Прејди на содржината

Милан Барош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешка Милан Барош
Лични податоци
Роден на 28 октомври 1981(1981-10-28)(42 г.)
Роден во Валашки Мезиричи, Чехословачка
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Баник Острава
Број 33
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998-2001 Баник Острава 76 (23)
2002-2005 Ливерпул 68 (19)
2005-2007 Астон Вила 42 (9)
2007-2008 Лион 24 (7)
2008Портсмут (позајмен) 12 (0)
2008-2013 Галатасарај 93 (48)
2013 Баник Острава 12 (5)
2013-2014 Анталијаспор 13 (2)
2014- Баник Острава 13 (2)
Репрезентација
2001-2012 Чешка Чешка 93 (41)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Милан Барош (роден на 28 декември, 1982 година) — чешки фудбалер кој во моментов игра за Анталијаспор како напаѓач.

Барош е освојувач на златната копачка на Евро 2004 првенството, каде што тој постигнал пет гола.[1] Во 2005 година, тој бил член на тимот на Ливерпул кој ја освои Лигата на шампионите.[1] Во сезоната 2008-09, Барош постигнал 20 гола вотурската Супер лига, и бил најдобар стрелец за таа сезона.[1] Тој претходно играл за неколку големи екипи, вклучувајќи ги Ливерпул, Астон Вила, Лион и Галатасарај.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Milan Baroš“. UEFA. Посетено на 7 June 2013.