УЕФА Лига на шампиони 2012/13 - нокаут фаза

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нокаут фазата во сезоната 2012-13 од Лигата на шампионите започнала на 12 февруари 2013 и ќе заврши на 25 мај 2013 година со одигрувањето на финалето на Вембли во Лондон, Англија.

Рунди на натпреварување и датуми на ждрепка[уреди | уреди извор]

Рунда Дата на ждребање Прв натпревар Втор натпревар
Осминафинале 20 декември 2012, 11:30 12–13 & 19–20 февруари 2013 5–6 & 12–13 март 2013
Четвртфинале 15 март 2013, 12:00 2–3 април 2013 9–10 април 2013
Полуфинале 12 април 2013, 12:00 23–24 април 2013 30 април – 1 мај 2013
Финале 25 мај 2013 на Вембли, Лондон

Формат[уреди | уреди извор]

Нокаут фазата вклучува шеснаесет тимови кој завршиле на првите две позиции од нивните групи во групната фаза.

Секоја рунда во нокаут фазата, со исклучок на финалето, се игра во два натпревари, така што секој тим игра по еден натпревар на домашен терен. Тимот кој има повисок вкупен резултат во текот на двата натпревари проаѓа во следната рунда. Во случај кога збирниот резултат е еднаков, се применува правилото гол во гости, односно тим кој постигнал повеќе голови далеку од дома во текот на два натпревари напредува понатаму. Ако двата натпревари завршат со идентичен резултат, тогаш се играат продолженија од двапати по 15 минути. Правилото гол во гости исто така важи и во продолженијата. Ако не бидат постигнати голови во текот на екстра времето, двобојот ќе биде одлучен на пенали. Во финалето, на турнирот се игра само еден натпревар. Ако резултатот во финалето биде нерешен, дополнително време се игра, проследено со пенали ако е потребно.

Квалификувани тимови[уреди | уреди извор]

Легенда
Носители во осминафиналната ждрепка
Неносители во осминафиналната ждрепка
Group Winners Runners-up
A Франција Париз Сент-Жермен Португалија Порто
B Германија Шалке 04 Англија Арсенал
C Шпанија Малага Италија Милан
D Германија Борусија Дортмунд Шпанија Реал Мадрид
E Италија Јувентус Украина Шахтар Донецк
F Германија Бајерн Минхен Шпанија Валенсија
G Шпанија Барселона Шкотска Селтик
H Англија Манчестер Јунајтед Турција Галатасарај

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари беа одиграни на 12, 13, 19 и 20 февруари, а вторите натпревари се одиграа на 5, 6, 12 и 13 март 2013.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Галатасарај Турција 4–3 Германија Шалке 04 1–1 3–2
Селтик Шкотска 0–5 Италија Јувентус 0–3 0–2
Арсенал Англија 3–3 (г.г.) Германија Бајерн Минхен 1–3 2–0
Шахтар Донецк Украина 2–5 Германија Ворусија Дортмунд 2–2 0–3
Милан Италија 2–4 Шпанија Барселона 2–0 0–4
Реал Мадрид Шпанија 3–2 Англија Манчестер Јунајтед 1–1 2–1
Валенсија Шпанија 2–3 Франција Париз Сент-Жермен 1–2 1–1
Порто Португалија 1–2 Шпанија Малага 1–0 0–2

Први натпревари[уреди | уреди извор]

12 февруари 2013
20:45
Селтик Шкотска 0–3 Италија Јувентус Селтик Парк, Глазгов
Гледачи: 57,917[1]
Судија: Алберто Ундриано Маленко (Шпанија)
Извештај Матри гол 3'
Маркизио гол 77'
Вучиниќ гол 83'

12 февруари 2013
20:45
Валенсија Шпанија 1–2 Франција Париз Сент-Жермен Местаља, Валенсија
Гледачи: 36,000[2]
Судија: Паоло Таљавенто (Италија)
Рами гол 90' Извештај Лавеци гол 10'
Пасторе гол 43'

13 февруари 2013
20:45
Шахтар Донецк Украина 2–2 Германија Борусија Дортмунд Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 49,050[3]
Судија: Хауард Веб (Англија)
Срна гол 31'
Дагалс Коста гол 68'
Report Левандовски гол 41'
Хумелс гол 87'

