Кевин-Принс Боатенг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гана Кевин-Принс Боатенг
Лични податоци
Полно име Кевин-Принс Боатенг
Роден на 6 март 1987
Роден во Берлин, Западна Германија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Лас Палмас
Број 9
Младинска кариера
1994 Reinickendorfer Füchse
1994–2005 ФК Херта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2007 ФК Херта II 29 (5)
2005–2007 ФК Херта 42 (4)
2007–2009 Тотенхем Тотенхем 14 (0)
2009Борусија Дортмунд 10 (0)
2009–2010 Портсмут Портсмут 22 (3)
2010–2011 Џенова Џенова 0 (0)
2010–2011Милан Милан 26 (3)
2011–2013 Милан Милан 0 (0)
2013– Шалке 04 Шалке 04 46 (6)
2016– Милан Милан 11 (1)
2016– ФК Лас Палмас 28 (10)
Репрезентација
2001–2002 Германија Германија U-15 4 (1)
2002–2003 Германија Германија U-16 10 (3)
2003–2004 Германија Германија U-17 10 (1)
2004–2005 Германија Германија U-19 9 (4)
2005–2006 Германија Германија U-20 2 (0)
2006–2007 Германија Германија U-21 6 (0)
2010– Гана Гана 9 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 1 мај 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 7 јуни 2011

Кевин-Принс Боатенггански фудбалер, играч од средниот ред на ФК Лас Палмас и репрезентацијата на Гана.