Хавиер Пасторе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хавиер Пасторе
PSG-Shakhter15 (12).jpg
Лични податоци
Роден на 20 јуни 1989 (1989-06-20) (33 г.)
Роден во Кордоба, Аргентина
Држава  Аргентина
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома Рома
Број 27
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007-2008 Талјерес Талјерес 5 (0)
2008-2009 Уракан Уракан 31 (8)
2009-2011 Палермо Палермо 69 (14)
2011-2018 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 187 (29)
2018- Рома Рома 6 (2)
Репрезентација
2010- Аргентина Аргентина 30 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Хавиер Матијас Пасторе (роден на 20 јуни 1989) — аргентински фудбалер, играч од средниот ред на Рома и на аргентинската репрезентација.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Најчесто настапува на позицијата офанзивен играч од средниот ред, но понекогаш бил користен и на врвот на нападот.

Каирера[уреди | уреди извор]

Пасторе ја започнал својата кариера во Талерес, во неговата родна Аргентина, а потоа преминал во редовите на Уракан. Во 2009 година, тој се преселил во италијанската Серија А каде потпишал договор со Палермо за пријавена сума од 4.700.000 €.[1] Во 2011 година, Пасторе потпишал за Лига 1 тимот, Париз Сен Жермен, кој го откупил неговиот договор од Палермо за надоместок од 39.800.000 €.[1] Својата прва сезона во Париз ја завршил со 43 настапи, 16 голови и 8 асистенции во сите натпреварувања, но не успеал на својот тим да му донесе ниту еден трофеј иако ПСЖ бил блиску до освојувањето на Лига 1, сепак на крајот заостанале три бода зад шампионот Монпелје завршувајќи како втори.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Zamparini:" ricattato“. La Repubblica (италијански). 3 September 2011. Посетено на 4 September 2011.