Прејди на содржината

UTC±00:00

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од UTC±0)

UTC±00:00 го означува следново време:

UTC: Сино (декември), Портокалово (јуни), Жолто (цела година), Светлосино - морски површини

Како стандардно време (цела година)[уреди | уреди извор]

Еве список на места што користат UTC како стандарден часовен појас, но не практикуваат летно сметање на времето:

Западна Африка[уреди | уреди извор]

Атлантски острови[уреди | уреди извор]

Белешки:

  1. Најзападното место кајшто се променува без летно сметање на времето е Бјаргтангар, на северозападниот полуостров на Исланд (24°32' ЗГД). Тамошното време е 1 час и 38 минути пред физичкото време. Ова претставува најголемо отстапување на UTC од физичкото време без летно сметање.
  2. Најисточното место кајшто се променува без летно сметање на времето е островот Буве (норвешка територија) во Јужниот Атлантски Океан (3°24' ИГД).

Како стандардно време (само зима на северната полутопка)[уреди | уреди извор]

Белешки:

  1. Најзападната точка кајшто се применува UTC со летно сметање на времето е Ел Јеро, Канарски Острови, Шпанија (18°00' ЗГД). Тамошното време е 2 часа и 12 пред физичкото време во лето, и со тоа претставува најголемо отстапување на UTC од физичкото време со летно сметање.
  2. Најисточното населено место кајшто се применува UTC со летно сметање на времето е Лоустофт во Сафолк, Англија (на само 1°45' ИГД).

Како летно време (само лето на северната полутопка)[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]