13 февруари 2013
20:45
Real Madrid Шпанија 1–1 Англија Манчестер Јунајтед Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 79,429[4]
Судија: Феликс Брих (Германија)
Роналдо гол 30' Извештај Велбек гол 20'

19 февруари 2013
20:45
Порто Португалија 1–0 Шпанија Малага Стадион Драгао, Порто
Гледачи: 42,209[5]
Судија: Марк Клатенбург (Англија)
Мутињо гол 56' Извештај

19 февруари 2013
20:45
Арсенал Англија 1–3 Германија Бајерн Минхен Стадион Емирати, Лондон
Гледачи: 59,974[6]
Судија: Свеин Одвар Моен (Норвешка)
Подолски гол 55' Report Крос гол 7'
Милер гол 21'
Манџукиќ гол 77'

20 февруари 2013
20:45
Галатасарај Турција 1–1 Германија Шалке 04 Турк Телеком Арена, Истанбул
Гледачи: 50,734[7]
Судија: Вили Колум (Шкотска)
Б. Јилмаз гол 12' Извештај Џонс гол 45'

20 февруари 2013
20:45
Милан Италија 2–0 Шпанија Барселона Сан Сиро, Милано
Гледачи: 79,532[8]
Судија: Крег Томсон (Шкотска)
Боатенг гол 57'
Мунтари гол 81'
Ивештај

Втори натпревари[уреди | уреди извор]

5 март 2013
20:45
Манчестер Јунајтед Англија 1–2 Шпанија Реал Мадрид Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 74,959[9]
Судија: Ч.Чакир (Турција)
Рамос гол 48' (o.g.) Извештај Модриќ гол 66'
Роналдо гол 69'

Реал Мадрид победил со 3–2 вкупен резултат.


5 март 2013
20:45
Борусија Дортмунд Германија 3–0 Украина Шахтар Донецк Сигнал Идуна Парк, Дортмунд
Гледачи: 65,413[10]
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Сантана гол 31'
Геце гол 37'
Блашчиковски гол 59'
Извештај

Борусија Дортмунд победиле со 5–2 вкупен резултат.


6 март 2013
20:45
Париз Сент-Жермен Франција 1–1 Шпанија Валенсија Парк на Принцовите, Париз
Гледачи: 44,867[11]
Судија: Милорад Мажиќ (Србија)
Лавеци гол 66' Извештај Жонас гол 55'

Париз Сент-Жермен победил со 3–2 вкупен резултат.


6 март 2013
20:45
Јувентус Италија 2–0 Шкотска Селтик Јувентус Стадион, Торино
Гледачи: 39,011[12]
Судија: Фират Ајдинуш (Турција)
Матри гол 24'
Кваљарела гол 65'
Извештај

Јувентус победил со 5–0 вкупен резултат.


12 March 2013
20:45
Schalke 04 Германија 2–3 Турција Galatasaray Veltins-Arena, Gelsenkirchen
Гледачи: 54,142[13]
Судија: Jonas Eriksson (Sweden)
Neustädter гол 17'
Bastos гол 63'
Report Altıntop гол 37'
B. Yılmaz гол 42'
Bulut гол 90+5'

Galatasaray won 4–3 on aggregate.


12 March 2013
20:45
Barcelona Шпанија 4–0 Италија Milan Camp Nou, Barcelona
Гледачи: 94,944[14]
Судија: Viktor Kassai (Hungary)
Messi гол 5'40'
Villa гол 55'
Alba гол 90+2'
Report

Barcelona won 4–2 on aggregate.


13 March 2013
20:45
Málaga Шпанија 2–0 Португалија Porto La Rosaleda, Málaga
Гледачи: 27,451[15]
Судија: Nicola Rizzoli (Italy)
Isco гол 43'
Santa Cruz гол 77'
Report

Malaga won 2–1 on aggregate.


