Шкотска Премиер лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Моментална сезона или издание:
2012/2013
Clydesdale premier league.PNG
Спорт Фудбал
Основана 1998
Број на екипи 12
Држава Шкотска
Тековен првак Селтик

Шкотската Премиер лига е најсилното фудбалско натпреварување во Шкотска. Од нејзиното основање до сега само два клуба ја освојувале титуларта и тие се израмнети по бројот на трофеј, како и Ренџерс и Селтик (двата клуба кои триумфирале до сега) имаат по 7 титули. Инаку севкупно најуспешен е тимот на Ренџерс со 54 титули шампион на Шкотска.

Систем на натпреварување[уреди | уреди извор]

Премиер лигата на Шкотска содржи 12 клубови кои играат по трипати меѓусебно во лигата. Шестте првопласирани клубови играат плеј-оф, а шестте клуба кој следуваат од 7-то до 12-тото мест играат плеј-аут, уште по 5 кола. Последно пласираниот клуб на табелата следната година ќе игра во Првата дивизији (или втора лига по ранг). Двата првопласирани клубови стекнуваат право да играат во квалификациите за Лигата на шампионите, додека уште три тима добиваат право да се натпреваруваат во Лига Европа.

Клубови во сезоната 2012-13[уреди | уреди извор]

Клуб сезона 2011-12
Селтик 1
Мадервел 3
Данди Јунајтед 4
Хартс 5
Сент Џонстон 6
Килмарнок 7
Сент Мирен 8
Абердин 9
Инвернес 10
Хиберниjан 11
Рос Каунти 1. во Прва дивизија
Данди 2. во Прва дивизија

Шампиони[уреди | уреди извор]

Сите првенства од 1891-1998[уреди | уреди извор]

Шампиони само во Премиер лигата од 1999 па наваму[уреди | уреди извор]

Успешност на клубовите[уреди | уреди извор]

Клуб Tитули Клуб Титули
Ренџерс 54 Данди 1
Селтик 43 Данди Јунајтед 1
Хартс 4 Мадервел 1
Хиберниан 4 Килмарнок 1
Абердин 4 Терд Ланарк 1
Дамбартон 2

Погледнете истотака[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Најдобрите фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херзговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија