Фудбалска репрезентација на Шведска под 21 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Шведска
СојузФудбалска Асоцијација на Шведска
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторШведска Хакан Ериксон
КапитенОскар Хиљемарк
Најмногу настапиОскар Хиљемарк (37)
Најдобар стрелецОла Тоивонен (13)
Домашен стадионЕрјанс Вал
ФИФА кодSWE
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Финска Финска 1 - 3 Шведска Шведска
(Васа, Финска; 11 август, 1976)
Најголема победа
Шведска Шведска 6 - 0 Кипар Кипар
(Хелсинборг, Шведска; 1 мај, 1991)
Шведска Шведска 6–0 Бугарија Бугарија
Халмштад, 6 октомври, 1992
Најлош пораз
Украина Украина 6 - 0 Шведска Шведска
(Киев, Украина; 31 мај, 2012)

/>

Records for competitive
matches only.
Европско првенство под 21 година
Учества7 (Првпат во 1986)
Најдобар резултатШампиони, 2015

Фудбалската репрезентација на Шведска под 21 година е фудбалска репрезентација на Шведска за играчи на возраст до и под 21 година и е контролирана од страна на шведската фудбалска федерација. Оваа репрезентација постои, откако била изврешена реорганизација на УЕФА Европското првенство за играчи под 23 години, кое било променето во натпреварување за играчи до 21 година во 1978 година. Најголемиот успех на репрезентацијата е токму освојувањето на Европското првенство во 2015 година.

Инаку, Шведска го забележала својот прв настап на Европското првенство за играчи под 21 година во 1986, а во 1992 завршиле на второто место. Тие, исто така, стигнале до полуфиналето и на првенствата во 1990 и 2009 година.[1] Оскар Хиљемарк е играчот со најмногу настапи за шведската репрезентација под 21 година, со 37 одиграни натпревари во периодот меѓу 2011 и 2015 година. Ола Тоивонен е најдобар стрелец на оваа репрезентација, со 13 постигнати гола во периодот меѓу 2006 и 2009 година. Моментален капитен на репрезентацијата е Оскар Хиљемарк.

Настапи на меѓународни натпреварувања[уреди | уреди извор]

Европско првенство за играчи под 21 година[уреди | уреди извор]

Европско првенство под 21 година Квалификации за ЕП под 21 година
Година Фаза Позиција Pld W D * L GF GA Pld W D L GF GA
1978 не се квалификувале 4 1 1 2 6 8
1980 4 0 1 3 1 4
1982 4 1 1 2 3 6
1984 4 2 1 1 10 4
1986 четврт-финале 6-ти 2 0 1 1 2 3 6 4 1 1 7 3
1988 не се квалификувале 6 1 4 1 6 6
1990 полуфинале 3-ти 4 2 1 1 7 4 6 4 2 0 10 2
1992 вице-шампиони 2-ри 6 3 1 2 4 4 6 4 2 0 17 3
Франција 1994 не се квалификувале 10 4 4 2 21 8
Шпанија 1996 8 5 1 2 15 4
Романија 1998 четврт-финале 6-ти 3 1 0 2 3 3 10 9 0 1 30 6
Словачка 2000 не се квалификувале 8 2 0 6 7 15
Швајцарија 2002 12 6 4 2 22 10
Германија 2004 четврто место 4-ти 5 3 1 1 11 7 10 5 3 2 20 14
Португалија 2006 не се квалификувале 10 6 0 4 16 12
Холандија 2007 4 3 0 1 8 6
Шведска 2009 полуфинале 3-ти 4 2 1 1 12 7 Се квалификувале како домаќин
Данска 2011 не се квалификувале 10 6 2 2 17 10
Израел 2013 12 7 1 4 20 14
Чешка 2015 Шампиони 1-ви 4 2 2 1 7 4 10 6 1 3 24 17
Полска 2017 Треба да се одигра
Вкупно Најдобро: шампиони 7/20 24 11 5 8 39 28 144 76 29 39 260 152

Европско првенство за играчи под 21 година - 2015 (1. титула)[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификации - Група 7[уреди | уреди извор]
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Шведска Шведска 16 8 5 1 2 20 14 +6
2. Грција Грција 15 8 5 0 3 20 10 +10
3. Полска Полска 15 8 5 0 3 17 10 +7
4. Турција Турција 13 8 4 1 3 16 11 +5
5. Малта Малта 0 8 0 0 8 2 30 -28
Бараж[уреди | уреди извор]

Шведска победила со вкупен резултат 4–3.