13 март 2013
20:45
Бајерн Минхен Германија 0–2 Англија Арсенал Алијанц Арена, Минхен
Гледачи: 68,000[16]
Судија: Павел Краловец (Чешка)
Извештај Жиру гол 3'
Кошчиелни гол 86'

3–3 вкупен резултат. Бајерн Минхен оди понатаму поради правилото гол во гости.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари беа одиграни на 2 и 3 април, а вторите на 9 и 10 април 2013 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Малага Шпанија 2–3 Германија Борусија Дортмунд 0–0 2–3
Реал Мадрид Шпанија 5–3 Турција Галатасарај 3–0 2–3
Париз Сент-Жермен Франција 3–3 (гг) Шпанија Барселона 2–2 1–1
Бајерн Минхен Германија 4–0 Италија Јувентус 2–0 2–0

Први натпрвари[уреди | уреди извор]

2 април 2013
20:45
Париз Сент-Жермен Франција 2–2 Шпанија Барселона Парк на Принцовите, Париз
Гледачи: 45,336[17]
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Ибрахимовиќ гол 79'
Матуиди гол 90+4'
Извештај Меси гол 38'
Чави гол 89' (пен..)

2 април 2013
20:45
Бајерн Минхен Германија 2–0 Италија Јувентус Алијанц Арена, Минхен
Гледачи: 68,000[18]
Судија: Марк Клатенбург (Англија)
Алаба гол 1'
Милер гол 63'
Извештај

3 април 2013
20:45
Малага Шпанија 0–0 Германија Борусија Дортмунд Ла Росаледа, Малага
Гледачи: 28,548[19]
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Извештај

3 April 2013
20:45
Реал Мадрид Шпанија 3–0 Турција Галатасарај Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 76,462[20]
Судија: Свеин Одар Моен (Норвешка)
Роналдо гол 9'
Бензема гол 29'
Игуаин гол 73'
Извештај

Втори натпревари[уреди | уреди извор]

9 April 2013
20:45
Borussia Dortmund Германија 3–2 Шпанија Málaga Signal Iduna Park, Dortmund
Гледачи: 65,829[21]
Судија: Craig Thomson (Scotland)
Lewandowski гол 40'
Reus гол 90+1'
Santana гол 90+3'
Report Joaquín гол 25'
Eliseu гол 82'

Borussia Dortmund won 3–2 on aggregate.


9 April 2013
20:45
Galatasaray Турција 3–2 Шпанија Real Madrid Türk Telekom Arena, Istanbul
Гледачи: 49,975[22]
Судија: Stéphane Lannoy (France)
Eboué гол 57'
Sneijder гол 70'
Дрогба гол 72'
Report Ronaldo гол 7'90+2'

Real Madrid won 5–3 on aggregate.


10 April 2013
20:45
Barcelona Шпанија 1–1 Франција Paris Saint-Germain Camp Nou, Barcelona
Гледачи: 96,022[23]
Судија: Björn Kuipers (Netherlands)
Pedro гол 71' Report Пасторе гол 50'

3–3 on aggregate. Barcelona won on away goals.


10 април 2013
20:45
Јувентус Италија 0–2 Германија Бајерн Минхен Стадион Јувентус, Торино
Гледачи: 40,823[24]
Судија: Карлос П. Веласко (Шпанија)
Извештај Манџукиќ гол 64'
Писаро гол 90+1'

Бајерн Минхен победил со вкупен резултат 4–0.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари ќе се одиграат на 23 и 24 април, а реваншите се закажани за 30 април и 1 мај 2013.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Бајерн Минхен Германија 7-0 Шпанија Барселона 4–0 3-0
Борусија Дортмунд Германија 4-3 Шпанија Реал Мадрид 4-1 0-2

Први натпревари[уреди | уреди извор]

23 април 2013
20:45
Бајерн Минхен Германија 4–0 Шпанија Барселона Алијанц Арена, Минхен
Гледачи: 68,000[25]
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Милер гол 25'82'
Гомес гол 49'
Робен гол 73'
Извештај

24 април 2013
20:45
Борусија Дортмунд Германија 4–1 Шпанија Реал Мадрид Сигнал Идуна Парк, Дортмунд
Гледачи: 65,829[26]
Судија: Бјорн Куиперс (Холандија)
Роберт Левандовски гол 8'50'55'66' (пен..) Извештај Роналдо гол 43'

Втори натпревари[уреди | уреди извор]

30 април 2013
20:45
Реал Мадрид Шпанија 2-0 Германија Борусија Дортмунд Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 69,429[27]
Судија: Хауард Веб (Англија)
Бензема гол 83'
Рамос гол 88'
Извештај

Борусија Дортмунд победила со вкупен резултат 4–3.


