Најџел де Јонг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Најџел де Јонг
Најџел де Јонг во 2011 година
Лични податоци
Полно име Најџел де Јонг[1]
Роден на 30 ноември 1984(1984-11-30)(39 г.)[2]
Роден во Амстердам, Холандија
Висина 1.74 м[3]
Позиција Дефанзивна средина[4]
Младинска кариера
1993–2002 Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2006 Ајакс Ајакс 96 (9)
2006–2009 Предлошка:Fb team Hamburger 66 (3)
2009–2012 Манчестер Сити Манчестер Сити 104 (1)
2012–2016 Милан Милан 79 (6)
2016 Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси 18 (0)
2016–2018 Галатасарај Галатасарај 18 (1)
2018 Мајнц Мајнц 05 11 (0)
2018–2019 Ал-Ахли Доха Ал-Ахли Доха 21 (4)
2019–2021 Ал-Шаханија 36 (0)
Вкупно 449 (24)
Репрезентација
2002–2005 Холандија Холандија 21 10 (0)
2004–2015 Холандија Холандија 81 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 00:57, 8 февруари 2020 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 28 март 2015

Најџел де Јонг (роден на 30 ноември 1984 година) — поранешен холандски професионален фудбалер кој играл како дефанзивен играч за врска и актуелен стручњак на англиски јазик за beIN Sports кој покрива фудбал во Премиер лигата и Лигата на шампионите.

Де Јонг се приклучил на младинската академија на Ајакс и стапил во првиот тим на 17-годишна возраст. Тој се преселил во 2006 година во Хамбург, а потоа му се приклучил на Манчестер Сити во јануари 2009 година за околу 18 милиони фунти,[5] каде што станал важен дел од нивниот среден ред. Како неуморен калем, тој се здобил со репутација на борбен и жесток играч во неговите изведби, репутација што му донела прекари како „Уништувач“ и „Косилка“ .[6][7] Тој се преселил во италијанскиот Милан во август 2012 година, пред да се приклучи на МЛС тимот ЛА Галакси во февруари 2016 година. Тој потоа имал настапи со Галатасарај во Турција, Мајнц 05 во Германија и Ал Ахли и Ал-Шаханија во Катар.

Де Јонг го имал своето репрезентативно деби на 18-годишна возраст, и имал 81 натпревари помеѓу 2004 и 2015 година, постигнувајќи еден гол. Учествуваи на две Европски првенства и на две изданија на Светскиот куп на ФИФА со Холандија, освојувајќи го вицешампионскиот медал на Светскиот куп во 2010 година и бронзениот медал на Светскиот куп на ФИФА 2014 година.

Рани години[уреди | уреди извор]

Де Јонг е роден во Амстердам.[8] Тој е од суринамско-холандско потекло; Суринамско потекло од неговиот татко и холандско и индонезиско [9] од неговата мајка. Неговиот татко е поранешниот холандски репрезентативец Џери де Јонг.[10]

Де Јонг е оженет со Винона, модел и моден дизајнер, со која има две деца.[11] Тој е сопственик на специјализиран автосалон (Continental Cars) кој работи во Европа (Хамбург) и на Блискиот Исток.[12]

Де Јонг е навивач на Милан уште од детството.[13]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Ајакс[уреди | уреди извор]

На 19 октомври 2002 година, Де Јонг го направил своето деби за првиот тим на Ајакс.[14] Тој го постигнал својот прв гол во неговата сениорска кариера на 18 февруари 2003 година во ремито 1-1 против Арсенал во Лигата на шампионите.[15] Тој станал редовен во првиот тим следната сезона, во која Ајакс ја освоил титулата.[16] Во 2004-05, неговата последна целосна сезона во Амстердам, Де Јонг бил прогласен за играч на сезоната на Ајакс.[16] По одреден период кога редовно се појавувал во средниот ред, се нашол почесто да седи на клупата отколку да биде во стартниот тим. На 7 декември 2005 година, било објавено дека Де Јонг не сака да го продолжи договорот со Ајакс,[17] кој требало да заврши во јули 2006 година [18]

