Прејди на содржината

Јаш

Координати: 47°09′25″N 27°35′25″E / 47.15694° СГШ; 27.59028° ИГД / 47.15694; 27.59028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаш
Iaşi
Панорама на градот
Панорама на градот
Грб на Јаш
Јаш is located in Романија
Јаш
Јаш
Координати: 47°09′25″N 27°35′25″E / 47.15694° СГШ; 27.59028° ИГД / 47.15694; 27.59028
Површина
 • Градска93,9 км2 (363 ми2)
 • Метро808 км2 (312 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006000000060 м
Население (2011 попис[1])
 • Градско290,422
 • Густина3.092/км2 (8,010/ми2)
Поштенски код700xxx
Повик. бр.+40 x32
Мреж. местоwww.primaria-iasi

Јаш (романски: Iaşi) — еден од најзначајните градови во Романија. Градот се наоѓа во североисточниот дел на земјата, во историската покраина Молдавија. Јаш е административен центар на истоимената област Јаш и културен и стопанствен центар на Молдавија (Романија). Јаш се простира на 93,9 км2, и според проценките од 2007 година, во градот живеел 315.214 жители.

Градот Јаш бил престолнина на  Молдавија од XVI век до 1861 година, како и на Романија помеѓу 1916-1918. за време на Првата светска војна.

Географија[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Домородните Романци го сочинуваат поголемиот дел од урбаното население, а од малцинствата се присутни Ромите. Некогаш во градот живееле и заедници на Евреите и Ерменци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population at 20 October 2011“. INSSE. 5 July 2013. Архивирано од изворникот на 2017-06-10. Посетено на 4 May 2015.