Прејди на содржината

Рон Влар

Од Википедија — слободната енциклопедија


Рон Влар
Влар со Астон Вила во 2014 година
Лични информации
Целосно име Рон Петер Влар[1]
Висина 1.89 м (6 ст 2 ин)[2]
Положба централен одбранбен
Клупски информации
Тековен клуб
АЗ
Број 4

Рон Петер Влаар ( холандски изговор: [ˈrɔn ˈvlaːr]  ; роден на 16 февруари 1985 година) — холандски фудбалер кој игра како централен одбранбен за АЗ Алкмар во Ередивизие, откако се вратил да игра во неговиот прв професионален клуб.

Влар е холандски интернационалец од 2005 година. Тој ја претставувал својата земја на Еуро 2012 и Светското фудбалско првенство во 2014 година што го освоил бронзениот медал. Влар настапил 32 пати за репрезентацијата на Холандија и играл како капитен за Феенорд и на Астон Вила .

Ран живот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14“. Premier League. 16 August 2013. Архивирано од изворникот на 2013-09-25. Посетено на 17 August 2013.
  2. „Barclays Premier League Player Profile“. web page. Premier League. 2014. Архивирано од изворникот на 2015-04-22. Посетено на 30 October 2012.