Де Јонг имал 126 официјални настапи за Ајакс

Хамбург[уреди | уреди извор]

На 26 јануари 2006 година, Де Јонг потпишал четири и пол годишен договор со бундеслигашкиот клуб Хамбург, трансферна сума од околу 1 милион евра.[19] Во Хамбург им се придружил на уште двајца Холанѓани: Рафаел ван дер Варт и Калид Булахруз. Тој го направил своето деби за Хамбург два дена подоцна во поразот со 2-1 од Нирнберг.[20] Во март 2006 година, Де Јонг го постигнал победничкиот гол во првиот пораз на Бајерн Минхен на Алијанц Арена.[21] Следната недела го добил првиот црвен картон во кариерата по вториот жолт картон на натпреварот од Купот на УЕФА против Рапид Букурешт.[22] Неговата сезона била прекината во април, кога му била потребна операција подади проблем со коленото.[23] Повредата, исто така, го оддалечила од холандскиот тим за Светското првенство во 2006 година, иако подоцна бил ставен на подготвеност откако се вратил во форма.[24]

Манчестер Сити[уреди | уреди извор]

Де Јонг (десно) со соиграчите од Манчестер Сити.

На 21 јануари 2009 година, Де Јонг потпишал со Манчестер Сити за проценета сума од £ 18 милиони [5] од менаџерот Марк Хјуз кој го распоредил во улога на засилувач во средниот ред во тимот на чија одбрана многу и требало засилување. Тој потпишал договор на четири и пол години.[25] и му бил доделен дресот со број 34. Тој го направил своето деби за клубот против Њукасл Јунајтед на 28 јануари 2009 година [26] Тој забележал шеснаесет настапи во Премиер лигата во втората половина од сезоната. 

Де Јонг се истакнал против Арсенал на 12 септември 2009 година [27] Тој бил прогласен за играч на натпреварот од Sky Sports во победата со 2-1 над Челси на 5 декември 2009 година [28] До крајот на сезоната тој станал цврст миленик на навивачите, како и еден од првите избори на новиот менаџер Роберто Манчини како одбранбен играч за врска, бидејќи тимот за малку не успеал да се пласира во Лигата на шампионите.[29] Де Јонг го постигнал својот прв гол за Манчестер Сити во победата со 2-1 против Вест Хем Јунајтед на 1 мај 2011 година [30]

Де Јонг бил член на тимот од Сити кој го освоил ФА Купот 2010-11 и Премиер лигата 2011-12, забележувајќи 137 настапи и постигнувајќи два голови пред да биде продаден на Милан во август 2012 година. 

Милан[уреди | уреди извор]

На 31 август 2012 година, Де Јонг му се приклучил на италијанскиот клуб Милан за 3,5 милиони фунти, зголемувајќи се на 5 милиони фунти во зависност од успехот, потпишувајќи тригодишен договор.[31][32] На 1 септември, Де Јонг го направил своето деби против Болоња.[33] Де Јонг го постигнал својот прв гол за Милан во поразот со 3-2 против Лацио на 20 октомври.[34][35]

На 4 мај 2014 година, Де Јонг го постигнал својот втор гол за Милан, победничкиот гол против Интер во Дерби дела Мадонина на Сан Сиро.[36]

На 26 јуни 2015 година, Милан објавил дека Де Јонг потпишал продолжување на договорот за да го задржи во клубот до 2018 година [37]

ЛА Галакси[уреди | уреди извор]

На 31 јануари 2016 година, било објавено дека Де Јонг преговарал да го раскине договорот со Милан и се приклучил на ЛА Галакси преку слободен трансфер, потпишувајќи едногодишен договор.[38] Тој бил вклучен во контроверзен инцидент на натпреварот против Портланд Тимберс на 10 април, кога неговиот силен удар го оставило Дарлингтон Нагбе повреден и имал потреба од лекување. Де Јонг добил само жолт картон од судијата Ален Чепмен, но подоцна бил суспендиран на три натпревари.[39] Тој добил црвен картон по лошата борба против Блас Перес на 5 јули; и покрај тоа што биле послаби, Галакси сè уште можеле да издржат во победата над Ванкувер Вајткепс ФК.[40]

