Прејди на содржината

Џими Дурмаз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џими Дурмаз со Шведска во 2019

Јакуп Џими Дурмаз (22 март 1989), порано познат како Џими Тума, е шведски фудбалер кој играл како крилен напаѓач за турскиот клуб Фатих Караѓумрук.

Тој ја започнал својата кариера во БК Форвард и се преселил во 2008 година во ФФ Малме, каде ја освоил титулата Алсвенскан во 2010 година. Тој имал по две сезони со Генчлербирлиги од Турција и Олимпијакос од Грција, освојувајќи две титули во Суперлигата на Грција и еден Куп на Грција.

Дурмаз го имал своето сениорско деби за Шведска во 2011 година. Тој бил дел од нивните тимови за УЕФА Евро 2016 и Светското првенство во ФИФА 2018 година.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Дурмаз е роден во Еребру, во сириско семејство со православна вероисповед.[1] Неговиот татко Семун е Турски- Сириец кој мигрирал во Шведска од Мидјат во југоисточна Турција, додека неговата мајка е Либано-сиријка.[2]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Малме ФФ[уреди | уреди извор]

Тума дошол во Малме ФФ од БК Форвард во јули 2008 година. Тој го направил своето деби за Алсвенскан на 14 јули 2008 година против Хамарби АФ. Пред сезоната 2009, тој одлучил да го смени своето презиме во Дурмаз. Неговиот пробив дошол во победничката сезона на лигата во 2010 година, кога започнал да игра на 15 натпревари и одиграл 27. Дурмаз го постигнал воведниот гол против Милан во егзибиционен натпревар на 14 август 2011 година.[3] Дурмаз продолжил да игра редовно за клубот во текот на сезоната 2011 и ја завршил сезоната со 27 одиграни првенствени натпревари и четири постигнати голови.

Генчлербирлиги[уреди | уреди извор]

Во јуни 2012 година, Дурмаз потпишал тригодишен договор со турскиот клуб Генчлербирлиги СК.[4][5] За време на неговиот престој во тимот од Анкара, Дурмаз постигнал 11 голови и дал шест асистенции во 61 лигашки натпревар.[6]

Олимпијакос[уреди | уреди извор]

По две сезони во Турција, Дурмаз потпишал за грчкиот суперлигашки клуб Олимпијакос во август 2014 година.[7] Тој го постигнал својот прв гол за клубот со напор од непосредна близина против ОФИ Крит на 14 септември.[8] Неговиот прв хет-трик дошол во победата од 8-0 над Тирнавос во натпревар од Купот на Грција на 29 јануари 2015 година.[9]

Тулуз[уреди | уреди извор]

Дурмаз се преселил во клубот од Лига 1 Тулуз во август 2016 година, за сума од 2,5 милиони евра.[10][11] На 26 август 2017 година, Дурмаз постигнал два гола (и двата гола од пенали ) во победата на Тулуз со 3–2 на домашен терен во Лига 1 над Стад Рене за да го доведе својот број на голови во 2017–18 во Лига 1 на три и да ги подобри двата гола во Лига 1 што ги постигнал во целата сезона 2016-17 во Лига 1.[12]

Галатасарај[уреди | уреди извор]

На 2 јули 2019 година, Дурмаз му се приклучил на актуелниот шампион на Супер лигата Галатасарај СК на слободен трансфер откако му истекол договорот со Тулуз.[6] Тој потпишал тригодишен договор, заработувајќи 6 милиони турски лири за првата сезона, зголемувајќи се за милион во секоја наредна кампања.[13]

Дурмаз за првпат играл во Суперкупот на Турција на 7 август 2019 година, каде го имал својот деби настап играјќи 81 минута во нивната победа од 1–0 над Акисар.[14]

Заем на Фатих Караѓумрук[уреди | уреди извор]

На 2 октомври 2020 година, тој потпишал договор за заем со Фатих Караѓумрук, еден од суперлигашките тимови.[15]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Дурмаз го направил своето деби за Шведска на 8 февруари 2011 година на пријателски натпревар против Кипар.[16] Дурмаз бил избран за годишниот тренинг камп за репрезентацијата на Шведска во јануари 2012 година. Во изборот на тимот за кампот традиционално се наоѓаат најдобрите шведски играчи во домашните и другите скандинавски лиги.[17]

Дурмаз ја претставувал Шведска на Евро 2016 година.[18]

