ФК Данди Јунајтед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Данди Јунајтед
Dundee United
Целосно име Dundee United Football Club
Прекар(и) Терористи , Арапи (Навивачи)
Основан 24 мај 1909 како Данди Хибернијан
Терен Танадајс парк
Данди, Шкотска
(Капацитет: 14,209)
Претседател Шкотска Стивен Томпсон
Тренер Шкотска Питер Хјустон
Лига Премиер лига
2011–12 ШПЛ, 4-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm blackborder.png
Team colours
Kit body vneckblack.png
Team colours
Kit right arm blackborder.png
Team colours
Team colours
Kit socks blacktop.png
Team colours
Домашни бои
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Данди јунајтед (англиски:Dundee United Football Club) е шкотски професионален фудбалски клуб од Данди. Основан е 1909 како Данди Хибернијан, па така во 2009 година е прославена стогодишницата од постоењето на клубот. Сегашното име клубот го носи од 1923. Прекарот на Данди Јунајтед е Тероритите, а навивачите се нарекуваат Арапи.

Клуб игра во портокалова опрема од 1960-тите, а на моменталниот стадион, Танадајс парк, играат уште од основањето. Данди Јунајтед моментално се натпреварува во Премиер лига а од 2009. е под водство на менаџерот Питер Хјустон. Тие имаат една титула првак на Шкотска, еднa титула во Купот на Шкотска и два пати биле победници на шкотскиот лига куп. Во Европските натпреварувања најголеми успеси на клубот се финале на Куп на УЕФА во сезоната 1986-87 и полуфинале на Европскиот куп во сезоната 1983-84.

Титули[уреди | уреди извор]

  • Шкотски куп:
    • Победник (1): 1993-94
    • Финалист (7): 1973–74, 1980-81, 1984-85, 1986-87, 1987-88, 1990-91, 2004-05

Надворешни врски[уреди | уреди извор]