На 29 август 2016 година, Галакси објавиле дека тие и холандскиот играч од средниот ред заеднички се договориле да го раскинат договорот со Де Јонг, ослободувајќи го 31-годишниот да потпише со турскиот Галатасарај.[41] Де Јонг наводно би бил означен како назначен играч за претстојната сезона 2017 година. Тој се појавил во 18 натпревари во регуларната сезона за Лос Анџелес, не успевајќи да запише гол или асистенција во регуларната сезона, но се наметнал како почетно присуство како дефанзивен играч за врска.[42]

Подоцнежна кариера[уреди | уреди извор]

На 31 август 2016 година, Де Јонг потпишал за турската екипа Галатасарај на двегодишен договор.[43]

На 5 јануари 2018 година, договорот на Де Јонг бил раскинат од Галатасарај.[44] Истиот ден, тој договорил слободен трансфер во бундеслигашот Мајнц 05.[45]

Во јули 2018 година, Де Јонг се преселил во катарскиот клуб Ал Ахли.[46] Една година подоцна, тој се преселил во Ал-Шаханија во истата лига.[47]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Де Јонг (десно) во акција за Холандија на Евро 2012

На 31 март 2004 година, Де Јонг го направил своето деби со Холандија во пријателски натпревар против Франција. Тој бил изоставен од тимот кој бил избран за Евро 2004,[16] и го пропуштил Светското првенство 2006 поради повреда на коленото.

Тој бил избран од Марко ван Бастен да игра за Орање на Евро 2008. За време на турнирот, тој играл како „скрининг играч од средниот ред“, во партнерство со Орландо Енгелаар во централниот среден ред.[16] Ова резултирало со тоа што Де Јонг одиграл три [16] од четирите натпревари во кои Холандија стигнала до четвртфиналната фаза, каде што загубила од Русија.[48]

Де Јонг го постигнал својот прв репрезентативен гол против Исланд на 6 јуни 2009 година во квалификацискиот натпревар за Светското првенство 2010 година, кој го запечатил преминот на Холандија на Светското првенство 2010 година.[49]

Де Јонг бил дел од холандскиот тим за Светското првенство 2010 управувано од Берт ван Марвијк.[50] Играчот бил во почетниот состав за нивниот прв натпревар, победата од 2-0 над Данска.[51] Тој бил суспендиран во полуфиналето против Уругвај откако го добил вториот жолт картон на турнирот во четвртфиналето на Холандија над Бразил.[52] Тој играл во финалето на натпреварувањето, кое Холандија го загубила со 1–0 од Шпанија по продолженијата. Во раната фаза од натпреварот, Де Јонг направил удар со градите на Чаби Алонсо. Судијата Хауард Веб подоцна изјавил дека би го исфрлил Де Јонг доколку имал подобар преглед на инцидентот.[53]

Де Јонг бил дел од репрезентацијата на Холандија на Евро 2012. Холанѓаните биле елиминирани во првото коло откако ги загубиле сите три натпревари.[54]

Тој бил избран и за Светското првенство во фудбал во 2014 година, каде бил во стартниот состав за сите три натпревари во групата. Сепак, повредата на препоните довела до негова замена во 9-та минута од осминафиналето на натпреварот против Мексико, а подоцна било потврдено дека Де Јонг нема да може да учествува понатаму на турнирот.[55] И покрај тоа, тој подоцна се опоравил и одиграл 62 минути од полуфиналето против Аргентина, кое Холандија го загубила со 4-2 по изведувањето пенали, по ремито 0-0 по продолженијата.[56]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Де Јонг во акција за Холандија