1 мај 2013
20:45
Барселона Шпанија 0-3 Германија Бајерн Минхен Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 95,877[28]
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Извештај Робен гол 49'
Пике гол 72' (а.г.)
Милер гол 76'

Бајерн Минхен победил со вкупен резултат 7–0.

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето беше одиграно на 25 мај 2013 на Стадионот Вембли во Лондон, Англија.

25 мај 2013
20:45
Борусија Дортмунд Германија 1-2 Германија Бајерн Минхен Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 86,298[29]
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Гундоган гол 68' (pen.) Извештај Манџукиќ гол 60'
Робен гол 89'

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Full Time Report – Celtic – Juventus“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 February 2013. Посетено на 13 February 2013.
 2. „Full Time Report – Valencia – Paris Saint-Germain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 February 2013. Посетено на 13 February 2013.
 3. „Full Time Report – Shakhtar Donetsk – Borussia Dortmund“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 February 2013. Посетено на 13 February 2013.
 4. „Full Time Report – Real Madrid – Manchester Uniteds“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 February 2013. Посетено на 13 February 2013.
 5. „Full Time Report – Porto – Málaga“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 February 2013. Посетено на 19 February 2013.
 6. „Full Time Report – Arsenal – Bayern Munich“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 February 2013. Посетено на 19 February 2013.
 7. „Full Time Report – Galatasaray – Schalke 04“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 February 2013. Посетено на 20 February 2013.
 8. „Full Time Report – Milan – Barcelona“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 February 2013. Посетено на 20 February 2013.
 9. „Full Time Report – Manchester United – Real Madrid“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 5 March 2013. Посетено на 5 March 2013.
 10. „Full Time Report – Borussia Dortmund – Shakhtar Donetsk“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 5 March 2013. Посетено на 5 March 2013.
 11. „Full Time Report – Paris Saint-Germain – Valencia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 6 March 2013. Посетено на 6 March 2013.
 12. „Full Time Report – Juventus – Celtic“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 6 March 2013. Посетено на 6 March 2013.
 13. „Full Time Report – Schalke 04 – Galatasaray“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 March 2013. Посетено на 12 March 2013.
 14. „Full Time Report – Barcelona – Milan“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 March 2013. Посетено на 12 March 2013.
 15. „Full Time Report – Málaga – Porto“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 March 2013. Посетено на 13 March 2013.
 16. „Full Time Report – Bayern Munich – Arsenal“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 March 2013. Посетено на 13 March 2013.
 17. „Full Time Report – Paris Saint-Germain – Barcelona“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 April 2013. Посетено на 2 April 2013.
 18. „Full Time Report – Bayern Munich – Juventus“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 April 2013. Посетено на 2 April 2013.
 19. „Full Time Report – Málaga – Borussia Dortmund“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 April 2013. Посетено на 3 April 2013.
 20. „Full Time Report – Real Madrid – Galatasaray“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 April 2013. Посетено на 3 April 2013.
 21. „Full Time Report – Borussia Dortmund – Málaga“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 9 April 2013. Посетено на 9 April 2013.
 22. „Full Time Report – Galatasaray – Real Madrid“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 9 April 2013. Посетено на 9 April 2013.
 23. „Full Time Report – Barcelona – Paris Saint-Germain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 10 April 2013. Посетено на 10 April 2013.
 24. „Full Time Report – Juventus – Bayern Munich“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 10 April 2013. Посетено на 10 April 2013.
 25. „Full Time Report – Bayern Munich – Barcelona“ (PDF). UEFA. Union of European Football Associations. 23 April 2013. Посетено на 23 April 2013.
 26. „Full Time Report – Borussia Dortmund – Real Madrid“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 24 April 2013. Посетено на 24 April 2013.
 27. „Full Time Report – Real Madrid – Borussia Dortmund“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 30 April 2013. Посетено на 30 April 2013.
 28. „Full Time Report – Barcelona – Bayern Munich“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 1 May 2013. Посетено на 1 May 2013.
 29. „Full Time Report – Borussia Dortmund – Bayern Munich“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 25 May 2013. Посетено на 25 May 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]