Березина (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Березина
Бярэ́зіна
Berezina River.JPG
Реката Березина во Белорусија
ЗемјаБелорусија
Слив
Главен изворБелорусија
УстиеДнепар
Сливна повр.24.500 км² [1]
Физички особености
Должина613 км

Березина (Belarusian: Бярэ́зіна, руски: Березина́) е река во Белорусија и притока на реката Днепар.

Реката е втора река по должина во Белорусија, по Днепар. Низ својот тек, тече само во Белорусија.

Градови во кои тече[уреди | уреди извор]

Историско значење[уреди | уреди извор]

Текот на реката во Белорусија
  • Војската на Наполеон Бонапарта претрпела тежок пораз (околу 36,000 жртви) при поминувањето на реката во ноември 1812 година, за време на неговото повлекување од Русија. Од тогаш зборот "Березина" се користи во Францускиот јазик како синоним за "катастрофа".


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Республики Беларусь Атлас автомобильных дорог (Respubliki Belarus Atlas Avtomobilynyh Dorog) 1:200 000. Государственный комитет по имуществу Республики Беларусь & "Белкартография", Minsk, 2007. ISBN 978-985-508-010-8. (руски) (& (англиски))

Координати: 52°38′N 29°48′E / 52.633° СГШ; 29.800° ИГД / 52.633; 29.800