Де Јонг ја започнал својата кариера како офанзивен креативен играч од средниот ред или напаѓач.[12] Во Ајакс играл на повеќе позиции, вклучувајќи позиции на централниот среден ред и десното крило.[14] Де Јонг заслугите за неговото претворање во дефанзивно настроен играч ги има на Хуб Стивенс, под кого играч во Хамбург. Опишан како „неуморен калеметел“ од The Telegraph,[57] неговата стапка на работа и истрајност,[58] во комбинација со неговиот нов пристап кон играњето на средниот ред, му ги донеле прекарите „der Rasenmäher“ („косилка за трева“),[12] „Териер“ [59] и „Уништувач“.[60] Де Јонг е типично најодбранбено ориентираниот играч за врска во неговиот тим. Кога дефанзивците на неговиот тим ја поседуваат топката, Де Јонг често се враќа назад кон нив за да ја прими.[61] Понекогаш Де Јонг е единствениот играч од средниот ред, но често тој игра покрај друг одбранбен играч, како Герет Бери во Манчестер Сити или Марк ван Бомел за холандската репрезентација.[62] Покрај неговите одбранбени способности и способноста да го покрие теренот, Де Јонг бил и компетентен додавач;[63] тој имал најголем процент на завршување на додавања во Премиер лигата во сезоната 2010-11 од најдобрите 50 играчи (90%).[64]

И покрај неговата способност и репутацијата како еден од најдобрите одбранбени играчи за врска во светот на својот врв, Де Јонг, исто така, привлекол критики за неговиот жесток, физички и борбен стил на игра, вклучително и од неговиот поранешен менаџер на холандската репрезентација Ван Марвијк.[59][65] За време на меѓународниот пријателски натпревар на 3 март 2010 година, Де Јонг му ја скршил ногата на американскиот репрезентативец на Болтон Вондерерс, Стјуарт Холден.[66] Во финалето на Светското првенство во ФИФА 2010 година, тој го удрил шпанскиот играч Чаби Алонсо во градите, предизвик за кој Де Јонг признал дека имал среќа што не добил црвен картон.[67] На 3 октомври 2010 година, на натпревар од Премиер лигата против Њукасл Јунајтед, ударот на Де Јонг врз Хатем Бен Арфа резултирал со изнесување на вториот надвор од теренот со двојна фрактура на левата тибија и фибула.[68] Де Јонг подоцна бил исфрлен од холандската репрезентација од неговиот тренер Ван Марвијк на неодреден временски период.[65][69] За време на неговиот престој во Манчестер Сити, сепак, Де Јонг никогаш не добил црвен картон.[59] И покрај неговата репутација како агресивен и тежок играч,[70][71] Де Јонг го добил првиот официјален картон во кариерата со Милан, во ремито 1–1 на гости против Верона во Серија А на 13 декември 2015 година;[72][73] претходно, тој бил исклучен само еднаш на официјален натпревар, имено за два прекршоци на мечот на Хамбург против Рапид Букурешт во изданието на Купот на УЕФА 2005-06, додека неговиот единствен директен црвен картон дошол против Вердер Бремен, во полуфиналето на ДФЛ-Лигапокал 2006 година.[22][70][74] Во април 2016 година додека играл за ЛА Галакси Де Јонг бил вклучен во уште еден контроверзен инцидент кога силно соборување довело до тоа што играчот од средниот ред на Портланд Тимберс, Дарлингтон Нагбе бил отстранет од теренот поради повреда. Справувањето довело до суспензија од 3 натпревари за Де Јонг, откако дисциплинската комисија утврдила дека акцијата била „јасен и недвосмислен црвен картон“.[75]

Во декември 2013 година, шпанската фудбалска веб-страница Ел Гол Дигитал го рангирала Де Јонг на десеттото место на својата листа на највалкани фудбалери во светот.[76] Овој стил на игра му донела титула како најнасилен фудбалер во светот, според францускиот весник L'Équipe.[77]

Спонзорство[уреди | уреди извор]

