Милорад Мажиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милорад Мажиќ
Роден 23 март 1973(1973-03-23)(51 г.)
Врбас, СФРЈ СФР Југославија
Националност Србија Србин
Занимање фудбалски судија (2006-)

Милорад Мажиќ (српски: Милорад Мажић; р. 23 март 1973 во Врбас) — фудбалски судија од Србија.

Роден е на 23 март 1973 година во Врбас. Кариерата како фудбалски судија ја започнал во 2006 година како судија во првата српска лига, а под знакот на фудбалската организација ФИФА е од 2009 година. Како елитен судија на УЕФА е делегиран во 2012 година, бидејќи две години по ред бил судија од категорија еден. Ги судел натпреварите за квалификациите на Светското првенство во Бразил 2014 година, Лига Европа и Лигата на шампионите.[1]

Тој ја сподели правдата во финалето на Купот на Конфедерации 2017 година меѓу Германија и Чиле, а исто така беше и арбитар во финалето на Европскиот суперкуп 2016 година помеѓу Реал Мадрид и Севиља. На 29 март 2018 година, ФИФА го назначи Мазиќ да му суди на СП 2018, заедно со помошниците на судиите Милован Ристиќ и Далибор Ђурѓевиќ, кои го следат од 2012 година.[2]

Европскиот фудбалски сојуз (УЕФА) објави дека Мазиќ ќе му суди на финалето на Лигата на шампионите на 26.05.2018 година во Киев меѓу Реал Мадрид и Ливерпул.[3]

Во 2019 година, тој го напушти српскиот фудбал и отиде на проба професионално за Кинеската фудбалска асоцијација (ЦФА) во 2019 година да биде избран за најдобар судија на кинеската Суперлига истата година, со што стана првиот странец што го освои ова признание.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Профил“. Архивирано од изворникот на 2011-09-22. Посетено на 2017-03-10.
  2. „Wayback Machine“ (PDF). web.archive.org. 2018-03-30. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-03-30. Посетено на 2020-04-30.
  3. „Mažić sudi finale Lige šampiona!“. B92.net (српски). Посетено на 2020-04-30.
  4. „Mažić najbolji sudija u kineskoj Superligi“. N1 Srbija (српски). Архивирано од изворникот на 2019-12-09. Посетено на 2020-04-30.