Јаспер Силесен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јаспер Силесен

Јаспер Силесен (Најмеген, 22 април 1989) холандски е голман кој моментално игра за ФК Барселона и за Фудбалска репрезентација на Холандија.

Својата фудбалска кариера, ја започнал во НЕЦ, за во 2011 да премине во Ајакс за 3 милиони евра. За Ајакс одиграл 6 сезони и настапил 143 пати на сите натпреварувања. Барселона го купила 2016 година после преминување на Клаудио Браво за 13 милиони евра.

За Фудбалска репрезентација на Холандија, Силесен дебитирал 2013 година на пријатетоиксл натпревар против Индонезија. На Светско првенство 2014 е изабран за главен голман на Холандија и ги браанел на сите натпревари, кој ги изиграла репрезантацијата, и со неа освоил 3 место.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Ајакс[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]