Во јануари 2012 година, Де Јонг потпишал четиригодишен договор со брендот за копачки Пума.[78]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Обновено на 2 март 2018 [16][79]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален куп Лига Куп Европа Вкупно
Лига Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Ајакс 2002–03 Ередивиси 17 0 0 0 0 0 10 1 27 1
2003–04 Ередивиси 32 2 0 0 0 0 5 0 37 2
2004–05 Ередивиси 31 5 0 0 0 0 8 1 39 6
2005–06 Ередивиси 16 2 0 0 0 0 7 3 23 5
Вкупно 96 9 0 0 0 0 30 5 126 14
Хамбург 2005–06 Бундеслига 12 1 0 0 0 0 3 0 15 1
2006–07 Бундеслига 18 1 0 0 0 0 5 1 23 2
2007–08 Бундеслига 29 1 0 0 0 0 6 1 35 2
2008–09 Бундеслига 7 0 2 0 0 0 2 0 11 0
Вкупно 66 3 2 0 0 0 16 2 84 5
Манчестер Сити 2008–09 Премиер лига 16 0 0 0 0 0 0 0 16 0
2009–10 Премиер лига 34 0 3 0 5 0 0 0 42 0
2010–11 Премиер лига 32 1 4 0 0 0 5 0 41 1
2011–12 Премиер лига 21 0 1 0 4 1 9 0 36 1
2012–13 Премиер лига 1 0 0 0 0 0 0 0 2[80] 0
Вкупно 104 1 8 0 9 1 15 0 137 2
Милан 2012–13 Серија А 12 1 0 0 0 0 4 0 16 1
2013–14 Серија А 33 2 1 0 0 0 10 0 44 2
2014–15 Серија А 29 3 1 1 0 0 0 0 30 4
2015–16 Серија А 5 0 1 0 0 0 0 0 6 0
Вкупно 79 6 3 1 0 0 14 0 96 7
ЛА Галакси 2016 МЛС 14 0 0 0 1 0 2 0 16 0
Галатасарај 2016–17 Супер лига 18 1 6 0 0 0 0 0 24 1
2017–18 Супер лига 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 18 1 6 0 0 0 0 0 24 1
Мајнц 05 2017–18 Бундеслига 11 0 1 0 0 0 0 0 12 0
Вкупно 384 20 21 1 10 0 73 7 496 29

Меѓународна[уреди | уреди извор]

Обновено на 28 март 2015 [81]
Холандија
Година Настапи Голови
2004 5 0
2005 5 0
2006 4 0
2007 5 0
2008 11 0
2009 9 1
2010 11 0
2011 6 0
2012 11 0
2013 2 0
2014 11 0
2015 1 0
Вкупно 81 1

Холандија

Најџел де Јонг
бр. Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1 6 јуни 2009 година Laugardalsvöllur, Рејкјавик, Исланд  Исланд
1–0
2–1
Квалификации за Светското првенство ФИФА 2010 година

Почести[уреди | уреди извор]

Ајакс [82]

