари (дома и гости), освен финалето кое се игра во еден натпревар. Жрепката за осмина-финалето ќе биде одржана на 14 декември 2012. Жрепката за четврт-финалето, полуфиналето и финалето ќе биде одржана на 15 март 2013.

Во жрепката за осминафиналето, осумте победници во групите се носители, и осмуте второпласирани се неносители. Тимот-носител ќе игра против тимот-неносител, така што носителот го игра вториот натпревар на домашен терен. Тимовите од иста група или иста асоцијација неможат да играат помеѓу себе. Во жрепката за четврт-финалето и понатаму, нема носители, и тимовите од иста група и асоцијација можат да играат меѓу себе.

Осмина-финале[уреди | уреди извор]

Жрепката за осминафиналните натпрвари се одржа на 20 декeмври 2012.[13] Првите натпревари беа одиграни на 12, 13, 19 и 20 февруари, а вторите натпревари на 5, 6, 12 и 13 март 2013.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Галатасарај Турција 4–3 Германија Шалке 04 1–1 3–2
Селтик Шкотска 0–5 Италија Јувентус 0–3 0–2
Арсенал Англија 3–3 (a) Германија Баерн Минхен 1–3 2–0
Шахтар Донецк Украина 2–5 Германија Борусија Дортмунд 2–2 0–3
Милан Италија 2–4 Шпанија Барселона 2–0 0–4
Реал Мадрид Шпанија 3–2 Англија Манчестер Јунајтед 1–1 2–1
Валенсија Шпанија 2–3 Франција Париз Сент-Жермен 1–2 1–1
Порто Португалија 1–2 Шпанија Малага 1–0 0–2

Четврт-финале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари ќе бидат одиграни на 2 и 3 април,а вторите натпревари на 9 и 10 април 2013.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Малага Шпанија 2–3 Германија Борусија Дортмунд 0–0 2–3
Реал Мадрид Шпанија 5–3 Турција Галатасарај 3–0 2–3
Париз Сент-Жермен Франција 3–3 (гг) Шпанија Барселона 2–2 1–1
Баерн Минхен Германија 4–0 Италија Јувентус 2–0 2–0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари ќе бидат одиграни на 23 и 24 април, а вторите натпревари на 30 април и 1 мај 2013.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Баерн Минхен Германија 7-0 Шпанија Барселона 4-0 3-0
Борусија Дортмунд Германија 4-3 Шпанија Реал Мадрид 4-1 0-2

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето било одиграно на 25 мај 2013 на Стадионот Вембли во Лондон, Англија.

25 мај 2013
19:45 BST
Борусија Дортмунд Германија 1–2 Германија Баерн Минхен Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 86,298
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Гундоган гол 68' (пен..) Извештај Манџукиќ гол 60'
Робен гол 89'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Wembley chosen to host 2013 Champions League final“. BBC. 16 June 2011.
 2. „Wembley Stadium to host 2013 Uefa Champions League final as FA celebrates 150th anniversary“. Daily Telegraph. 16 June 2011. Архивирано од изворникот 2011-07-12. Посетено на 16 June 2011.
 3. „UEFA Country Ranking 2011“. Bert Kassies.
 4. „Regulations of the UEFA Champions League 2012/13“ (PDF). Nyon: UEFA. 2012. Посетено на 1 June 2012.
 5. „Qualification for European Cup Football 2012/2013“. Bert Kassies. Архивирано од изворникот на 2012-07-10. Посетено на 2014-07-16.
 6. „Rangers liquidated as CVA formally rejected“. The Scotsman.
 7. „New Champions League season“. UEFA. 22 June 2012.
 8. „Champions League draws made in Nyon“. UEFA.com. 25 June 2012.
 9. „Dynamo drawn against Feyenoord“. UEFA.com. 20 јули 2012.
 10. „Mönchengladbach and Málaga learn fate“. UEFA.com. 10 August 2012.
 11. „Holders Челзи handed Јувентис challenge“. UEFA.com. 30 August 2012.
 12. „Champions League lineup and seedings set“. UEFA.com. 29 August 2012.
 13. „Barcelona draw Milan, Ronaldo to face United“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 December 2012. Посетено на 13 March 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]