Клас-Јан Хунтелар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Холандија Клас-Јан Хунтелар
Huntelaar 2015.jpg
Лични податоци
Роден на 12 август 1983 (1983-08-12) (воз. 34 г.)
Роден во Дремпт, Холандија
Висина 1,86 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајакс Ајакс
Број 25
Младинска кариера
1988–1994 VV H. en K.
1994–2000 Де Графшеп
2000–2002 ПСВ ПСВ
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2004 ПСВ ПСВ 1 (0)
2003 Де Графшеп (п) 9 (0)
2003–2004 ФК АГОВВ (п) 35 (26)
2004–2006 Херенвен Херенвен 46 (33)
2006–2009 Ајакс Ајакс 92 (76)
2009 Реал Мадрид Реал Мадрид 20 (8)
2009–2010 Милан Милан 25 (7)
2010–2017 Шалке 04 Шалке 04 175 (82)
2017 Ајакс Ајакс 13 (6)
Репрезентација
2004–2006 Холандија Холандија U-21 23 (18)
2006– Холандија Холандија 76 (42)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20
16, 24 септември 2011 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22:00, 9 септември 2011 (UTC)

Клас-Јан Хунтелар (роден на 12 август 1983) е холандски фудбалер, напаѓач на Ајакс во холaндската Ердивајс и на холандската репрезентација. Хунтелар е опишан како "плоден напаѓач""[1]со "брилијантен прв допир"[2] и е споредуван во стил на играчи како Марко ван Бастен[3] и Руд ван Нистелрој.[4] Во 2009 година, поранешниот холандски селектор Луи ван Гал бил цитиран во неговата изјавата за играчот ", во пенал зоната, тој е најдобар играч во светот, нема ниту еден подобар."[5]

Хунтелар играл за ПСВ, Де Графшап, Апелдорн, Херенвен, Ајакс, Реал Мадрид и Милан,[6]пред да се приклучил на Шалке 04 во август 2010 година, со кого се искачил на листата на највисоки стрелци во Бундеслигата во сезоната 2011-12 со 29 голови. Хунтелар е исто така втор стрелец на Шалке на сите времиња, зад Клаус Фишер.[7][8] Тој се вратил во Ајакс на 1 јуни 2017 година со договор од една година.[9] Хунтелаар бил именуван за холандски фудбалски талент на годината во 2006 година и за "Играч на годината" на Ајакс во 2006 година, и бил дел од холандската репрезентација што го освоила УЕФА У-21 шампионат во истата година, каде што бил прв стрелец на турнирот. Тој бил исто така именуван како еден од двајцата напаѓачи во УЕФА Тимот на турнирот. Тој е најдобриот стрелец на сите времиња на Холандскиот национален тим под 21 година, со 18 гола во 22 настапи.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Huntelaar swaps Madrid for Milan“. UEFA.com. 7 август 2009. http://www.uefa.com/competitions/ucl/news/kind=1/newsid=870162.html. посет. 7 август 2009 г. 
  2. „The Hunter's pursuit of excellence“. FIFA.com. 23 јануари 2007. https://www.fifa.com/worldfootball/news/newsid=110222.html. посет. 7 април 2008 г. 
  3. „Huntelaar follows Van Basten“. UEFA.com. 4 април 2008. архивирано од оригиналот на 7 април 2008. https://web.archive.org/web/20080407230629/http://euro2008.uefa.com/news/kind%3D1/newsid%3D679712.html. посет. 7 април 2008 г. 
  4. Hodges, Vicki. „Man United keen on Dutch striker Huntelaar“, The Telegraph, 11 јануари 2008 (посет. 4 август 2009 г).
  5. 5,0 5,1 Harris, Nick. „Huntelaar, the new Dutch goal machine“, The Independent, 28 март 2009 (посет. 28 март 2009 г).
  6. „Real Madrid C.F. and AFC Ajax reach agreement for transfer of player“. Realmadrid.com. 2 декември 2008. архивирано од оригиналот на 14 јануари 2009. https://web.archive.org/web/20090114053624/http://www.realmadrid.com/cs/Satellite/en/1202756744881/noticia/ComunicadoOficial/Huntelaar_to_sign_for_Real_Madrid.htm. посет. 1 јануари 2009 г. 
  7. „Bundesliga 2011/2012: Top Scorer“. http://www.worldfootball.net/goalgetter/bundesliga-2011-2012/. 
  8. „Vereinstreue und Treffsicherheit: Die S04-Rekordlisten“ (на de). http://tradition.schalke04.de/de/portraet/erfolge/rekordlisten/page/61--61--.html. 
  9. „Ajax re-sign ex-Schalke striker Klaas-Jan Huntelaar on one-year contract“. 1 јуни 2017. http://www.espn.co.uk/football/soccer-transfers/story/3137408/ajax-re-sign-ex-schalke-striker-klaas-jan-huntelaar-on-one-year-contract.