ФК Бате Борисов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бате Борисов
Целосно име ФК Бате Борисов
Основан 1973
Терен Градски стадион
Борисов, Белорусија
(Капацитет: 5,402)
Претседател Анатоли Капски
Тренер Виктор Гончаренко
Лига Белоруска Премиер лига
2011–12 Премиер лига, 1-ви
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm BATE2012a.png
Team colours
Kit body bate 2012A.png
Team colours
Kit right arm BATE2012a.png
Team colours
Kit shorts bate12h.png
Team colours
Team colours
Домашни бои
Kit left arm BATE2012h.png
Team colours
Kit body bate 2012H.png
Team colours
Kit right arm BATE2012h.png
Team colours
Kit shorts bate12a.png
Team colours
Team colours
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Бате Борисов е белоруски фудбалски тим од градот Борисов. Тие се натпреваруваат во Белоруската Премиер лига каде се владеечки шампиони. Бате е исто така единствениот белоруски клуб кој успеал да се квалификува за групната фаза во Лигата на шампионите (во сезоните 2008–09, 2011–12 и 2012–13) и групната фаза во Лига Европа. Нивниот дом е Градскиот стадион во Борисов и Стадионот Динамо во Минск (за Европските натпревари). Во 2011 година започната е изградба на нов стадион во Борисов, и се очекува да заврши во 2013.[1]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]