Манчестер Сити

Индивидуални

 • Играч на годината на Ајакс (награда Ринус Михелс) : 2004–05 [87]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players: Netherlands“ (PDF). FIFA. 14 July 2014. стр. 25. Архивирано од изворникот (PDF) на 3 February 2020.
 2. „Nigel de Jong: Overview“. ESPN. Посетено на 12 May 2020.
 3. 3,0 3,1 „Nigel de Jong: Overview“. Premier League. Посетено на 8 February 2020.
 4. „Nigel de Jong: Profile“. worldfootball.net. HEIM:SPIEL. Посетено на 12 May 2020.
 5. 5,0 5,1 „Manchester City agree fee for Hamburg's Nigel de Jong“. telegraph.co.uk. Telegraph Media Group Limited. 19 January 2009. Посетено на 17 August 2010.
 6. „Nigel de Jong: I Am A Training Animal“. goal.com. 25 January 2009. Посетено на 17 August 2010.
 7. Wilson, Paul (22 January 2011). „Bolton's Stuart Holden: 'I got the x-ray results and thought: not again'. London: Guardian. Посетено на 22 January 2011.
 8. „Nigel de Jong“. 11v11.com. AFS Enterprises. Посетено на 12 May 2020.
 9. „Lima Pemain Eropa Berdarah Indonesia“ (индонезиски). Посетено на 16 February 2017.
 10. Taylor, Daniel (9 May 2009). „De Jong admits that City need to find a winning mentality“. The Guardian.
 11. „A Peek into the Life of Fashionista Winonah De Jong“. Heed. 12 May 2015. Архивирано од изворникот на 2019-10-31. Посетено на 30 June 2018.
 12. 12,0 12,1 12,2 Taylor, Daniel (9 May 2009). „De Jong admits that City need to find a winning mentality“. guardian.co.uk. London: Guardian News and Media Limited. Посетено на 17 August 2010.
 13. Fisher, Oliver (28 April 2022). „De Jong relives 'fanboy' moment of derby winner and gives thoughts on 'tenacious' Tonali“. sempremilan. Посетено на 29 April 2022.
 14. 14,0 14,1 „8 Nigel de Jong“. FIFA.com. Архивирано од изворникот на 11 June 2010. Посетено на 14 October 2010.
 15. „Ajax frustrates Arsenal at Highbury; Valencia wins“. Sports Illustrated.com. 18 February 2003. Посетено на 8 October 2010.
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 16,4 16,5 „Nigel de Jong“. ESPN FC. Посетено на 30 December 2015.
 17. „Departure Nigel de Jong sad for Ajax“. Ajax. 7 December 2005. Архивирано од изворникот на 7 April 2012. Посетено на 8 October 2010.
 18. „Nigel de Jong joins Hamburger SV“. Ajax. 26 January 2006. Архивирано од изворникот на 7 April 2012. Посетено на 8 October 2010.
 19. „Hamburg swoop for Ajax ace De Jong“. CNN. 26 January 2006. Посетено на 14 October 2010.
 20. „Nuremberg jolt Hamburg's title bid“. CNN. 28 January 2006. Посетено на 14 October 2010.
 21. „Hamburg get double over Bayern“. Irish Examiner. 4 March 2006. Посетено на 14 October 2010.
 22. 22,0 22,1 Hamilton, Fiona (10 March 2006). „Germans continue to lose ground in Europe“. The Times. London. Посетено на 17 October 2010.
 23. „Dutch squad trio face injury race“. CNN. 24 April 2006. Посетено на 17 October 2010.
 24. „De Jong darf mit, Team Ghana nichts sagen“. Der Spiegel (германски). 6 June 2006. Посетено на 17 October 2010.
 25. „City complete De Jong deal“. FIFA.com. 21 January 2009. Архивирано од изворникот на 22 January 2009. Посетено на 8 October 2010.
 26. Soneji, Pranav (28 January 2009). „Man City 2–1 Newcastle“. BBC Sport. Посетено на 14 October 2010.
 27. „City v Arsenal – News – Manchester City FC“. Mcfc.co.uk. Архивирано од изворникот на 2010-04-16. Посетено на 22 October 2010.
 28. „City do United a favour“. Sky Sports. 6 December 2009. Посетено на 22 October 2010.
 29. „34 Nigel De Jong“. Mcfc.co.uk. Архивирано од изворникот на 2010-10-17. Посетено на 22 October 2010.
 30. Magowan, Alistair (1 May 2011). „Man City 2–1 West Ham“. BBC Sport. Посетено на 1 May 2011.
