Прејди на содржината

Оскар Хиљемарк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оскар Хиљемарк
Лични податоци
Роден на 28 јуни 1992(1992-06-28)(32 г.)
Роден во Гиславед, Шведска
Држава  Шведска
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Џенова Џенова
Број 88
Младинска кариера
Гиславед
Елфсборг Елфсборг
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2012 Елфсборг Елфсборг 61 (5)
2013- ПСВ ПСВ[1] 38 (2)
2015–2017 Палермо Палермо 54 (4)
2017– Џенова Џенова 43 (3)
2017-2018Панатинаикос Панатинаикос 16 (1)
Репрезентација
2009 Шведска Шведска 17 3 (1)
2009-2011 Шведска Шведска 19 10 (2)
2011- Шведска Шведска 21 29 (3)
2012- Шведска Шведска 27 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Оскар Хиљемарк (роден на 28 јуни 1992 во Гиславед) — шведски фудбалер, играч од средниот ред на Џенова и на шведската репрезентација.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  1. „PSV complete Oscar Hiljemark signing“. onspsv (англиски). 4 January 2013. Посетено на 7 March 2015.[мртва врска]