Прејди на содржината

Жоао Мутињо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жоао Мутињо
Мутињо играјќи за Португалија во 2013
Лични податоци
Полно име Жоао Филипе Ириа Сантос Мутињо
Роден на 8 септември 1986(1986-09-08)(37 г.)
Роден во Портимао, Португалија
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција играч од средниот ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Монако
Број 8
Младинска кариера
1996–2000 Портимоненсе
2000–2004 Спортинг
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2004 Спортинг Б 30 (1)
2005–2010 Спортинг 163 (21)
2010–2013 Порто 83 (4)
2013–2018 Монако 117 (8)
2018– Вулверхемптон 23 (1)
Репрезентација
2003 Португалија 17 15 (0)
2004 Португалија 18 5 (0)
2004 Португалија 19 4 (1)
2005–2007 Португалија 21 17 (2)
2005– Португалија 96 (5)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 11 March 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 28 March 2017

Жоао Филипе Ириа Сантос Мутињо (португалски изговор: [ˈʒwɐ̃w fɨˈlip iˈɾi.ɐ ˈsɐ̃tuʒ mo(w)ˈtĩɲu]; роден на 8 септември 1986 година) — португалски професионален фудбалер, кој настапува како играч од средината на теренот за англискиот Вулверхемтон и за Португалија. Главно игра на позицијата централен играч од средината на теренот, но исто така знае да ја покрие и дефанзивната позиција во средниот ред, како и офанзивната.

Тој ја започна професионалната кариера во Спортинг, но во 2010 година се пресели во соперникот Порто и освои 12 титули во двата клуба заедно. Три години подоцна тој се пресели во Монако за трансфер вреден €25 милиони евра.

Мутињо ја претставуваше националната селекција на Португалија на три европски фудбалски првенства и едно светско првенство во Бразил 2014 година. Во 2016 година тој ја освои европската титула со репрезентацијата на Португалија на Евро 2016 година што се одржа во Франција.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди
Претходник
Жоао Педро Силва
Најдобар млад играч на Португалија
2007
Наследник
Мигел Аријалос