ФК Молде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Молде
Целосно име Молде
Основан 19 јуни 1911
Терен Акер, Молде
(Сместивост: 11,800)
Претседател Ојстеин Нерланд
Менаџер Норвешка Оле Гунар Солскјер
Лига Норвешка Премиер лига
2012 Премиер Лига, 1-ви
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

ФК Молде е фудбалски клуб од градот Молде, Норвешка, кој во моментов игра во Норвешката Премиер лига попозната како Типелиген, највисоката лига по ранг во норвешкиот фудбал. Основан на 19 јуни 1911 година, Молде првично бил познат како Интернешнл. Молде бил двапати шампион на норвешка и е двократен освојувач на норвешкиот фудбалски куп, а истотака завршиле како втори во лигата уште седум пати. Молде е еден од двата норвешки клубови кои учествувале во Лигата на шампионите, покрај Розенборг.

Молде настапува на Акер стадионот, а моментален тренер на тимот е легендарниот норвешки напаѓач на овој клуб, но и на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер.

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

Вицешампиони (7): 1974., 1987., 1995., 1998., 1999., 2002., 2009.

Финалисти (3): 1982., 1989., 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]