Прејди на содржината

Бруно Мартинс Инди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бруно Мартинс Инди
Лични податоци
Полно име Роландо Максимилијано Мартинс Инди[1]
Роден на 8 февруари 1992(1992-02-08)(32 г.)
Роден во Бареиро, Португалија
Држава Холандија Холандија
Висина &100000000000001850000001,85 м[2]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Стоук Сити Стоук Сити
Број 15
Младинска кариера
Фејенорд Фејенорд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2014 Фејенорд Фејенорд 102 (5)
2014-2016 Порто Порто 47 (2)
2016– Стоук Сити Стоук Сити 58 (1)
Репрезентација
2009 Холандија Холандија 17 3 (0)
2010-2011 Холандија Холандија 19 16 (1)
2012 Холандија Холандија 21 8 (0)
2012- Холандија Холандија 33 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Роландо Максимилијано "Бруно" Мартинс Инди (роден на 8 февруари 1992) — холандски фудбалер, играч од одбраната на Стоук Сити, и на холандската репрезентација.

Мартинс Инди ja започнал својата кариера во холандскиот клуб Феjенорд, во кој напредувал низ младинските категории на клубот. Тој помина четири сезони на Де Којп, со што остварил 120 настапи пред да се пресели во Португалија, во јули 2014 година во екипата на Порто за сума од 7,7 милиони евра €. Во август 2016 година Мартинс Инди се пресели во Премиер лигата во тимот на Стоук Сити како позејмен играч за сезоната 2016-17 година. Една година подоцна Стоук Сити перманентно го откупил Мартинс Инди за 7 милиона евра.

Своето деби за репрезентацијата на "лалињата" го имал во 2012 година, и до сега тој забележа повеќе од 30 настапи, а бил дел и од нивниот тим кој го освои третото место на Светското првенство 2014 во Бразил.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Бруно е роден во Бареиро, Португалија, а неговите родители се од Гвинеа-Бисао,[3] Мартинс Инди се преселил во Ротердам, Холандија, со своето семејство, на возраст од три месеци.[4] Тој започнал да игра фудбал во младите категории на аматерскиот клуб Спартан '20, пред да влезе во академијата на Фејенорд, на возраст од 13 години.[5]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  1. „List of Players – 2009 FIFA U-17 World Cup“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-08-05. Посетено на 1 July 2012.
  2. „Bruno Martins Indi - Selectie - Feyenoord 1 - Feyenoord“. Архивирано од изворникот на 2014-07-10. Посетено на 2014-09-20.
  3. „Martins Indi is relaxt: 'Ik ben ik hè. Ik ben Bruno' (холандски). Algemeen Dagblad. 11 October 2012. Посетено на 9 June 2014.
  4. „Bruno MARTINS INDI“. FIFA. Архивирано од изворникот на 12 June 2014. Посетено на 14 June 2014.
  5. „Everything you need to know about... Bruno Martins Indi“. Four Four Two. Посетено на 14 September 2016.