Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2013 година

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: УЕФА Лига на шампиони 2012/13.

Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2013 година
ПрвенствоУЕФА Лига на шампиони 2012/13
Датум25 мај 2013
СтадионВембли, Лондон
Играч на
натпреварот
Холандија Арјен Робен)[1]
СудијаНикола Рицоли
(Италија Италија)[2]
Гледачи86,298[3]
Временски приликиСончево
14 °C (57 °F)
40% humidity[4]
2012
2014

Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2013 година бил финалниот натпревар на УЕФА Лигата на Шампоните во сезоната 2012-13, односно 58-та сезона на Европскиот премиерен клупски фудбалски турнир организиран од страна на УЕФА, или 21-та сезона на УЕФА Лигата на шампионите, бидејќи натпреварувањето било преименувано од Куп на Европски шампиони во Лига на шампиони.

Натпреварот бил одигран на Вембли во Лондон, Англија на 25 мај 2013 година и во него се сретнале две германски екипи Борусија Дортмунд и Бајерн Минхен. Првото германско финале во историјата на натпреварувањето завршило со победа на Бајерн Минхен со 2-1 со головите на Марио Манџукиќ и Арјен Робен, додека стрелец за Борусија Дортмунд бил Илкај Гундоган од пенал.

Натпревар[уреди | уреди извор]

Детали[уреди | уреди извор]

25 мај 2013
19:45 BST
Борусија Дортмунд Германија 1–2 Германија Бајерн Минхен Вембли, Лондон
Гледачи: 86,298
Судија: Никола Рицоли (Италија Италија)
Гундоган гол 68' (пен..) Извештај Манџукиќ гол 60'
Робен гол 89'
Борусија Дортмунд[4]
Бајерн Минхен[4]
GK 1 Германија Роман Вајденфелер
RB 26 Полска Лукаш Пишчек
CB 4 Србија Невен Суботиќ
CB 15 Германија Матс Хумелс
LB 29 Германија Марсел Шмелцер
CM 6 Германија Свен Бендер заменет 90+2'
CM 8 Германија Илкај Гундоган
RW 16 Полска Јакуб Блашчиковски заменет 90'
AM 11 Германија Марко Ројс
LW 19 Германија Кевин Гроскројц добил жолт картон во 73-тата минута 73'
CF 9 Полска Роберт Левандовски
Substitutes:
GK 20 Австралија Мичел Лангерак
DF 27 Бразил Фелипе Сантана
MF 5 Германија Себастијан Кел
MF 7 Германија Мориц Лајтнер
MF 18 Турција Нури Шахин влегол во игра 90+2'
MF 21 Германија Оливер Кирх
FW 23 Германија Јулијан Шибер влегол во игра 90'
Тренер:
Германија Јирген Клоп
GK 1 Германија Мануел Нојер
RB 21 Германија Филип Лам
CB 17 Германија Џером Боатенг
CB 4 Бразил Данте добил жолт картон во 29-тата минута 29'
LB 27 Австрија Давид Алаба
CM 8 Шпанија Хави Мартинес
CM 31 Германија Бастијан Швајнштајгер
RW 10 Холандија Арјен Робен
AM 25 Германија Томас Милер
LW 7 Франција Франк Рибери добил жолт картон во 73-тата минута 73' заменет 90+1'
CF 9 Хрватска Марио Манџукиќ заменет 90+4'
Substitutes:
GK 22 Германија Том Штарке
DF 5 Белгија Даниел Ван Бајтен
MF 11 Швајцарија Џердан Шакири
MF 30 Бразил Луис Густаво влегол во игра 90+1'
MF 44 Украина Анатоли Тимошчук
FW 14 Перу Клаудио Писаро
FW 33 Германија Марио Гомес влегол во игра 90+4'
Тренер:
Германија Јуп Хајнкес

Играч на натпреварот:
Холандија Арјен Робен (Бајерн Минхен)[1]
Играч на натпреварот според навивачите:
Германија Мануел Нојер (Бајерн минхен)[5]

Помошни судии:
Ренато Фаверани (Италија Италија)[2]
Андреа Стефани (Италија Италија)[2]
Четврти судија:
Дамир Скомина (Словенија Словенија)[2]
Дополнителни помошни судии:
Џанлука Роки (Италија Италија)[2]
Паоло Талјавенто (Италија Италија)[2]

Правила на натпреварот[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Rodríguez, Alfredo (26 May 2013). „Robben: 'For a footballer, this is the peak'. UEFA.com. Union of European Football Associations. Посетено на 26 May 2013.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 „Rizzoli to referee UEFA Champions League final“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 мај 2013. Архивирано од изворникот на 7 June 2013. Посетено на 20 May 2013.
  3. „Full-time report“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 25 May 2013. Посетено на 25 May 2013.
  4. 4,0 4,1 4,2 „Tactical Line-ups – Final – Saturday 25 May 2013“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 25 May 2013. Посетено на 25 May 2013.
  5. „Player rater“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Архивирано од изворникот на 2013-08-13. Посетено на 26 May 2013.
  6. „Regulations of the UEFA Champions League 2012/13“ (PDF). UEFA.com. Nyon: Union of European Football Associations. March 2012. Посетено на 1 June 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]