Тој бил именуван во тимот од 23 играчи на Шведска за Светското првенство во фудбал 2018 година во Русија,[19] но имаше само еден настап на турнирот, влегувајќи како замена против тимот на Германија во групната фаза.[20][21] Откако го признал слободен удар во последната минута на натпреварот, од кој Тони Крос постигнал гол за да ја победи Шведска со 2-1, Дурмаз бил подложен на расна злоупотреба и закани за насилство на друштвените мрежи.[22] Експертската анализа покажала дека најнавредливите објави се речиси сите генерирани од ботови, наместо од вистински корисници.[23]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Џими Дурмаз игра за Генчлербирлиги
Обновено на 18 June 2021.[24][25][26]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Куп Континентални натпревари Останати натпревари Вкупно
Лига Натпревар Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
БК Форвард 2005 Шведска фудбалска Дивизија 2 Нора 0 0 0 0 0 0
2006 Шведска фудбалска Дивизија 1 Нора 0 0 0 0 0 0
2007 Шведска фудбалска Дивизија 1 Нора 22 2 0 0 22 2
2008 Шведска фудбалска Дивизија 1 Нора 13 2 0 0 13 2
Вкупно 35 4 0 0 35 4
Малме ФФ 2008 Алсвенскан 9 2 0 0 9 2
2009 Алсвенскан 13 0 1 0 14 0
2010 Алсвенскан 27 2 2 0 29 2
2011 Алсвенскан 27 4 3 0 12 0 42 4
2012 Алсвенскан 15 6 0 0 15 6
Вкупно 91 14 6 0 12 0 109 14
Генчлербирлиги 2012–13 Супер Лиг Турска супер лига 29 5 3 0 32 5
2013–14 Супер Лиг Турска супер лига 32 6 1 0 33 6
Вкупно 61 11 4 0 65 11
Олимпијакос 2014–15 Супер Лига Грција 19 2 5 3 3 0 27 5
2015–16 Супер Лига Грција 24 7 2 0 2 0 28 7
2016–17 Супер Лига Грција 0 0 0 0 2 0 2 0
Вкупно 43 9 7 3 7 0 57 12
Тулуз 2016–17 Лига 1 Франција 27 2 1 1 28 3
2017–18 Лига 1 Франција 20 3 3 0 2 1 25 4
2018–19 Лига 1 Франција 36 4 1 0 37 4
Вкупно 83 9 5 1 2 1 90 11
Галатасарај 2019–20 Супер Лиг Турска супер лига 11 0 3 0 0 0 1 0 15 0
2020–21 Супер Лиг Турска супер лига 1 0 0 0 1 0 0 0 2 0
Вкупно 12 0 3 0 1 0 1 0 17 0
Фатих Караѓумрук (позајмен) 2020–21 Супер Лиг Турска супер лига 29 3 2 0 0 0 0 0 31 3
Вкупно 29 3 2 0 0 0 0 0 31 3
Вкупно во кариера 354 50 27 4 20 0 3 1 404 55

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Обновено на 18 June 2021 [27][28]

Настапи и голови по репрезентација и година

Репрезентација Година Натпревари Голови
Шведска
2011 година 1 0
2012 година 2 1
2013 година 11 0
2014 година 9 1
2015 година 5 0
2016 година 10 0
2017 година 5 1
2018 година 5 0
2019 година 1 0
Вкупно 49 3

Меѓународни голови

Резултатите во колона 1 го означуваат бројот на голови во Шведска, а резултатите во колона 2 го означуваат бројот на голови на играчот.

# Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1. 23 јануари 2012 година Стадион Џасим Бин Хамад, Доха, Катар  Катар 1–0 5–0 Пријателски
2. 12 октомври 2014 година Френдс Арена, Стокхолм, Шведска  Лихтенштајн 2–0 2–0 Квалификации за УЕФА Еуро 2016
3. 9 јуни 2017 година Френдс Арена, Стокхолм, Шведска  Франција 1–1 2–1 Квалификации за Светското првенство ФИФА 2018 година

Почести[уреди | уреди извор]

Малме [29]

 • Алсвенскан лига: 2010 година
 • Супер лига Грција: 2014–15, 2015–16
 • Куп на Грција: 2014–15
 • Турски Суперкуп: 2019 година

