Квалификации за светско првенство во фудбал (2006)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во Квалификации за Светското првенство во фудбал 2006 Германија Македонската репрезентација го освои 4 место и не се квалификува на ова Светско Првенство.

Tабела

Tим Pld W D L GF GA GD Pts
 Холандија 12 10 2 0 27 3 +24 32
 Чешка 12 9 0 3 35 12 +23 27
 Романија 12 8 1 3 20 10 +10 25
 Финска 12 5 1 6 21 19 +2 16
 Македонија 12 2 3 7 11 24 −13 9
 Ерменија 12 2 1 9 9 25 −16 7
 Андора 12 1 2 9 4 34 −30 5
2004-08-18
20:00
Македонија  3 – 0  Ерменија Градски, Скопје
Гледачи: 4,375
Судија: Антон Гуенов (Бугарија)
Пандев гол 5'
Шаќири гол 37'
Шумуликовски гол 90'
(Report)

2004-09-04
20:30
Романија  2 – 1  Македонија Јон Обленчо, Крајова
Гледачи: 14,500
Судија: Конрад Плантц (Австрија)
Панчу гол 15'
Муту гол 88'
(Report) Васовски гол 70'

2004-10-09
20:30
Македонија  2 – 2  Холандија Градски, Скопје
Гледачи: 15,000
Судија: Петер Фројдфелд (Шведска)
Пандев гол 45'
Стојков гол 71'
(Report) Боума гол 42'
Кујт гол 65'

2004-10-13
15:00
Андора  1 – 0  Македонија Естади Комунал , Ла Валета
Гледачи: 350
Судија: Стефано Подесци (Сан Марино)
Bernaus гол 60' (Report)

2004-11-17
17:30
Македонија  0 – 2  Чешка Градски, Скопје
Гледачи: 7,000
Судија: Урс Мајер (Швајцарија)
(Report) Локвенц гол 88'
Колер гол 90'

2005-02-09
16:00
Македонија  0 – 0  Андора Градски, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Јохан Вербист (Белгија)
(Report)

2005-03-30
20:00
Македонија  1 – 2  Романија Градски, Скопје
Гледачи: 15,000
Судија: Том Овребо (Норвешка)
Мазнов гол 31' (Report) Митае гол 18'58'

2005-06-04
20:00
Ерменија  1 – 2  Македонија Ханрапетакан, Ереван
Гледачи: 2.870
Судија: Селчук Дерели (Турција)
Манучаријан гол 55' (Report) Пандев гол 29' (пен..)47'

2005-06-08
17:00
Чешка  6 – 1  Македонија На Стендлеч, Теплице
Гледачи: 14,150
Судија: Артуро дауден Ибањес (Шпанија)
Колер гол 41'45'48'52'
Роситцки гол 73'
Барош гол 87'
(Report) Пандев гол 13'

2005-08-17
20:00
Македонија  0 – 3  Финска Градски, Скопје
Гледачи: 6,800
Судија: Матеу Матеас (Англија)
(Report) Еременко гол 8'45'
Роија гол 87'

2005-09-07
19:00
Финска  5 – 1  Македонија Ратина, Тампере
Гледачи: 6,467
Судија: Кристин Јакобсон (Израел)
Форсел гол 10'12'61'
Тихинен гол 41'
Ерменко гол 54'
(Report) Мазнов гол 48'

2005-10-12
19:30
Холандија  0 – 0  Македонија Амстердам Арена, Амстердам
Гледачи: 50,000
Судија: Стефано Фарина (Италија)
(Report)