Џон Хеитинга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холандија Џон Хеитинга
Heitinga with Ajax
Лични податоци
Роден на 17 март 1982 (1982-03-17) (41 г.)
Роден во Алфен ан ден Реин, Холандија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција одбрана, среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Херта Херта Берлин
Број 5
Младинска кариера
Ајакс Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2008 Ајакс Ајакс 152 (17)
2008-2009 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 28 (3)
2009–2014 Евертон Евертон 90 (2)
2014 Фулам Фулам 14 (1)
2014- Херта Херта Берлин 11 (1)
Репрезентација
2004- Холандија Холандија 80 (7)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Џон Гијсберт Алан „Џони“ Хеитинга (роден на 15 ноември 1983 во Алфен ан ден Реин) — холандски фудбалер, играч од одбраната на Херта.

Хеитинга претходно настапувал за различни младински селекции на Холандија. Тој сега е редовен играч во холандската репрезентација, откако го направил своето деби во февруари 2004 година. Тој ја претставувал својата земја на две Светски првенства во (2006 и 2010) и три Европски првенства во (2004, 2008 и 2012). Во 2008 година, Хеитинга бил избран за холандски фудбалер на годината.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]