Џон Гвидети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Гвидети
Лични податоци
Полно име Џон Алберто Гвидети[1]
Роден на 15 април 1992(1992-04-15)(32 г.)
Роден во Стокхолм, Шведска
Држава  Шведска
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Алавес Алавес
Број 9
Младинска кариера
Бромапојкарна Бромапојкарна
Непознато Импала БромаБојс
Матаре Јунајтед Матаре Јунајтед
Непознато Лиги Ндого
Бромапојкарна Бромапојкарна
Манчестер Сити Манчестер Сити
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008 Бромапојкарна Бромапојкарна 2 (0)
2008-2015 Манчестер Сити Манчестер Сити 0 (0)
2010Бромапојкарна Бромапојкарна 8 (3)
2010-2011Барнли Барнли 5 (1)
2011-2012Фејенорд Фејенорд 23 (20)
2014Стоук Сити Стоук Сити 6 (0)
2014-2015Селтик Селтик 24 (8)
2015-2018 Селта Селта Виго 66 (11)
2018- Алавес Алавес 25 (3)
Репрезентација
2007-2009 Шведска Шведска 17 11 (8)
2009-2010 Шведска Шведска 19 5 (5)
2010-2015 Шведска Шведска 21 23 (12)
2012- Шведска Шведска 17 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Џон Алберто Гвидети (роден на 15 април 1992 во Стокхолм) — шведски фудбалер, напаѓач на Алавес и на шведската репрезентација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Гвидети има италијанско потекло преку својот дедо и од бразилско преку својата баба, татко му е поранешен шведски репрезентативец во рагби. Џон израснал во Кенија, каде што живеел од својата 3 година до 6 години како и кога имал 10 до 12.[2]

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Физички цврст класичен напаѓач, кој се одликува како искусен изведувач на пенали но има одлична харизма што се смета за клучен елемент во соблекувалната. И покрај неговата висина од 185 см, има добра брзина и техника со топката.[3].

Кариера[уреди | уреди извор]

овој пасус треба да се надополни

Титули[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Англија Манчестер Сити[уреди | уреди извор]

Шкотска Селтик[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Premier League Clubs submit Squad Lists“ (PDF). Premier League. 4 September 2012. стр. 17. Архивирано од изворникот (PDF) на 26 October 2014.
  2. l.b. (2014). „Dribblava elefanti, è tornato a segnare: Guidetti spaventa“. La Gazzetta dello Sport. стр. 18.
  3. Iamnaples.it, уред. (27 март 2012). „Identikit di … John Guidetti del Feyenoord“. Посетено на 2 септември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]