Прејди на содржината

Квалификации за светското првенство во фудбал (2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во Квалификации за Светското првенство во фудбал 2010 Јужна Африка Македонската репрезентација го освои 4 место и не се квалификува на ова Светско Првенство.

Tабела

Tим Pld W D L GF GA GD Pts
 Холандија 8 8 0 0 17 2 +15 24
 Норвешка 8 2 4 2 9 7 +2 10
 Шкотска 8 3 1 4 6 11 −5 10
 Македонија 8 2 1 5 5 11 −6 7
 Исланд 8 1 2 5 7 13 −6 5

6 September 2008
15:00 UTC+1
Македонија  1 – 0  Шкотска Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 9,000
Судија: Павел Карловец (Чешка)
Наумовски гол 5' Report

10 September 2008
20:30 UTC+1
Македонија  1 – 2  Холандија Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 11,000
Судија: Грегор Гилевски (Полска)
Пандев гол 77' (пен..) Report Хеитинга гол 46'
Ван дер Варт гол 59'

15 October 2008
18:00 UTC±0
Исланд  1 – 0  Македонија Лаутардалсволур, Рејкјавик
Гледачи: 5,527
Судија: селчук Дерели (Турција)
В. Гунарсон гол 16' Report

1 April 2009
20:45 UTC+2
Холандија  4 – 0  Македонија Амстердам Арена, Амстердам
Гледачи: 47,750
Судија: Петер Расмусен (Данска)
Кујт гол 16'41'
Хунтелар гол 25'
Ван дер Варт гол 88'
Report

6 June 2009
17:45 UTC+1
Македонија  0 – 0  Норвешка Филип II Арена, скопје
Гледачи: 7,000
Судија: Паоло Таглиавенто (Италија)
Report

10 June 2009
17:45 UTC+1
Македонија  2 – 0  Исланд Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 7,000
Судија: саид Енџими (Франција)
Стојков гол 10'
Ивановски гол 86'
Report

5 September 2009
15:00 UTC+1
Шкотска  2 – 0  Македонија Хамден Парк, Глазгов
Гледачи: 50,214
Судија: Волфганг Старк (Германија)
Браун гол 56'
МекФаден гол 80'
Report

9 September 2009
20:30 UTC+2
Норвешка  2 – 1  Македонија Улевал , Осло
Гледачи: 14,776
Судија: Бруно Паиксао (Португалија)
Хелштад гол 2'
Џ. Рисе гол 25'
Report Грнчаров гол 79'