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Португалија Португалија 5 3 1 2 0 2 1 +1
2. Шведска Шведска 4 3 1 1 1 3 3 0
3. Италија Италија 4 3 1 1 1 4 3 +1
4. Англија Англија 3 3 1 0 2 2 4 -2
Нокаут-фаза[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Патрик Карлгрен 8 јануари 1992(1992-01-08)(32 г.) 18 0 Шведска АИК
12 ГМ Јакоб Рине 20 јуни 1993(1993-06-20)(30 г.) 3 0 Шведска Еребро
23 ГМ Андреас Линде 24 јули 1993(1993-07-24)(30 г.) 4 0 Норвешка Молде
2 ОД Виктор Линделеф 17 јули 1994(1994-07-17)(29 г.) 9 0 Португалија Бенфика
3 ОД Александер Милошевиќ (заменик капитен) 30 јануари 1992(1992-01-30)(32 г.) 24 3 Турција Бешикташ
4 ОД Филип Хеландер 22 април 1993(1993-04-22)(30 г.) 19 0 Шведска Малме
5 ОД Лудвиг Аугустинсон 21 април 1994(1994-04-21)(29 г.) 16 0 Данска Копенхаген
17 ОД Жозеф Бафо 7 ноември 1992(1992-11-07)(31 г.) 17 0 Шведска Халмштад
18 ОД Себастијан Холмен 29 април 1992(1992-04-29)(31 г.) 12 0 Шведска Елфсборг
21 ОД Па Конате 25 април 1994(1994-04-25)(29 г.) 6 0 Шведска Малме
6 СР Оскар Левицки 14 јули 1992(1992-07-14)(31 г.) 27 2 Шведска Малме
7 СР Оскар Хиљемарк (капитен) 28 јуни 1992(1992-06-28)(31 г.) 37 4 Холандија ПСВ
8 СР Абдул Калили 7 јуни 1992(1992-06-07)(31 г.) 13 0 Турција Мерсин Идманјурду
13 СР Арбер Зенели 25 февруари 1995(1995-02-25)(28 г.) 5 1 Шведска Елфсборг
15 СР Кристофер Олсон 30 јуни 1995(1995-06-30)(28 г.) 10 3 Данска Мидтјиланд
16 СР Симон Тиблинг 7 септември 1994(1994-09-07)(29 г.) 18 2 Холандија Гронинген
19 СР Сем Ларсон 10 април 1993(1993-04-10)(30 г.) 10 1 Холандија Херенфен
20 СР Робин Кваизон 9 октомври 1993(1993-10-09)(30 г.) 16 1 Италија Палермо
22 СР Симон Густафсон 11 јануари 1995(1995-01-11)(29 г.) 7 3 Шведска Хекен
9 НП Бранимир Хргота 12 јануари 1993(1993-01-12)(31 г.) 14 3 Германија Борусија Менхенгладбах
10 НП Џон Гвидети 15 април 1992(1992-04-15)(31 г.) 23 12 Без клуб
11 НП Исак Кисе Телин 24 јуни 1992(1992-06-24)(31 г.) 11 7 Франција Бордо
14 НП Микаел Ишак 31 март 1993(1993-03-31)(30 г.) 24 10 Данска Рандерс

Играчи со најмногу настапи[уреди | уреди извор]

Играчите во задебелен текст сè уште можат да играат за репрезентацијата под 21 година.

# Играч Кариера Насатпи Голови
1 Оскар Хиљемарк 2011–2015 37 4
2 Александер Фарнеруд 2002–2006 35 12
3 Џони Редлунд 1990–1993 31 9
Микаел Дорсин 2000–2004 31 1
Матијас Бјорсмир 2005–2009 31 0
6 Јохан Елмандер 2000–2004 30 12
Томи Јенсон 1995–1998 30 2
Свен Андерсон 1981–1986 30 0
9 Ола Тоивонен 2006–2009 28 13
Јилоан Хамад 2009–2012 28 3
Магнус Хедман 1992–1995 28 0
Магнус Јохансон 1990–1993 28 0

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Играчите во задебелен текст сè уште можат да играат за репрезентацијата под 21 година.

# Играч Кариера Голови Настапи
1 Ола Тоивонен 2006–2009 13 28
2 Џон Гвидети 2010–2015 12 23
Јохан Елмандер 2000–2004 12 30
Александер Фарнеруд 2002–2006 12 35
5 Никлас Ског 1994–1995 10 14
Микаел Ишак 2012–2015 10 24
7 Ларс Ларсон 1982–1983 9 10
Џони Редлунд 1990–1993 9 31
9 Маркус Берг 2006–2009 8 19
Ханс Еклунд 1987–1990 8 20
Јоаким Персон 1994–1998 8 27

Селектори[уреди | уреди извор]

Шампионски генерации[уреди | уреди извор]

Победници на УЕФА Европското првенство за играчи под 21 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EM-sorti på straffar efter mirakelvändning“ (шведски). Svenskfotboll. Архивирано од изворникот на 2015-07-01. Посетено на 24 February 2014.