Борисов

Координати: 54°14′N 28°30′E / 54.233° СГШ; 28.500° ИГД / 54.233; 28.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Barysaw
Барысаў
Борисов
Поглед на Barysaw
Знаме на Barysaw
Barysaw is located in Белорусија
Barysaw
Barysaw
Местоположба во Белорусија.
Координати: 54°14′N 28°30′E / 54.233° СГШ; 28.500° ИГД / 54.233; 28.500
Држава Белорусија
ОбластМинск
РегионБорисов
Основан1102
Население (1999)
 • Вкупно150,700
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Повик. бр.+375 01777
Мреж. местоwww.borisovcity.net

Борисов или Барисав (белоруски: Бары́саў, Barysaw; руски: Бори́сов; полски: Borysów) — град во Белорусија. Борисов, според податоците од 1999 година, има население од 150.700 жители. Градот се наоѓа на реката Березина во Минската област.

Историја[уреди | уреди извор]

Борисов за првпат се споменал во Лаврентискиот кодекс, каде се навело дека градот бил основан во 1102 година од принцот Борис Всеславович. Во наредните векови градот бил запален и повторно изграден јужно од првичната местоположба.

Значајни личности[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

54°14′N 28°30′E / 54.233° СГШ; 28.500° ИГД / 54.233; 28.500