Виктор Класон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виктор Класон
Лични податоци
Полно име Виктор Јохан Антон Класон[1]
Роден на 2 јануари 1992(1992-01-02)(32 г.)
Роден во Вернамо, Шведска
Држава Шведска Шведска
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Копенхаген Копенхаген
Број 7
Младинска кариера
ИФК Вернамо ИФК Вернамо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2011 ИФК Вернамо ИФК Вернамо 70 (29)
2012–2017 Елфсборг Елфсборг 134 (32)
2017–2022 Краснодар Краснодар 114 (32)
2022– Копенхаген Копенхаген 20 (7)
Репрезентација
2008 Шведска Шведска 17 2 (0)
2009-2010 Шведска Шведска 19 9 (3)
2011-2015 Шведска Шведска 21 20 (1)
2012- Шведска Шведска 69 (13)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 септември 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 септември 2011

Виктор Јохан Антон Класон (роден на 9 октомври 1993) — шведски фудбалер, играч од средниот ред на Краснодар и на шведската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден и израснат во Вернамо, својата кариера ја започнал во екипата на ИФК Вернамо, за која дебитирал како професионалец во третата шведска лига во 2009 година. Под водството на тренерот Јонас Терн, клубот изборил промоција во Суперетан - втората лига на земјата - благодарение на својте млади и талентирани играчи како Симон Терн, Лалавеле Атакора и Класон. Следната година Класон постигнал 13 гола на 29 натпревари во втората лига, и покрај тоа, што тимот бил принуден да победува во баражот за да остане во лигата.

Класон во дресот на Елфсборг.

По одличната сезона во Суперетан со ИФК Вернамо, Класон потпишал четиригодишен договор со многу попознатиот шведски прволигашки клуб Елфсборг.[2] Дебитирал во Алсвенскан на 31 март 2012, во победата на домашен терен со 2-1 над Јургорден, а својот прв погодок во дресот на Елфсборг го забележал на 12 април 2012 во победата со 2-0 над Норчепинг. Веќе во првата сезона со клубот, тој го освоил шведското првенство придонесувајќи за титулата со 27 настапи и 5 голови. Во мај 2014, тој играл од почетокот на натпреварот во победата со 1-0 над Хелсингборг во финалето на Купот на Шведска, освојувајќи ја својата втора титула со Елфсборг.

На 25 јануари 2017 година, Класон потпишал три ипол годишен договор со руската екипа Краснодар.[3] Дебитирал на 16 февруара 2017 година против турскиот Фенербахче во Лига Европа; во четвртата минута од истиот натпревар го постигнал првиот гол за новиот клуб уште при првиот допир со топката, а УЕФА потоа го избрала за најдобар играч на натпреварот.[4]

На 5 март 2022 година, тој го раскинал договорот со Краснодар по конфликтот меѓу Русија и Украина.[5] На 31 март, тој потпишал за данскиот ФК Копенхаген.[6]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Класон ја претставувал Шведска во неколку младински репрезентации: под 17 години, под 19 години и под 21 година.

Дебитирал за сениорската репрезентација на Шведска на 18 јануари 2012, во пријателски натпревар против Бахреин,[7] а својот прв гол го постигнал само пет дена подоцна во победата со 5-0 против Катар во својот втор натпревар за шведската репрезентација.

Во мај 2018 годинa, бил избран во составот на Шведска за Светското првенство 2018 во Русија,[8] каде ги одиграл сите натпревари за својата земја, а Шведска дошла до четвртфиналето каде била елиминирана од Англија. Три години подоцна, тој бил повикан за Европското првенство 2020, каде исто така ги одиграл сите натпревари, заклучно со поразот од Украина во осминафиналето по продолженија со кои швеѓаните биле елиминирани. Класон постигнал еден гол на турнирот, во последниот натпревар од групната фаза против Полска погодувајќи ја мрежата на полјаците во четвртата минута од судиското продолжение со што и донел победа на својата репрезентација и воедно прво место во групата Е.