 31. „De Jong: A.C. Milan official communication“. acmilan.com. Associazione Calcio Milan. 31 August 2012. Архивирано од изворникот на 16 January 2013. Посетено на 31 August 2012.
 32. Clayton, David (31 August 2012). „De Jong joins AC Milan“. mcfc.co.uk. Manchester City Football Club. Архивирано од изворникот на 14 January 2013. Посетено на 31 August 2012.
 33. „Giampaolo Pazzini powers AC Milan past Bologna: Serie A“. CBC. 1 September 2012. Посетено на 6 November 2019.
 34. „Lazio 3-2 Milan“. Football Italia. 20 October 2012. Посетено на 6 November 2019.
 35. De Stefano, Gaetano (23 October 2012). „Allegri: "L'esonero? Non ci penso Ma Berlusconi non mi chiama più". La Gazzetta dello Sport (италијански). Посетено на 6 November 2019.
 36. „AC Milan 1-0 Inter: De Jong Delivers In Dismal Derby“. Forza Italian Football. 4 May 2014. Посетено на 7 May 2014.
 37. „De Jong: AC Milan Comunicato ufficiale“. A.C. Milan. Посетено на 2 July 2015.
 38. Baxter, Kevin (30 January 2016). „Galaxy adds strong Nigel De Jong“. Los Angeles Times. Посетено на 31 January 2016.
 39. „Nigel de Jong suspended three games for tackle on Darlington Nagbe“. ESPN FC. 17 April 2016. Посетено на 22 April 2016.
 40. „MLS Review: De Jong red overshadows Galaxy win“. 5 July 2016.
 41. „LA Galaxy and Nigel de Jong agree to mutually terminate the midfielder's contract“. 29 August 2016.
 42. „LA Galaxy, Nigel de Jong mutually end deal as Dutch mid moves to Turkey“. 31 August 2016.
 43. Baxter, Kevin (31 August 2016). „Galaxy's Nigel de Jong completes transfer to Turkey's Galatasaray“. The Los Angeles Times. Посетено на 6 November 2019.
 44. „Nigel de Jong'un sözleşmesi feshedildi“. 5 January 2018.
 45. „Perfekt: Mainz verpflichtet Nigel de Jong“. kicker.de (германски). 5 January 2018.
 46. „Nigel de Jong: Ex-Netherlands & Man City midfielder joins Qatar's Al Ahli“. BBC Sport. 9 July 2018. Посетено на 23 July 2018.
 47. „Nigel de Jong: Ex-Netherlands & Man City midfielder joins Qatar's Al Shahania“. rayasports. 30 July 2019. Посетено на 30 July 2019.
 48. „Netherlands Fixtures and Results – European Championship Football – ESPN Soccernet“. ESPN Soccernet. Архивирано од изворникот на 21 May 2008. Посетено на 22 October 2010.
 49. „Nigel De Jong World Cup 2010 Player Profile“. BBC Sport. n.d. Архивирано од изворникот на 2010-08-15. Посетено на 14 October 2010.
 50. „Holland coach Bert van Marwijk finalises World Cup squad“. The Guardian. London. Press Association. 27 May 2010. Посетено на 27 May 2010.
 51. „Netherlands-Denmark“. FIFA. 14 June 2010. Архивирано од изворникот на 17 June 2010. Посетено на 16 June 2010.
 52. „De Jong rues semi-final absence“. FIFA.com. 5 July 2010. Архивирано од изворникот на 8 July 2010. Посетено на 3 October 2010.
 53. „I should have shown Nigel de Jong a red card, says Howard Webb“. The Guardian. 26 August 2010. Посетено на 9 June 2013.
 54. Steinberg, Jacob (17 June 2012). „Euro 2012: Portugal v Holland – as it happened“. The Guardian. Посетено на 6 November 2019.
 55. „World Cup 2014: Holland's Nigel de Jong out of rest of the tournament“. The Guardian. 2 July 2014. Посетено на 23 September 2019.
 56. Murray, Scott (9 July 2014). „Holland v Argentina: World Cup 2014 semi-final – as it happened!“. The Guardian. Посетено на 6 November 2019.
 57. „Top 10 most expensive January signings in England – where are they now?“. The Telegraph. Посетено на 6 November 2019.
 58. Davie, Chris (24 December 2010). „Comment: Manchester City Need Nigel De Jong More Than Any Other Player To Reinforce Their Title Ambitions“. Goal.com. Посетено на 6 November 2019.
 59. 59,0 59,1 59,2 „Nigel De Jong- Dutch international defensive midfielder“. Fox Sports. 20 October 2016. Посетено на 6 November 2019.
