Питер Хјустон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Питер Хјустон
Peter Houston
Peter Houston 2011.jpg
Лични податоци
Роден на 19 јули 1958 (1958-07-19) (63 г.)
Роден во Бејлистоун, Шкотска
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Данди Јунајтед (Менаџер)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1977–1978 Ердрионианс
1978–1979 Ливингстон
1979–1983 Албион Роверс 123 (33)
1983–1986 Фалкирк 135 (33)
1986–1988 Дамбартон 80 (8)
1988–1991 Фалкирк 77 (5)
1988–1991 Ист Стирлинг 47 (3)
Раководител на екипите
2000 Хартс (Вршител на должноста)
2004 Хартс (Вршител на должноста)
2009– Данди Јунајтед
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 мај 2012

Питeр Хјустон (роден на 19 Јули 1958 во Бејлистоун) — шкотски поранешен фудбалер кој играл како напаѓач. Тој во моментов е менаџер на шкотскиот премиерлигаш, Данди Јунајтед, и во моментов тој е со најдолго работно место од сите менаџери во лигата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]