Темишвар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Темишвар
Timișoara
Град
Грб на Темишвар
Грб
Прекар(и): Little Vienna, City of Roses
(романски: Mica Vienă, Orașul Rozelor)[1]
Темишвар се наоѓа во Романија
Темишвар
Местоположба на Темишвар во Романија
Координати: 45°45′35″ СГШ 21°13′48″ ИГД / 

Темишвар е град во Романија. Тој е најголем град во Банат.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година во Темишвар живееле 319,279 жители.

Од нив, 86.79% биле Романци, 5.12% биле Унгарци, 1.37% Германци, 1.3% Срби, 0.69% Роми, 0.18% Украинци, 0.17% Словаци, 0.11% Евреи и 0.76% други.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]