Крајова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Крајова е еден од најзначајните градови во Романија. Се наоѓа во југозападниот дел на земјата, во историската покраина Олтенија. Претставува најголем економски и културен центар заедно со Букурешт. Се простира на површина од 81,41 km² со 300.182 жители.