Хронологија на репрезентативни настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Шведска
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
18-1-2012 Доха Бахреин Бахреин 0 – 2 Шведска Шведска Пријателска - влегол во игра 73'
23-1-2012 Доха Катар Катар 0 – 5 Шведска Шведска Пријателска 1 заменет 63'
23-1-2013 Чијанг Мај Шведска Шведска 1 – 1
(4 – 1 пен.)
Северна Кореја Северна Кореја Пријателска -
26-1-2013 Чијанг Мај Шведска Шведска 3 – 0 Финска Финска Пријателска -
6-1-2016 Абу Даби Шведска Шведска 1 – 1 Естонија Естонија Пријателска - заменет 46'
10-1-2016 Абу Даби Шведска Шведска 3 – 0 Финска Финска Пријателска -
15-11-2016 Будимпешта Унгарија Унгарија 0 – 2 Шведска Шведска Пријателска - влегол во игра 65'
8-1-2017 Абу Даби Шведска Шведска 1 – 2 Брег на Слоновата Коска Брег на Слоновата Коска Пријателска -
12-1-2017 Абу Даби Шведска Шведска 6 – 0 Словачка Словачка Пријателска -
25-3-2017 Солна Шведска Шведска 4 – 0 Белорусија Белорусија Квал. за СП 2018 - влегол во игра 85'
28-3-2017 Фуншал Португалија Португалија 2 – 3 Шведска Шведска Пријателска 2
9-6-2017 Солна Шведска Шведска 2 – 1 Франција Франција Квал. за СП 2018 - влегол во игра 77'
13-6-2017 Осло Норвешка Норвешка 1 – 1 Шведска Шведска Пријателска -
31-8-2017 Софија Бугарија Бугарија 3 – 2 Шведска Шведска Квал. за СП 2018 - влегол во игра 82'
3-9-2017 Борисов Белорусија Белорусија 0 – 4 Шведска Шведска Квал. за СП 2018 - влегол во игра 67'
7-10-2017 Солна Шведска Шведска 8 – 0 Луксембург Луксембург Квал. за СП 2018 -
10-10-2017 Амстердам Холандија Холандија 2 – 0 Шведска Шведска Квал. за СП 2018 - заменет 68'
10-11-2017 Солна Шведска Шведска 1 – 0 Италија Италија Квал. за СП 2018 -
13-11-2017 Милано Италија Италија 0 – 0 Шведска Шведска Квал. за СП 2018 - заменет 71'
24-3-2018 Солна Шведска Шведска 1 – 2 Чиле Чиле Пријателска -
27-3-2018 Крајова Романија Романија 1 – 0 Шведска Шведска Пријателска - влегол во игра 83'
9-6-2018 Гетеборг Шведска Шведска 0 – 0 Перу Перу Пријателска -
18-6-2018 Нижни Новгород Шведска Шведска 1 – 0 Јужна Кореја Јужна Кореја СП 2018 - Прва фаза - добил жолт картон во 61-вата минута 61'
23-6-2018 Сочи Германија Германија 2 – 1 Шведска Шведска СП 2018 - Прва фаза - заменет 74'
27-6-2018 Екатеринбург Мексико Мексико 0 – 3 Шведска Шведска СП 2018 - Прва фаза -
3-7-2018 Санкт Петербург Шведска Шведска 1 – 0 Швајцарија Швајцарија СП 2018 - Осминафинале -
7-7-2018 Самара Шведска Шведска 0 – 2 Англија Англија СП 2018 - Четвртфинале -
6-9-2018 Прага Австрија Австрија 2 – 0 Шведска Шведска Пријателска - влегол во игра 67'
10-9-2018 Солна Шведска Шведска 2 – 3 Турција Турција УЕФА Лига на нации 2018-2019 - Прва фаза 1
11-10-2018 Калининград Русија Русија 0 – 0 Шведска Шведска УЕФА Лига на нации 2018-2019 - Прва фаза -
16-10-2018 Солна Шведска Шведска 1 – 1 Словачка Словачка Пријателска - влегол во игра 66'
17-11-2018 Ескишехир Турција Турција 0 – 1 Шведска Шведска УЕФА Лига на нации 2018-2019 - Прва фаза - заменет 90'
20-11-2018 Солна Шведска Шведска 2 – 0 Русија Русија УЕФА Лига на нации 2018-2019 - Прва фаза - заменет 80'
23-3-2019 Солна Шведска Шведска 2 – 1 Романија Романија Квал. за Евро 2020 1
26-3-2019 Осло Норвешка Норвешка 3 – 3 Шведска Шведска Квал. за Евро 2020 1
7-6-2019 Солна Шведска Шведска 3 – 0 Малта Малта Квал. за Евро 2020 1
10-6-2019 Мадрид Шпанија Шпанија 3 – 0 Шведска Шведска Квал. за Евро 2020 - заменет 27'
8-10-2020 Москва Русија Русија 1 – 2 Шведска Шведска Пријателска - влегол во игра 77'
11-10-2020 Загреб Хрватска Хрватска 2 – 1 Шведска Шведска УЕФА Лига на нации 2020-2021 - Прва фаза - влегол во игра 65'
14-10-2020 Лисабон Португалија Португалија 3 – 0 Шведска Шведска УЕФА Лига на нации 2020-2021 - Прва фаза -
14-11-2020 Солна Шведска Шведска 2 – 1 Хрватска Хрватска УЕФА Лига на нации 2020-2021 - Прва фаза - влегол во игра 74'
17-11-2020 Сен Дени Франција Франција 4 – 2 Шведска Шведска УЕФА Лига на нации 2020-2021 - Прва фаза 1 заменет 66'
25-3-2021 Солна Шведска Шведска 1 – 0 Грузија Грузија Квал. за СП 2022 1 заменет 74'
28-3-2021 Приштина Косово Косово 0 – 3 Шведска Шведска Квал. за СП 2022 - заменет 83'
29-5-2021 Солна Шведска Шведска 2 – 0 Финска Финска Пријателска - заменет 77'
5-6-2021 Солна Шведска Шведска 3 – 1 Ерменија Ерменија Пријателска - влегол во игра 46' добил жолт картон во 79-тата минута 79'
14-6-2021 Севиља Шпанија Шпанија 0 – 0 Шведска Шведска Евро 2020 - Прва фаза - влегол во игра 69'
18-6-2021 Санкт Петербург Шведска Шведска 1 – 0 Словачка Словачка Евро 2020 - Прва фаза - влегол во игра 64'
23-6-2021 Санкт Петербург Шведска Шведска 3 – 2 Полска Полска Евро 2020 - Прва фаза 1 влегол во игра 78'
29-6-2021 Глазгов Шведска Шведска 1 – 2 прод. Украина Украина Евро 2020 - Осминафинале - влегол во игра 97'
Вкупно Настапи 50 Голови 10

