Џејмс МекФаден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шкотска Џејмс МекФаден
Лични податоци
Роден на 14 април 1983(1983-04-14)(40 г.)
Роден во Глазгов, Шкотска
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Мадервел Мадервел
Број 7
Младинска кариера
Мадервел Мадервел
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2003 Мадервел Мадервел 63 (26)
2003-2008 Евертон Евертон 109 (11)
2008–2011 Бирмингем Сити Бирмингем Сити 82 (13)
2011-2012 Евертон Евертон 7 (0)
2012-2013 Сандерленд Сандерленд 3 (0)
2013-2014 Мадервел Мадервел 40 (9)
2014-2015 Сент-Џонстон Сент-Џонстон 16 (1)
2015-2017 Мадервел Мадервел 9 (2)
2017-2018 20px|Квин оф д Саут Квин оф д Саут 11 (0)
Репрезентација
2002-2010 Шкотска Шкотска 48 (15)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 11 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 јануари 2012

Џејмс МекФаден (англиски: James McFadden; роден на 12 август 1983 во Глазгов) — шкотски фудбалер кој во моментов е без клуб.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

МекФаден ја започнал кариерата во Мадервел во Шкотската Премиер Лига. Во сезоната 2003-2004 тој постиганал 19 голови и со тоа ја добил наградата за најдобар млад фудбалер на Шкотска. Летото тој преминал во Евертон за сума од 1.25 милиони фунти. За Евертон тој одиграл 109 меча и постигнал 11 голови. Во јануари тој преоѓа во друг Премиер лигашки клуб Бирмингем Сити за 5 милиони фунти. Откако му истекува договорот со Бирмингем Сити во летото 2011 година, МекФаден се вратил во Евертон како слободен играч.

Репрезентативна кареиера[уреди | уреди извор]

МекФаден дебитира за Шкотска во 2002 година. Неговиот гол во квалификациите за Евро 2008 против Франција на стадионот Парк на Принцовте во Париз ќе биде запомнет како еден од најубавите голови на шкотската репрезентација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]