Паоло Таљавенто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Paolo Tagliavento 2017.jpg
Роден 19 септември 1972 (1972-09-19) (46 г.)
Терни, Италија
Националност Италија Италија
Занимање фудбалски судија (2007-)

Паоло Талјавенто (роден на 19 септември 1972 во Терни) — италијански фудбалски судија кој моментално суди во Серија А како и во натпреварувањата по покровителство на УЕФА, Европската Лига на шампиони и Лига Европа. Од 2007 година тој суди на меѓународно ниво.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клубска[уреди | уреди извор]

Талјавенто е судија во Серија А од 2004 година со забележани 87 натпревари до денес. Во Серија Б, има забележано 14 натпревари, додека тој исто така судел 2 пати во Копа Италија во сезоната 2009-10, како и натпреварот за испаѓање во 2009 година. Тој вкупно настапил на 17 европски натпревари.

На 8 декември 2010 година, тој дебитирал како судија во Лигата на шампионите, на натпреварот помеѓу Арсенал и Партизан.

Репрезентативни натпревари[уреди | уреди извор]

Талјавенто има судено на европските квалификаации, меѓународни пријателски натпревари, како и квалификациските натпревари на Светското првенство во фудбал во Европа.

Репрезентативни официјални натпревари
Date Home Away Result Competition
8 септември 2007 Северна Ирска Северна Ирска Германија Германија 0 – 3[1] 2009 УЕФА У-21 Квалификации.
7 фебруари 2008 Турција Турција Шведска Шведска 0 – 0[2] Пријателски натпревар
11 септември 2008 Литванија Литванија Австрија Австрија 2 – 0[3] Квалификации .за светско првенство 2010
16 октомври 2008 Франција Франција Германија Германија 0 – 1[4] 2009 УЕФА У-21 Квалификации.
7 јуни 2009 Македонија Македонија Норвешка Норвешка 0 – 0[5] Квалификации .за светско првенство 2010
12 август 2010 Словенија Словенија Австралија Австралија 2 – 0[6] Пријателски натпревар

Види уште така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Northern Ireland V Germany 0-3“. UEFA. 8 септември 2007. архивирано од изворникот на 3 септември 2009 г.. https://web.archive.org/web/20090903122534/http://www.uefa.com/competitions/under21/fixturesresults/round=15084/match=300205/index.html. посет. 1 септември 2010 г. 
  2. „Turkey v Sweden“. AusFootball. 7 февруари 2010. http://aus.worldfootball.net/spielbericht/freundschaft-2008-februar-tuerkei-schweden/. посет. 1 септември 2010 г. 
  3. „Lithuania - Austria“. FIFA. 10 септември 2008. https://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/matches/round=250471/match=300040875/report.html. посет. 1 септември 2010 г. 
  4. „France v Germany“. AusFootball. 16 октомври 2008. http://aus.worldfootball.net/spielbericht/_319/. посет. 1 септември 2010 г. 
  5. „Macedonia v Norway“. FIFA. 6 јуни 2009. https://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/matches/round=250471/match=300041212/report.html. посет. 1 септември 2010 г. 
  6. „Socceroos slip up against Slovenia“. Sydney Morning Herald. 12 август 2010. http://www.smh.com.au/sport/football/socceroos-slip-up-against-slovenia-20100812-12023.html. посет. 1 септември 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]