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Репрезентативна статистика[уреди | уреди извор]

Репрезентација Год. Настапи Голови
Шведска
2012 2 1
2013 2 0
2016 3 0
2017 12 2
2018 14 1
2019 4 3
2020 5 1
2021 8 2
Вкупно 50 10

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Шведска Елфсборг[уреди | уреди извор]

2012
2013-2014

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 FIFA World Cup Russia – List of Players“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 4 June 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-12-02. Посетено на 4 June 2018.
  2. „Viktor Claesson är klar för Elfsborg“. bt.se. 29. 7. 2011. Архивирано од изворникот на 15. 08. 2011. Посетено на 15. 8. 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
  3. „Краснодар укрепил рядыВиктором Клаэссоном“. fckrasnodar.ru. FC Krasnodar. 25. 1. 2017. Посетено на 25. 1. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  4. „Krasnodar-Fenerbahce game report“. UEFA. 16. 2. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  5. „«Краснодар» расторг контракт с Виктором Классоном“ (руски). Посетено на 2022-03-05.
  6. „Viktor Claesson bliver FCK-spiller resten af sæsonen“ (дански). Посетено на 2022-06-03.
  7. „Бахреин VS. Шведска 0:2“ (англиски). soccerway.com. 18. 1. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  8. „Revealed: Every World Cup 2018 squad - Final 23-man lists - Goal.com“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]