Питешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Pitești
Грб на Pitești
Pitești is located in Романија
Pitești
Pitești
Location of Pitești
Координати: 44°51′38″N 24°52′4″E / 44.86056° СГШ; 24.86778° ИГД / 44.86056; 24.86778Координати: 44°51′38″N 24°52′4″E / 44.86056° СГШ; 24.86778° ИГД / 44.86056; 24.86778
Земја Романија
ОкругАрџеш
СтатусСедиште на округ
Површина
 • Вкупна40,7 км2 (157 ми2)
Население (2011)[1]
 • Вкупно155.383
 • Густина380/км2 (990/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
КлимаУмерено-континентална
Мреж. местоprimariapitesti.ro

Питешт (романски: Pitești) — град во централниот дел на Романија и административен центар на округот Арџеш, во историскиот регион на Мунтенија, на автопатот А1 кој го поврзува градот со престолнината Букурешт. Областа зафаќа површина од 40.7 км2. Питешт е важен трговски и индустриски центар, во кој се наоѓаат два универзитети.

Според пописот на земјата од 2011 година, во градот живееле 155,383 лица, што го прави тринаесетти најнаселен град во Романија.

Историја[уреди | уреди извор]

Најраните траги од живот во реонот на Питешт се од палеолитот. Од тој период биле откриени дакијски монети од 3 век п.н.е. Во 3 век била изградена тврдина за заштита на Дакија.

Првите пишани податоци за Питешт се од 1386 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Питешт се наоѓа на околу 120 километри западно од главниот град на земјата Букурешт. Градот се наоѓа во северниот дел на историската област Влашка, во западниот крај на нејзината подобласт Мунтенија. Поголемиот дел од градот се наоѓа на десниот западен брег на реката Арџеш.

Надморската височина на градот е околу 280 метри.

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Питешт
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 4
(39)
7
(45)
12
(54)
17
(63)
23
(73)
26
(79)
29
(84)
28
(82)
23
(73)
18
(64)
10
(50)
5
(41)
16.8
(62.3)
Прос. ниска °C (°F) −4
(25)
−3
(27)
1
(34)
6
(43)
11
(52)
14
(57)
16
(61)
16
(61)
11
(52)
7
(45)
1
(34)
−3
(27)
6.1
(43.2)
Прос. врнежи мм (ин) 26.5
(1.043)
13.3
(0.524)
30.9
(1.217)
40.1
(1.579)
67.6
(2.661)
65.1
(2.563)
60.0
(2.362)
66.0
(2.598)
46.9
(1.846)
38.8
(1.528)
29.8
(1.173)
29.3
(1.154)
514.3
(20.248)
Извор: [2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
18352.755—    
18597.229+162.4%
189915.669+116.8%
193019.532+24.7%
194126.551+35.9%
194829.007+9.3%
195638.330+32.1%
196660.113+56.8%
1977123.735+105.8%
1992179.337+44.9%
2002168.458−6.1%
2011155.383−7.8%
Извор: [1][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 (романски) Population as of 20 October 2011[мртва врска], INSSE; retrieved July 5, 2013
  2. Pitești Monthly Climate Average (2000-2012) at World Weather Online; retrieved July 21, 2015
  3. Ilie Bădălan, "Municipiul Pitești — centru industrial în plinǎ dezvoltare", in Revista de statistică, vol. 22/1973, p.53 (data for 1835-1941)
  4. (романски) "Population at the 1948, 1956, 1966, 1977, 1992 and 2002 Censuses by Municipalities and Towns", INSSE; retrieved August 7, 2015 (data for 1948-2002)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]