Мемфис Депај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мемфис Депај
Мемфис играјќи за Барселона во 2021 година
Лични податоци
Роден на 13 февруари 1994(1994-02-13)(30 г.)
Роден во Мордрехт, Холандија
Држава Холандија Холандија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
Број 9
Младинска кариера
Мордречт
Спарта Ротердам Спарта Ротердам
ПСВ ПСВ
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011-2015 ПСВ ПСВ 90 (39)
2015-2017 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 33 (2)
2017-2021 Олимпик Лион Олимпик Лион 139 (63)
2021-2023 Барселона Барселона 30 (13)
2023- Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 18 (6)
Репрезентација
2010-2011 Холандија Холандија 17 17 (8)
2011-2013 Холандија Холандија 19 7 (8)
2013- Холандија Холандија 21 7 (0)
2013- Холандија Холандија 88 (44)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 16 јануари 2012

Мемфис Депај (роден на 13 февруари 1994, во Мордрехт) — холандски фудбалер, играч од средниот ред или крило на Атлетико Мадрид.

Кариера[уреди | уреди извор]

Атлетико Мадрид[уреди | уреди извор]

На 20 јануари 2023 година, Атлетико Мадрид го објави потпишувањето на двегодишниот договор со Депај. Првичната сума за трансфер била проценета на над 4 милиони евра.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Холандија ПСВ Ајндховен[уреди | уреди извор]

  1. „Atleti complete signing of Memphis from Barca“. ESPN (англиски). 2023-01-20. Посетено на 2023-01-20.