 60. Goff, Steven (30 July 2017). „D.C. United in serious talks with Dutch enforcer Nigel de Jong“. The Washington Post. Посетено на 6 November 2019.
 61. „Holland consider playing the fab four together“. Zonal Marking. 2 June 2010. Архивирано од изворникот на 2013-12-02. Посетено на 26 May 2012.
 62. „6 points on Manchester City 2–3 Manchester Utd“. Zonal Marking. 9 January 2012. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 26 May 2012.
 63. „Nigel de Jong“. MLS Soccer. Посетено на 6 November 2019.
 64. „Premier League statistics“. The Daily Telegraph. London. 30 March 2009. Архивирано од изворникот на 11 April 2009.
 65. 65,0 65,1 Taylor, Daniel (14 October 2010). „Nigel de Jong ponders quitting Holland after Bert van Marwijk comments“. The Guardian. Посетено на 6 November 2019.
 66. „Stuart Holden eyes Bolton return after fractured leg“. BBC Sport. 6 April 2010. Посетено на 9 October 2010.
 67. „World Cup 2010: Xabi Alonso slams Nigel de Jong tackle“. BBC Sport. 13 July 2010. Посетено на 9 October 2010.
 68. „Hatem Ben Arfa has surgery on double leg break“. BBC Sport. 4 October 2010. Посетено на 9 October 2010.
 69. „Manchester City's Nigel de Jong dropped by Netherlands“. BBC Sport. 4 October 2010. Посетено на 4 October 2010.
 70. 70,0 70,1 Pegoraro, Paolo (5 August 2015). „I 5 interventi killer di De Jong, il mastino mai espulso in carriera“ (италијански). Eurosport. Посетено на 6 November 2019.
 71. Baxter, Kevin (16 April 2016). „Nigel de Jong is simply playing trademark aggressive style that made him attractive to Galaxy“. The Los Angeles Times. Посетено на 6 November 2019.
 72. Triolo, Daniele (13 December 2015). „MILAN – VERONA, prima espulsione stagionale per de Jong“ (италијански). Pianeta Milan. Посетено на 6 November 2019.
 73. Pasotto, Marco (13 December 2015). „Milan-Verona 1-1: non basta Bacca, Toni fa gol su rigore, espulso De Jong“. La Gazzetta dello Sport (италијански). Посетено на 6 November 2019.
 74. Di Marzio, Gianluca (15 September 2012). „Milan, scatta l'ora De Jong“ (италијански). gianlucadimarzio.com. Архивирано од изворникот на 2019-11-06. Посетено на 6 November 2019.
 75. „MLS Disciplinary Committee suspends LA Galaxy's Nigel de Jong“. MLSSoccer.com. 15 April 2015. Посетено на 15 April 2015.
 76. Bossi, Dominic (12 December 2013). „Kevin Muscat named football's dirtiest player“. Sydney Morning Herald. Посетено на 31 August 2014.
 77. Newman, Benjamin (28 December 2015). „Chelsea & Man City men in the most hated list, Cristiano Ronaldo & Zlatan Ibrahimovic most arrogant by L'Equipe“. 101greatgoals.com. Архивирано од изворникот на 2016-04-22. Посетено на 30 December 2015.
 78. „Nigel de Jong Signs Deal to Wear Puma Boots“. FootballBoots.co.uk. 24 January 2012. Посетено на 25 January 2012.
 79. Најџел де Јонг на soccerway
 80. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име shield.
 81. de Jong, Nigel на National-Football-Teams.com
 82. „Nigel de Jong – Honours“. Soccerway. 22 November 2020.
 83. McNulty, Phil (14 May 2011). „Man City 1–0 Stoke“. BBC Sport. Архивирано од изворникот на 25 May 2014.
 84. Smith, Ben (12 August 2012). „Chelsea 2–3 Man City“. BBC Sport. Архивирано од изворникот на 21 January 2016.
 85. „Netherlands 0–1 Spain: Line-ups“. FIFA. Архивирано од изворникот на 8 February 2020. Посетено на 8 February 2020.
 86. „Brazil 0–3 Netherlands“. FIFA. Архивирано од изворникот на 7 July 2014. Посетено на 8 February 2020.
 87. Smith, Ben (6 December 2005). „Het woord is aan Nigel de Jong“. NU.nl.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Најџел де Јонг profile and stats at Wereld van Oranje (холандски)