Стефан де Врај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стефан де Врај
Лични податоци
Полно име Стефан де Врај[1]
Роден на 5 февруари 1992(1992-02-05)(32 г.)
Роден во Аудкерк на Ајсел, Холандија
Држава Холандија Холандија
Висина &100000000000001890000001,89 м
Позиција играч од одбраната
Клупски податоци
Сегашен клуб Интер Интер
Број 6
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009-2014 Фејенорд Фејенорд 135 (6)
2014-2018 Лацио Лацио 95 (8)
2018- Интер Интер 7 (1)
Репрезентација
2007–2008 Холандија Холандија 16 3 (0)
2008–2009 Холандија Холандија 17 18 (0)
2010–2011 Холандија Холандија 19 9 (0)
2012 Холандија Холандија 20 1 (0)
2011–2013 Холандија Холандија 21 12 (0)
2012– Холандија Холандија 36 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 24 мај 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 1 јули 2018

Стефан де Врај (роден на 5 февруари 1992 година) — холандски фудбалер, играч од одбраната на ФК Интер и на холандската репрезентација.

Својата кариера ја започнал во локалниот клуб ВВ Спирит, а подоцна дебитирал како професионалец за Фејенорд на возраст од 17 години. Тој поминал пет сезони во клубот од Ердивисие, и за кратко време станал капитен, пред да замине во Лацио во јули 2014 година.

Неговата репрезентативна кариера започнала во 2012 година, и од тогаш забележал над 25 настапи за Холандија. Тој бил во холандскиот тим кој го освоил третото место на Светското првенство во 2014 година, и бил избран во тимот на турнирот.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Де Врај израснал во Аудкерк на Ајсел, Јужна Холандија. Тој е помлад син на Јан де Врај, кој некогаш играл за локалниот ВВ Спирит, каде што Стефан ја започнал кариерата. Неговите постари браќа Нилс и Ерик, играле фудбал во нивната младост, но подоцна тргнале по други патишта.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players“ (PDF). FIFA. 11 June 2014. стр. 25. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-08-06. Посетено на 11 June 2014.
  2. „Dreaming of breakthrough: Stefan de Vrij (16) develops strongly at Feyenoord and Oranje“. AD (холандски). 3 February 2009. Посетено на 30 September 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]