Индивидуален

 • Стор Граб: 2016 година [30]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Coupe du monde 2018. Jimmy Durmaz, le symbole suédois“. Ouest-France (француски). 4 July 2018. Посетено на 25 August 2020.
 2. Jean-Francois Fournel (6 September 2017). „Jimmy Durmaz, un chrétien d'Orient en équipe de Suède de football“. La Croix (француски). Посетено на 25 August 2020.
 3. „Malmö FF – AC Milan“. everysport.com (шведски). Everysport. 14 August 2011. Посетено на 16 August 2011.
 4. „Durmaz skrev på för Genclerbirligi: "Vågar inte vänta". fotbollskanalen.se (шведски). Fotbollskanalen. 27 June 2012. Посетено на 27 June 2012.
 5. „Jimmy Durma(z)'dı geldi“. genclerbirligi.org.tr (турски). Gençlerbirliği. 17 July 2012. Архивирано од изворникот на 1 August 2012. Посетено на 17 July 2012.
 6. 6,0 6,1 „Sweden International Jimmy Durmaz Arrives in Istanbul Ahead of Completing Galatasaray Move“. Turkish Football. 2 July 2019. Посетено на 10 August 2019.
 7. (грчки), 22 August 2014 http://www.olympiacos.org/article/39647/paiktis-toy-olympiakoy-o-ntoyrmaz, Посетено на 22 August 2014 Отсутно или празно |title= (help)
 8. „Durmaz thrilled by Malmö return with Olympiacos“. UEFA. 25 September 2014. Посетено на 10 August 2019.
 9. Durmaz keen on Olympiakos stay Архивирано на {{{2}}}. Retrieved 29 January 2015
 10. Jimmy Durmaz (Olympiakos) en route pour Toulouse Retrieved 20 August 2016
 11. Toulouse : l'international suédois Jimmy Durmaz a signé Retrieved 20 August 2016
 12. „Durmaz stars as Toulouse take down Rennes“. www.ligue1.com. 26 August 2017.
 13. „Jimmy Durmaz Galatasaray'da“ (турски). Galtasaray. 2 July 2019. Посетено на 10 August 2019.
 14. „AKHISARSPOR VS. GALATASARAY 0 - 1“. Soccerway. Посетено на 10 August 2019.
 15. „Jakup Jimmy Durmaz Fatih Karagümrük'e kiralandı“. www.galatasaray.org. October 2, 2020.
 16. „Debuten som gav Durmaz mersmak“. sydsvenskan.se (шведски). Sydsvenskan. 8 February 2011. Архивирано од изворникот на 12 February 2011. Посетено на 28 June 2012.
 17. „Landslaget blir himmelsblågult: "Vi är stolta". fotbollskanalen.se (шведски). Fotbollskanalen. 12 January 2012. Посетено на 13 January 2012.
 18. „Sverige utslaget ur EM efter tung förlust mot Belgien“. Svenska Dagbladet. 22 June 2016.
 19. http://www.goal.com/en-gb/amp/news/revealed-every-world-cup-2018-squad-23-man-preliminary-lists/oa0atsduflsv1nsf6oqk576rb
 20. FIFA.com. „2018 FIFA World Cup Russia™ - Players - Jimmy DURMAZ - Jimmy Durmaz - FIFA.com“. www.fifa.com (англиски). Архивирано од изворникот на 23 June 2018. Посетено на 2018-07-08.
 21. „World Cup 2018: Germany revive World Cup hopes with late winner over Sweden“. BBC Sport (англиски). 2018-06-23. Посетено на 2018-07-08.
 22. „World Cup 2018: Sweden's Jimmy Durmaz says racial abuse 'passed limit'. BBC Sport (англиски). 24 June 2018. Посетено на 25 June 2018.
 23. Hatstormen mot Durmaz fanns inte fplus.se.
 24. „Jimmy Durmaz » Club matches“. worldfootball.net. Посетено на 27 June 2018.
 25. „Jimmy DURMAZ - Football : la fiche de Jimmy DURMAZ - Coupe du monde 2018“. L'Équipe (француски). Посетено на 27 June 2018.
 26. „Jimmy Durmaz“. svenskfotboll.se. Swedish Football Association. Посетено на 16 August 2011.
 27. „Jimmy Durmaz“. European Football. 30 June 2018.
 28. „Jimmy Durmaz“. National Football Teams. Посетено на 30 June 2018.
 29. „Trophies“. Soccerway. Посетено на 10 August 2019.
 30. „Stora Grabbars Märke - Svensk fotboll“. www.svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 2021-09-29.

 Надворешни врски[уреди | уреди извор]