Прејди на содржината

Јане Андерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јане Андерсон
Јане Андерсон
Лични податоци
Полно име Јане Олоф Андерсон
Роден на 29 септември 1962(1962-09-29)(61 г.)
Роден во Халмштад, Шведска
Клупски податоци
Сегашен клуб Шведска селектор
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1979–1986 ФК Алетс
1987 ФК ЅХалмија
1988–1992 ФК Алетс
1993 ФК Лахолмс
Тренер на екипи
1988–1989 ФК Алетс
1993–1998 ФК Лахолмс
2004–2009 ФК Халмштад
2010 ФК Ергрите
2011–2016 ФК Норкепинг
2016– Шведска
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Јане Олоф Андерсон (роден на 29 септември 1962 година во Халмштад) — шведски фудбалски тренер и поранешен играч. Во моментот е селектор на Шведската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Јане Андерсон во текот на својата клупска тренерска кариера бил на чело на ФК Алетс, ФК Лахолмс, ФК Ергрите и ФК Норкепинг[1]. Во 2016 година застанал на селекторското место на Шведска. Со екипата на ФК Норкепинг ја освоил титулата во Шведска.

Наводи[уреди | уреди извор]